Testování Opel Astra: foto Žena v autě.cz

Autem do zahraničí 2023: rady na cestu

16. 6. 2023

Vyrážíte letos na dovolenou mimo Česko? Vedle přibalení opalovacího krému doporučujeme se předem podívat na dopravní předpisy zemí, které autem navštívíte. Naše redakce vyrazila s Opelem Astra, aby vám přinesla aktualizované informace o pravidlech řízení v Německu, Rakousku a Itálii. Mrkněte na ně, ať nejste během prázdnin na svých cestách nemile překvapeni.

RadyNaCestuNemecko
Zdroj: archiv webu

Německo – nejdůležitější rady na cestu autem

„Halb tacho“! Tak zní v Německu pravidlo bezpečného vzájemného odstupu. Dodržujte v metrech polovinu údaje, jaký máte na tachometru.

Tzn. jedete-li 100 km/h, činí bezpečný odstup od auta 50 metrů (2 vteřiny jízdy). Nedodržení bezpečného odstupu může vyjít až na 400 €, včetně 3měsíčního zákazu řízení.

Při stání v kolonách nezapomeňte na pravidlo vytvoření tzv. záchranářské uličky. Kdo pravidlo poruší, může očekávat minimální pokutu od 200-320 eur a zákaz řízení.

Podjíždění na dálnici je v Německu velmi závažným dopravním přestupkem, za který hrozí běžně pokuta 100 a více euro, stejně jako ztráta bodu.

V Německu platí přísný zákaz zastavení na dálnici! Platí to i pro nouzové stání z důvodu prázdné nádrže. I to je pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče.

Bez ohledu na to, jak je dálnice zablokována, je jízda v odstavném pruhu zakázána. Dokonce i ti, kteří použijí krajnici, aby rychleji dojeli na odpočívadlo, riskují pokutu 75 eur a jeden bod.

IMG_2245-Velky
Opelem Astra po německé dálnici: foto Žena v autě.cz

Nefoťte dopravní nehody, hrozí až 1 rok za mřížemi!

Zákaz telefonování za jízdy na německých dálnicích kontrolují kamery. Jedinou výjimkou telefonování (v koloně) je situace, kdy má vůz vypnutý motor. Jinak hrozí pokuta od 60 eur a ztráta jednoho bodu výše.

Zipujte až na poslední chvíli! Správné řazení v případě zúžení pomocí zipu by mělo nastávat až ve chvíli, kdy k samotnému zúžení dochází. Nikoliv 300 metrů před zúžením. Pozor na to!

Při dešti nebo bouřce, kde je dohlednost do 50 metrů, nesmí jet v Německu řidič rychlostí vyšší než 50 km/h.

Další zajímavosti řízení auta v Německu

 • V Německu může být semafor doplněn plechovou zelenou značkou. V takovém případě můžete jet, ale je nutné před vjetím do křižovatky zastavit (situace jako u značky „Stůj, dej přednost v jízdě“)
 • Detekce radarů v autě je v Německu pod tučnou pokutou, stejně jako kamer v autě – zde se pokuty odvíjí od dané spolkové země.
 • Pozor na ostrá slova směrem k policistům. Soudy v Německu mají dokonce jakýsi ceník vulgarismů. Označení „blbec v uniformě“ přijde na 1500 Eur. Facka za 6000 Eur.
 • Povinnost používat zimní pneumatiky platí v Německu kdykoliv, pokud je vozovka pokrytá sněhem nebo ledem.
 • Při nehodě v Německu se policie volá vždy, když k nehodě došlo následkem hrubého chování některého z jejích účastníků. Dále v případě, že viník z místa ujel nebo je některý z řidičů je pod vlivem alkoholu či drog. Nehodu je třeba ohlásit i tehdy, kdy došlo k poškození zaparkovaného vozidla, jehož majitel není přítomen na místě nehody.
 • Německo má emisní zóny ve městech a ty se vztahují i pro zahraniční auta. Příslušnou plaketu získáte po předložení technického průkazu na stanicích technické kontroly nebo online za cenu přibližně 300 Kč s neomezenou platností.
rady_na cestu_rakousko
Zdroj: archiv webu

Rakousko – nejdůležitější rady na cestu autem

Dodržujte bezpečnou vzdálenost a minimální odstup 2 vteřiny od vpředu jedoucího auta. Dvě vteřiny se rovnají při 90kilometrové rychlosti vzdálenosti 50 metrů.

