Zastavit u nehody je povinnost
5. 10. 2018
Byla jste někdy na pochybách, zda zastavit u právě vzniklé nehody a poskytnout první pomoc? Jaké byly nejčastější důvody? Nevěříte si, zda byste zvládla poskytnout první pomoc nebo se snad obáváte, že by se vám při záchraně mohlo něco stát? Neposkytnutí první pomoci je trestný čin.
BESIP odstartoval kampaň 1/10, která si již stačila získat velkou pozornost díky aktivitě Kazmy z One Man Show. Kampaň upozorňuje na žalostnou statistiku, kdy jen jeden řidič z deseti zastaví u dopravní nehody a pomůže zraněným. Za první polovinu letošního roku se už stalo sedm smrtelných dopravních nehod, kdy viník z místa ujel.
Už samotné volání na záchrannou linku 155 je poskytnutím první pomoci. „Při volání na linku 155 telefon nikdy neodkládejte. Žádný dotaz operátora nepadá zbytečně. Operátor je profesionál. Ví, co má dělat a jak to má dělat, ale udělat to nemůže. Volající jsou jeho ruce a oči,“ říká Jana Poštová z pražské záchranky. Až příště uvidíte právě vzniklou nehodu, zastavte, poskytněte pomoc. Nehoda se přece může stát i vám.
Zde pár základních rad, jak pomáhat a co v případě nehody dělat:
Záchrannou vestu pro sebe i ostatní umístěte přímo v autě a v dosahu. Oblékněte si ji.
Vypněte motor. Zapněte výstražná světla.
Zaparkujte na bezpečném místě.
Záchranný trojúhelník umístěte při nehodě minimálně 50 metrů od auta. (Zkusila jste si jej někdy cvičně složit?)
Ostatní členové posádky nesmí být u odstaveném vozidle nikdy uvnitř, ale v bezpečí za svodidly.
Při poskytování pomoci si nasaďte ochranné rukavice z lékárničky.
Už při příchodu k nehodě volejte 155, telefon mějte stále u sebe a dbejte rad operátora. Popište nehodu a její místo, počet zraněných.
I když se vás nehoda přímo netýká, nikdy od ní neodjíždějte. Vaše pomoc může zachránit lidský život a svědectví objasnit okolnosti nehody a vyšetřit ji.
Stáhněte si už nyní do mobilu aplikaci Záchranka, ta dokáže určit přesnou pozici, kde se nacházíte a spojí vás rovnou s operátorem.