Zdroj: archiv webu

Cestomilky radí, kam na dovolenou 4. část

11. 5. 2016

Provence, známá také jako Provensálsko, je slunečný region obklopený z jihu Středozemním mořem, ze severu alpskými vrcholy a ze západu řekou Rhônou. Návštěvníky láká tento region od jara do podzimu. Mnoho turistů přijíždí především za rozkvetlými levandulovými poli na konci června a července. Provence ale nabízí řadu dalších krásných míst, unikátních zážitků a gurmánských lákadel v podobě svátků a gastronomických festivalů, které se pořádají v průběhu celého roku.

Změňte životní tempo
Během pobytu v Provence je třeba zpomalit a přizpůsobit se místnímu životnímu tempu. Pokud tak neučiníte, nikdy obyvatele tohoto kraje nepochopíte. Vše se děje v poklidu a s rozvahou. Je téměř povinností si každou minutu dosyta užít a vychutnat a hlavně nikam nespěchat. Posaďte se na snídani do místní malé kavárny a dejte si voňavou kávu, k tomu máslový croissant a jen tak pozorujte dění kolem sebe. Co vidíte? Spokojené lidi, kteří si užívají klidné provensálské atmosféry u skleničky vína a klábosí se svými sousedy. Ano, hned po ránu. Aby ten den dobře začal. Teprve poté se vydají za svými všedními povinnostmi.

Je výhodou přizpůsobit se i stravovacím návykům, a to především časově. Obědvat se začíná v poledne a končí se kolem druhé hodiny. Mnoho restaurací odpoledne zavře a znovu otevře až kolem sedmé večer. Nezkušenému turistovi se tudíž může stát, že zůstane o hladu, případně odkázán na některý ze supermarketů. Ovšem pozor na venkově! Zde i některé supermarkety dodržují odpolední siestu. Vždyť přece každý správný Provensálec by si měl po obědě odpočinout! V horkém a slunečném počasí by totiž práce mohla být zdraví nebezpečná. Možná právě proto se Francouzi, zejména pak obyvatelé jižních regionů dožívají vůbec nejvyššího věku v celé Evropě.

The town of Gordes in Provence, France.
Foto: archiv webu

Kam za luxusem?
Celý název regionu zní v překladu Provence-Alpy-Azurové pobřeží. Provence se tedy dělí na tři samostatné celky, přičemž každý je specifický a má své kouzlo. Pokud byste rádi zažili atmosféru luxusu, jachet a kasin, vydejte se na Azurové pobřeží. Zde doporučujeme navštívit město Cannes proslavené květnovým filmovým festivalem. Toto přímořské letovisko Vás ohromí luxusními plážemi, filmovým palácem a obchody. Naproti tomu město Nice vyzařuje pohodu a klid. Procházka po místní Anglické promenádě, květinové trhy a romantické uličky Starého města Vás vtáhnou zpět do minulosti. V malém a slavném městečku Saint-Tropez se zase budete cítit jako ve výkladní skříni při procházce malým přístavem plným luxusních jachet. Nezapomeňte navštívit také policejní služebnu z filmu Četníci, kde ztvárnil hlavní roli slavný Luis de Funés.

Provenza, Pont du Gard
Foto: archiv webu

Překrásné přírodní scenérie
Stojíte-li o opravdovou Provence, vydejte se do vnitrozemí, případně více na západ podél pobřeží. Objevíte nádherné přírodní scenérie v podobě malých horských pásem Les Alpilles, Lubéron, náhorní plošiny Vaucluse či Mont Ventoux. Známý kaňon Verdon je ideální pro pěší turistiku. Cyklonadšenci si mohou celý kaňon objet na kole. Prozradím Vám, že to ale dá trochu zabrat. Milovníci vody mají příležitost pronajmout si kanoe nebo vodní šlapadlo u jezera svatého Kříže a vydat se do ústí kaňonu. Chcete-li objevit opravdu originální přírodní scenérie, věnujte jeden den návštěvě chráněné rezervace Camargue. Oblast leží v deltě řeky Rhôny a je proslulá bílými polodivokými koňmi a černými býky, kteří se pasou na mokřadech podél silnic. Do dáli se zde táhnou vinice, rýžoviště a největší rákosové porosty v Evropě. Toto místo je ideálním hnízdištěm mnoha chráněných ptačích druhů. Mezi nejznámější patří plameňáci, několik druhů volavek, kolibříci a řada dalších. Všechny lze pozorovat při návštěvě místního ornitologického parku. Budete-li se chovat tiše, plameňáky a při troše štěstí i polodivoké bílé koně budete mít na dosah ruky. Na závěr dne lze doporučit návštěvu vesnice Saintes-Maries-de-le-Mer ležící u moře. Odpočinek na širokých písčitých plážích a výborné restaurace s nabídkou mořských plodů a skvěle připraveného býčího masa příjemně završí náročný den.

Na pokračování putování po Provence se můžete těšit v dalším dílu cest po Francii.

Předchozí části:

Cestomilky radí, kam na dovolenou 1. část
Cestomilky radí, kam na dovolenou 2. část
Cestomilky radí, kam na dovolenou 3. část
Cestomilky radí, kam na dovolenou 5. část

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018