Vyhněte se kolonám
29. 7. 2016
Pokud se právě chystáte na dovolenou, tak vám společně s BESIPEM přinášíme aktuální informace o dopravě v ČR i Evropě, abyste se včas vyhnuli různým dálničním zúžením a objížďkám. V případě, že se do kolony dostanete, připomínáme základní pravidla chování, abyste hustým provozem projeli co nejrychleji a bez stresu.
Jak projet kolonami co nerychleji?
V první řadě dejte nohu z plynu. Rychlost je zpravidla snížena na 80 km/h, protože propustnost je při této rychlosti nejvyšší. Ve skutečnosti často dochází k tomu, že v zúženém pruhu jede jeden pruh šedesátkou a druhý stovkou. Co si tedy vybrat? Aby toho nebylo málo, často ještě k tomu nastane situace, kdy se řidiči v rychlejším pruhu bojí předjet široký náklaďák a končí to tím, že všichni jedou pomaleji než by bylo nutné. Nejlepším východiskem je tedy střídavá jízda. Při té jedou všechna auta, včetně nákladních, za sebou střídavě v levém a v pravém jízdním pruhu, a to maximální povolenou rychlostí (80 km/h). Díky tomu projedou všichni nejrychleji a nejplynuleji, bez zbytečných kolizních a stresových situací.
Nezapomínejte používat blinkry a nechávat si dostatečné rozestupy.
Blinkr je prakticky jediným komunikačním prostředkem mezi řidiči. Proto na vás apelujeme, nedělejte žádné nečekané manévry a blinkr používejte vždy s dostatečným předstihem. Před zúžením se řiďte přechodným žlutým označením a nechávejte si rozestupy, protože například autobus nebo kamión potřebují v takovém místě mnohem více prostoru. Zúženým místem se pokud možno pohybujte plynule a maximální povolenou rychlostí. Zbytečné brzdění by totiž mohlo způsobit takzvanou „plovoucí kolonu“. Je to taková šoková vlna, která se postupně šíří, až třeba desáté auto v řadě zastaví úplně.
Jak správně dodržovat pravidlo ZIPu?
Přesto, že toto pravidlo u nás platí již více než šestnáct let, ještě se ho všichni nenaučili. Základem je, že vozidla z pruhu, který přestal být průběžný, se řadí střídavě po jednom do průběžného pruhu až těsně před místem zúžení. Ideální je, pokud auta už před zúžením jedou „cikcak“. Poté se všichni bez brzdění a bezpečně zařazují do proudu pokračujících vozidel.
Pozor na šířku vašeho auta!
V omezeních, kdy je levý pruh zúžený nám značka určuje, jak široké auto smí do toho pruhu vjet (zpravidla nesmí být širší než 2 m). Mnoho řidičů však zapomíná, že se jedná o šířku včetně zrcátek, tak na to buďte opatrní, ať zbytečně neplatíte pokutu nebo si nepoškodíte auto.