Zdroj: archiv webu

Alarmující čísla: Za volantem hřeší až každý pátý Čech

9. 2. 2020

V nejnovějším průzkumu se každý pátý Čech se přiznal k tomu, že alespoň někdy hrubě porušuje pravidla silničního provozu. 15 procent řidičů dokonce sedlo za volant pod vlivem alkoholu, čtyři respondenti z deseti alespoň někdy ignorují bezpečnostní pásy. Riskují tím, že v případě úrazu přijdou o odškodnění.

Nejčastějším důsledkem porušování pravidel je pokuta – alespoň někdy ji zaplatilo 75 % z těch, kteří byli u přestupků chyceni. Výjimkou ale nejsou ani výtečníci, kteří přišli o řidičský průkaz. Respekt k pravidlům Čechy obecně příliš nezdobí. 80 % respondentů v průzkumu přiznalo, že pravidla alespoň někdy porušují – ať už na silnici, v práci či někde jinde. Lidem se zároveň své přestupky nedaří skrýt. Polovinu z nich totiž u prohřešku chytí – část dokonce opakovaně.

 Silnice, místo přestupkům zaslíbené

Místem, které k hříchům láká, jsou i tuzemské silnice. Projetí křižovatky na červenou, nebezpečné předjíždění či jízda přes přejezd, který signalizuje blížící se vlak? Dopravní pravidla hrubě porušila celá pětina Čechů. Je alarmující, že se každý šestý respondent přiznal k řízení po konzumaci alkoholu. Jen za loňský rok zavinili opilí řidiči přes 4 500 nehod, které si vyžádaly 53 obětí na životech. Viníky pak čeká další kruté vystřízlivění. Pojišťovny totiž vyplatí odškodnění zraněným či pozůstalým – a následně pak částku vymáhají po řidiči, protože alkohol je považován za velmi přitěžující okolnost. Výrazně častěji takto hřeší muži – po konzumaci alkoholu jich sedla za volant pětina.

Češi moc nedbají ani na vlastní ochranu. 43 procent tu a tam vyjede bez zapnutého bezpečnostního pásu. Zajímavé je, že mladší řidiči do 29 let jsou v tomto ohledu disciplinovanější než ti ve středním věku.

Důsledky porušování pravidel: pokuty i ztráta odškodnění

Lidé důsledky porušování pravidel pocítí nejčastěji na své peněžence. Tři respondenti ze čtyř připouští, že museli platit pokutu či jiný peněžitý trest. Poměrně vysoký je počet hříšníků, kteří přišli o svůj řidičský průkaz – potkalo to každého šestého respondenta.

Češi ale často nedomýšlí, že konečné důsledky porušování pravidel mohou být ještě daleko vážnější. Jestliže spolujezdec nepoužije bezpečnostní pás a následně se zraní při nehodě, ztrácí tím právo přinejmenším na část odškodnění. Stejná situace nastane, pokud si vědomě sedne k opilému řidiči. Pojišťovny totiž usoudí, že je člověk zraněný právě v důsledku ignorování pravidel a za svůj úraz si tak do určité míry může sám.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018