Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Bezpečná za volantem

5. 10. 2016

Bezpečnost v autě by měla být vždy na prvním místě. Své o tom ví i automobilka Škoda, která nedávno uspořádala pro české novináře speciální setkání zaměřené na bezpečnou jízdu. Žena v autě.cz byla u toho, a proto vám přinášíme hned několik rad, na co si dát pozor.

fot_7801
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Správné sezení

Sedadlo by měly být od volantu vzdáleno jen tak, že při sešlápnutí spojky, bychom stále ještě měli mít pokrčenou nohu. Ruce by se při natažení měly dotýkat zápěstími horní části volantu. Opěrka hlavy by se měla dotýkat horní poloviny hlavu – chrání nás před poraněním krční páteře při nárazu, a tudíž musí udržet krk co nejrovnější. Opěrka by nikdy neměla být na temeni či na úrovni krku.

fot_7775
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Bezpečná v autě

Jsme ženy. Auta máme plná nepřipoutaných věcí – od kabelek, přes deštníky, lahve s vodou, až po mobilní telefony. Každá z těchto věcí však při nárazu několikrát násobí svou hmotnost a je vystřelena kupředu neuvěřitelnou rychlostí. Z láhve s vodou se tak může stát předmět, který zlomí vaz sedícímu člověku a malé kovové autíčko má sílu prostřelit sedadlo naskrz. Proto se snažíme veškeré předměty pevně připoutat nebo je uskladníme v kufru. Kabelku můžete například zastrčit za přední sedadlo.

Pro názorný příklad doporučujeme podívat se i na následující video se simulací nárazu v 50 kilometrové rychlosti. Díky tomu získáte, jasný obrázek o tom, jak se tělo řidiče a spolujezdce za řidičem chová, když je člověk připoutaný. Zcela alarmující jsou pak záběry s nepřipoutaným vzadu sedícím pasažérem, který je doslova smrtící zbraní pro řidiče.

Dámy, pozor na ondulaci!

Dalším rizikovým faktorem při autonehodě může být i zvolený účes. Vysoký drdol nebo snad skřipec nám mohou způsobit mnoho nepříjemností. Skřipec se roztříští na kousky, které nás mohou poranit a drdol ničí stabilitu, kterou by nám měla poskytnout hlavová opěrka. Účesem, který je slušivý, ale zároveň bezpečný, je například francouzský cop neboli krokodýl.

Děti v autě

Pokud svou ratolest chcete dobře připravit na rušnou městskou dopravu a vybudovat v něm správné návyky, určitě vyzkoušejte www.skodahrou.cz. Zábavnou formou se dítě učí, jak řešit konkrétní dopravní situace, jak se zachovat, pokud mu ujede autobus a ono je nuceno jít domů pěšky po krajnici, kdy a jak přecházet, co všechno musí dodržovat jako cyklista a tak dále. V aplikaci jsou samozřejmě ukryté zajímavé a zábavné momenty, které udrží pozornost dítěte a zároveň si své znalosti může dítě ověřit v řadě různých kvízů. Stránka nabízí i instruktážní videa, crash testy a starší dítě tak může za pomoci výkladu pochopit, co se v autě děje, pokud do něčeho narazí. Pokud se váš potomek už cítí příliš velký na autosedačku a vyžaduje sezení pouze na podsedáku, možná nebude od věci ukázat mu, co se s ním při autonehodě stane a proč je autosedačka bezpečnější.

ŠKODA Safety Day
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Než vyjedete

Pro dospělé, ať už jedete kamkoliv, ale zvlášť pokud se chystáte s autem do zahraničí, jsou určeny stránky www.bezpecnecesty.cz. Víte například, co vše zkontrolovat než vyrazíte? Kromě povinné výbavy byste měli očistit okna a světla, zkontrolovat hladiny oleje a kapaliny do ostřikovačů, dezén a tlak v pneumatikách, zajistit náklad, aby při prudkém brzdění neohrozil posádku vozu a taky nezapomeňte na kontrolu všech dokladů. Vyplatí se také zjistit, jak se liší pravidla a povinnosti v cílové zemi. Například reflexní vesta není součástí výbavy vozidla, ale v řadě zemí musí mít vestu kdokoliv z cestujících, kdo vystoupí z auta do vozovky za mimořádné události. Liší se i podmínky pro autosedačky, alkoholtestery a světla, proto doporučujeme si před cestou veškeré odlišnosti zjistit.

ŠKODA Safety Day
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

 

 

Sdílet článek:

Více na webu Škoda Auto

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018