Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí
16. 8. 2019
Na evropských silnicích dojede každoročně k více než milionu dopravních nehod. Jejich účastníky jsou i stovky českých řidičů, kteří často hledají pomoc i u našich zastupitelských úřadů. Pokud vás ale potká v zahraničí dopravní nehoda, nemusí to být nutně konec dovolené. Balíček asistenčních služeb v rámci cestovního pojištění vám zajistí třeba i náhradní vozidlo.
Před cestou
Dříve než vyrazíte, zkontrolujte nejen technický stav vozu. Ujistěte se, že jste s sebou nezapomněli vzít technický průkaz, zelenou kartu, ověřte platnost technické prohlídky. Pokud cestujete zapůjčeným vozem, je potřeba mít u sebe dokumenty, kterými doložíte oprávněné nakládání s vozidlem. Plná moc nebo nájemní smlouva je mnohdy vyžadována i při běžných silničních kontrolách, stejně jako řidičský průkaz a cestovní doklady.
Při nehodě
V případě nehody je především nezbytné zajistit bezpečí osob na místě. Je důležité zapnout varovná světla a umístit výstražný trojúhelník. Při všech úkonech, které na místě nehody provádíte, dbejte také na bezpečnost svoji, silniční provoz totiž obvykle pokračuje dále. Je vhodné mít oblečenou vestu vyrobenou z reflexních materiálů, a to i tehdy, kdy to místní předpisy nevyžadují. Je-li někdo zraněn, poskytněte dle svých schopností a možností první pomoc a vždy kontaktujte policii, případně záchrannou službu a hasiče.
Přivolání policie a záznam o nehodě
Policii se k nehodě v zahraničí snažte přivolat skutečně vždy, i když nedošlo ke zranění osob. V zemích, kde jsou policií vyšetřovány pouze závažné dopravní nehody (škody na zdraví, usmrcení, velké materiální škody), se však musíte obejít bez protokolu o šetření policie na místě.
S ostatními účastníky dopravní nehody v každém případě vyplňte evropský záznam dopravní nehody. Tento standardizovaný dokument je klíčovým zdrojem informací pro jakoukoli pojišťovnu, věnujte mu proto mimořádnou pozornost. Záznam o nehodě podepište výhradně v případě, že zcela a úplně rozumíte jeho obsahu a souhlasíte s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě.
Vyplnění záznamu o dopravní nehodě není komplikované. Je ovšem potřeba zapsat jména a adresy řidičů ostatních poškozených vozidel, údaje o těchto vozidlech (zejména registrační značku, značku výrobce, typ a barvu vozidla) a rovněž kontaktní údaje případných svědků. Ze zelené karty si také opište nebo nafoťte název a sídlo pojistitele ostatních účastníků nehody, číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost. Všechny tyto údaje se nacházejí v rubrikách 3 a 4.
V záznamu o nehodě dál uvedete, jak k nehodě došlo a jak vy, tak druhý účastník dopravní nehody připojíte svoje podpisy. Doporučujeme také nafotit celkovou situaci po nehodě, tedy rozestavění vozidel, případných stop na vozovce a samotnou škodu na všech zúčastněných vozidlech. Prostřednictvím většiny používaných telefonů je to snadné a vaše obrazová dokumentace může podstatně pomoci v případě pozdějších nejasností nebo sporu o rozsahu škody nebo dokonce o samotném zavinění.
Po nehodě
Rozsah úkonů, které je nutné učinit po dopravní nehodě souvisí přirozeně s rozsahem poškození, které váš automobil utrpěl. Pokud je auto nepojízdné, nebo se potřebujete poradit o dalším postupu, je vhodné vždy kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které máte uzavřeno povinné ručení.
Bez zbytečného odkladu také oznamte škodu svému pojistiteli. Poskytněte příslušné doklady a v průběhu šetření postupujte v souladu s jeho pokyny. Jestliže potřebujete s postupem nahlášení škody nebo dalších administrativních úkonů poradit a vašeho pojistitele se vám nedaří ze zahraničí zkontaktovat, obraťte se na národní kancelář země, kde k dopravní nehodě došlo. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty.
Uplatnění nároku na pojistné plnění
Svůj nárok na pojistné plnění a dokumentaci prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele cizozemského vozidla je možné doručit přímo na příslušnou pojišťovnu viníka nehody. Kontaktovat můžete i národní kancelář pojišťoven toho státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo – adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty. Pokud vám byla v zahraničí způsobena škoda cizozemským vozidlem registrovaným ve státech Evropského hospodářského prostoru, máte možnost se obrátit i na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice. Kontakt na něj vám poskytne informační středisko České kanceláře pojistitelů.