Rady jak se stravovat za volantem na cestách
13. 8. 2019
Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a mnoho lidí podniká dlouhé cesty automobilem. Pro zajištění hladkého průběhu je velmi důležité věnovat pozornost tomu, co jíte před zahájením jízdy i v jejím průběhu. Požití nevhodných potravin může způsobit ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. To má pak negativní vliv na koncentraci řidiče, což výrazně zvyšuje riziko nehody.
Kilokalorie za volantem
Řízení je aktivitou, při níž se spálí 1000 až 1350 kcal za den. Je tedy porovnatelné s odpočinkem. Řidič proto nepotřebuje přijímat velká množství jídla. Stačí 2000 až 2500 kcal za den.
Nikdy byste neměli usedat za volant s prázdným žaludkem, protože byste mohli trpět nízkou hladinou cukru v krvi a mohla by se vám začít točit hlava. Bolesti břicha navíc zkracují dobu, po kterou se dokážete soustředit, protože vaše mysl se bude zabývat jinými záležitostmi.
Malé porce v pravidelných intervalech
Velké porce vedou k ospalosti, bolestem břicha, pálení žáhy a plynatosti. Všechny uvedené symptomy negativně ovlivňují schopnost soustředit se. Pokusy prokázaly, že například po obědě klesá výkonnost o 10 %. Doporučuje se dělat časté zastávky a jíst malé porce. Po hlavním jídle se vydejte na patnáctiminutovou procházku, nebo si zdřímněte, abyste si vyčistili mysl.
Nevhodné potraviny
Smažená, kořeněná jídla a omáčky se mohou stát překážkou bezpečné jízdy. Za volantem je také nejlepší vyhnout se rýži, luštěninám a těstovinám. Vzhledem k tomu, že je řízení aktivitou, která nevyžaduje velký příjem kalorií, nedoporučuje se jíst příliš mnoho sacharidů, způsobujících nadýmání. Kromě toho jsou snadno stravitelné a velmi brzy byste cítili znovu hlad. Přestože jsou citrusy, cibule a rajčata zdravými potravinami, pokud jich sníte příliš mnoho, mohou způsobit reflux žaludečních kyselin. Čeká-li vás celodenní cestování automobilem, je vhodné se jim vyhnout.
H2O, nejdůležitější „palivo“
Dehydratace vést k pocitům točení hlavy, zvracení a v nejextrémnějších případech dokonce ke ztrátě vědomí. Z toho důvodu je zásadní pít, a to zejména za horkého počasí a při každém zastavení. Nejlepší je čistá voda, ale může být také smíchána s ovocnou šťávou nebo nealkoholickými nápoji. Co se týče kofeinu, dva šálky kávy nebo čaje během dne vás sice mohou pomoci udržet ve střehu, ale mohou také způsobit neklid. Pití energetických nápojů za jízdy je naprosto nevhodné.
Můžete jíst nebo pít za jízdy?
Pravidla silničního provozu ve většině evropských zemích to výslovně nezakazují. Obě činnosti však mohou rozptylovat pozornost řidiče a omezovat volnost pohybu. Reakční doba při jedení se prodlužuje o 44 %. Například ve Španělsku může být řidiči, který jedl nebo pil během řízení, udělena pokuta 200 eur. Ve Velké Británii hrozí pokuta 100 liber a odečtení tří bodů. Proto by měla být ke svačině a doplnění tekutin používána odpočívadla.