Bezpečná autosedačka pro děti
14. 11. 2024
Řidičky-maminky v autě nejčastěji řeší bezpečnost dětské autosedačky, zápasí s hmotností a nepraktickou manipulací. Švédský výrobce autopříslušenství Thule letos uvádí svou první autosedačku. Žena v autě.cz ji otestovala společně s motoristickou novinářkou a řidičkou-maminkou Terezou Tobiášovou.
Bezpečná instalace dětské autosedačky je základ
Alarmující statistikou je, že v téměř polovině případů jsou autosedačky používané nesprávně a neplní tak 100% svou funkci.
Autosedačka je bezpečně instalovaná tehdy, pokud ji připevníme do systému ISOFIX. Jedná se o pevné ukotvení s konstrukcí karoserie auta, které se začalo do aut přidávat už před dvaceti lety. V případě brzdění se síly optimálně rozkládají a dítě v takové sedačka je optimálně bezpečné.
Bezpečnost autosedačky závisí na správné instalaci, a na správném přikurtování dítěte. A právě na tuto zásadní problematiku se Thule při vývoji své první autosedačky zaměřila.
Isofixová základna Alfi u autosedačky Thule je vybavena digitálním displejem. Ten kontroluje, zda jsou jednotlivé fáze instalace provedeny správně. V tom případě vše svítí zeleně, v opačném případě červeně.
Samotné ukotvení základny v Isofixu a její dotažení včetně podpůrné nohy je signalizováno na displeji. Následně se autosedačka do auta, resp. do základny dá dát z jakéhokoli úhlu. Správné uzamčené autosedačky v základně opět hlásí displej zeleně.
Nejbezpečnější umístění dětské autosedačky
Povinnost vozit děti proti směru jízdy platí v České republice do 15 měsíců věku dítěte. Doporučuje se ale to, co nejdéle. Minimálně do čtyř let, kdy už je krční páteř výrazně silnější.
Autosedačky otočené proti směru jízdy představují pro kojence a batolata nejbezpečnější způsob cestování autem, zejména v případě čelního nárazu, ke kterému dochází nejčastěji.
Na základě fyzikálních modelů a analýzy nárazových zkoušek zůstává dokonce i při nárazu zezadu autosedačka otočená proti směru jízdy pro dítě bezpečnější.
Autosedačka Thule z pohledu Žena v autě.cz
Auta nejsou produkty primárně navržené pro děti. Designéři počítají s dospělými osobami a crashtesty se zpravidla provádějí s dospělými figurínami.
Na postupu Thule při vývoji své první autosedačky se nám líbí, že subjektem jejich uvažování byl komfort primárně pro ženu a její dítě.
Výhoda č. 1: snadná manipulace
Autosedačku pro kojence Thule Maple jde díky dvěma tlačítkům po stranách snadno naložit a vyložit z vozidla.
Eliminováno tak je namáhání břišních svalů. S autosedačkou jde totiž manipulovat tak, že ji jednoduše vezmete oběma rukama po stranách, nikoli jednou rukou za horní madlo.
Výhoda č. 2: kontrola bezpečného zajištění autosedačky
Digitální displej s kontrolkami správné instalace základny Thule Alfi, stabilizační nohy, ale i samotné dětské autosedačky přinášejí klid duše, že je děťátko v bezpečí.
Fakt, že autosedačka jde do základny upevnit ze všech stran je uživatelsky velmi přátelské.
Příjemné také je, že základna i je kompaktibilní s autosedačkou pro batolata Thule Elm.
Výhoda č. 3: praktické detaily
Stříška na sedačce pro kojence je velice praktická a kvalitní. Všechny potahy se dají jednoduše sundat a prát.
Výhoda č. 3: multifunkčnost
Autosedačka pro kojence Thule Maple nabízí praktickou polohu vleže. To je ideální při návštěvě restaurace nebo rodičů, kdy děťátko může zůstat ve svém prostředí.
Z bezpečnostního hlediska nejde polohovat autosedačku v autě.
Praktické je, že toto „vajíčko“ jde nasadit na kočárek od Thule. Nemusíte tak kupovat další věc do výbavy…