Při stání v kolonách nezapomeňte na pravidlo vytvoření tzv. záchranářské uličky. Na silnici se třemi nebo více jízdními pruhy se vytváří nouzový pruh mezi levým a ostatními jízdními pruhy. Kdo pravidlo poruší, může očekávat tučnou pokutu 726 – 2 160€.

Dálniční poplatky se v Rakousku platí prostřednictvím papírové dálniční známky a od roku 2018 také online e-známky (krátkodobé online dálniční známky platí hned, online roční až 18 dní od zakoupení e-shop zde).

Dát vědět o směru jízdy je důležité. V Rakousku platí v případě nedání znamení o změnu směru jízdy nebo i při přejíždění z pruhu do pruhu na dálnici pokuta až 2180 Eur.

IMG_2450-Velky
Opelem Astra do Rakouska: foto Žena v autě.cz

V Rakousku hrozí vysoké pokuty za telefonování za volantem (50 Eur na místě a ve správním řízení 72 Eur).

V Rakousku je zákaz kouření v autě v době, kde se přepravují děti do 18 let (pokuta až 100 EUR).

IG-L zóny jsou označené zóny se sníženou rychlostí jízdy kvůli omezení emisí. Na dálnici tak platí pro auta se spalovacím motorem omezení rychlosti 80 km/h, elektromobily mohou jet rychleji. Rychlost se vyplatí dodržovat, jinak totiž platí vysoké pokuty kolem 2 000 – 3 000€.

Další zajímavosti řízení auta v Rakousku

 • Zákaz kamer a detekce radarů v autě pod pokutou až 10 000 Eur, při opakované pokutě až 25 000 Eur! Kamery v autě jsou zakázány při pořizování soukromých záznamů z veřejného prostranství. Povoleno je jejich použití při pořízení záznamu kolize po nehodě. Platí i pro mobilní telefony.
 • Přísné posuzování bezpečného převážení domácích mazlíčků (řidič musí přepravované zvíře zabezpečit tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby) Hrozí pokuta až 2000 Eur.
 • Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%.
 • Výstražná šrafovaná deska 50×50 je povinná pouze pro karavany.
autem do Itálie
Zdroj: archiv webu

Itálie – nejdůležitější rady na cestu autem

Na dálnici dodržujte bezpečnou vzdálenost – minimální odstup 2 vteřiny od vpředu jedoucího auta. Dvě vteřiny se rovnají při 90kilometrové rychlosti vzdálenosti 50 metrů.

Dálniční poplatky se platí prostřednictvím mýtných bran (platit se dá kartou a hotově). Na kolik vás mýtné vyjde, zjistíte na kalkulačce zde.

V Itálii je zakázáno používání tzv. „světelné houkačky“ – problikávat ostatní vozy.

V Itálii platí přísné posuzování bezpečného převážení domácích mazlíčků. Řidič musí přepravované zvíře zabezpečit tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby, ideálně bezpečnostními pásy.

IMG_2350-2-Velky
Opelem Astra do Itálie foto Žena v autě.cz

V Itálii je zakázáno v autě kouřit. Tedy pokud jsou v autě děti a mladiství do věku 18 let nebo těhotná žena. Pokuty se pohybují od 56 € do 650 €.

Pokud vás carabineri načapají při sexu v autě, hrozí vám 3 měsíců až 3 roky ve vězení.

Pokud v Itálii vezete vzadu na autě nosič na kola (i prázdný), musíte mít povinně výstražnou šrafovanou desku 50×50.

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%.

Opelem Astra do Itálie foto Žena v autě.cz
Opelem Astra do Itálie foto Žena v autě.cz

Co nezapomenout před cestou autem do zahraničí

 1. Občanský průkaz/pas
 2. Řidičský průkaz + technický průkaz od auta
 3. Průkaz zdravotní pojišťovny + pojištění
 4. Zelená karta + Formulář záznamu o dopravní nehodě
 5. Potvrzení majitele auta se souhlasem o používání auta cizí osobou
 6. Povinná výbava auta + povinná výbava řidiče

Přejeme vám šťastné kilometry a úžasné léto!

Sdílet článek:

Více na webu Opel

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018