Foto: Sabina Kvášová

799 nabíjecích stanic

30. 11. 2021

Kolik je v Česku nabíječek? Počet nabíjecích stanic pro elektromobily se za poslední 2 roky více než ztrojnásobil. Jejich majitelé už nemusí disponovat několika různými čipy pro odběr energie v různých sítích dobíjecích stanic. Největší provozovatelé s více než dvěma třetinami stanic totiž akceptují univerzální Energokartu.

nabijeni
Zdroj: archiv Žena v autě.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu eviduje ke konci září 2021 už 799 dobíjecích stanic s 1525 nabíjecími body pro elektromobily.

Na konci loňského roku bylo stanic 734, přičemž o rok dříve – přesněji ke konci října 2019 – MPO evidovalo pouhých 237 stanic.

IMG_6123
test ŠKODA ENYAQ iV 80: archiv Žena v autě.cz

Pro dobíjení vozidla poháněného elektřinou u nabíjecích stanic různých provozovatelů bylo donedávna nutné disponovat několika různými bezkontaktními čipy. Univerzální řešení pro dobíjení vozidel na elektřinu již ale existuje.

„Ve třech největších sítích dobíjecích stanic provozovaných Skupinou ČEZ, Pražskou energetikou a společností E.ON Energie je od letošního dubna akceptována naše Energokarta. Celkem tedy pokrývá 540 dobíjecích stanic, což představuje více než dvě třetiny tuzemské sítě,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje rovněž tankovací a CNG karty.

Energokarta zatím nemá na českém trhu obdobu. Stejné výhody v současnosti nabízí služba EV Power Card, kterou svým zákazníkům poskytuje automobilka Kia. Jde však o tutéž nabíjecí kartu, kterou technicky a provozně zajišťuje nákupní aliance Axigon.

„Kromě společnosti Kia se na nás obracejí i další dodavatelé elektromobilů, pro které také plánujeme zajistit provoz univerzálních nabíjecích karet. Současně evidujeme téměř každý den nové požadavky na dodání Energokaret od firem a živnostníků sdružených v naší nákupní alianci,“ popisuje Damir Duraković a dodává, že aktivně již Energokartu využívá téměř 400 firemních klientů, kteří realizují tisíce dobíjení měsíčně.

Pro srovnání, u tankovacích karet Shell poskytovaných Axigonem proběhne měsíčně více než 100 000 transakcí.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018