Autem na dovolenou, ceny benzínu a nafty
27. 6. 2018
Také vyrážíte autem na dovolenou? Ceny nafty a benzinu v posledních měsících rostou. Vyplatí se natankovat už v Česku. V Itálii nebo Chorvatsku jsou ceny benzínu a nafty o dost vyšší. Za srovnatelné ceny lze tankovat v Rakousku nebo Maďarsku. Absolutně nejlevnější v celé EU je dlouhodobě Bulharsko.
Nejčerstvější údaje Evropské komise ze začátku června ukazují, že litr benzínu stojí v Česku průměrně 33,17 korun a nafta 32,44 Kč/l. Průměrné ceny například u nafty v tuzemsku meziročně vzrostly stejně jako v Německu o 3 koruny. Pro srovnání: na Slovensku byla nafta před rokem levnější o 4,57 Kč/l a v celé EU průměrně skoro o 4 Kč/l. Ceny pohonných hmot v posledních měsících reagovaly na zdražování ropy na světových trzích.
I přes citelné zdražení v posledních měsících patří Česko cenami pohonných hmot stále do první třetiny nejlevnějších zemí EU. Absolutně nejlevnější je tradičně Bulharsko, kde stojí litr nafty v průměru skoro stejně jako litr benzínu. Nafta je zde ve srovnání s Českem levnější o více než 3 koruny a 50 haléřů a litr benzínu o skoro 4,30 koruny. Jiná je situace v motoristy více oblíbených turistických destinacích. „V Chorvatsku si za litr nafty připlatíte oproti Česku skoro 3 koruny a za litr Naturalu 95 dokonce 3,60 Kč. Velmi drahá je pak Itálie, kde za litr benzínu čeští motoristé zaplatí navíc 9 korun a 7 korun za litr nafty,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje firemní tankovací karty a sleduje vývoj cen pohonných hmot v EU.
Ceny benzínu i nafty srovnatelné s Českem nalezneme v Rakousku a v Maďarsku. O něco dražší je Slovinsko. „Pokud tedy míříte do nejoblíbenějších destinací, vyplatí se natankovat po cestě, nikoliv až v cílové zemi. Platí však, že ceny u čerpacích stanic na hlavních dopravních tepnách nebo těsně před hranicemi státu bývají nadprůměrné,“ dodává Damir Duraković. Příkladem mohou být aktuální ceny na D1, kde stojí litr benzínu či nafty často až 35,90 korun.