Foto: Sabina Kvášová

Elektrické SUV ŠKODA ENYAQ iV

30. 3. 2021

ENYAQ iV je první čistě elektrické SUV značky ŠKODA, které slibuje dostatečný dojezd. Redakce magazínu Žena v autě tento elektromobil dnes exkluzivně testuje. Čím si nás během chvíle ENYAQ iV získal? Tři zásadní kvality nového modelu ENYAQ iV právě zde.

Foto: Sabina Kvášová
  1. Konečně velký, rodinný elektromobil, se kterým se nemusíte bát jet mimo město

ŠKODA ENYAQ iV má díky nové koncernové platformě pro elektromobily MEB baterie optimálně ukryty v podlaze. To se kladně projevuje při jízdě. ENYAQ má nižší těžiště, lepší jízdní vlastnosti, ale také bezkompromisní velikost kufru. Základní výkonovou verzí je ENYAQ iV 60 o výkonu 132 kW s maximálním točivým momentem 310 Nm. Jeho lithium-iontová baterie má kapacitu 62 kWh, což mu zaručuje dojezd více než 400 km podle WLTP.

Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

ŠKODA ENYAQ iV se může pochlubit parádním dojezdem a je díky tomu ideálním rodinným autem. Zvládá kazdodenní jízdu po městě ale i delší trasy.

Naše redakce konkrétně otestovala ENYAQ iV 80 s výkonem 150 kW a maximálním točivým momentem 310 Nm. Kombinovaná spotřeba v režimu WLTP činí 15,2–21,6 kWh/100 km. Schopnost akcelerace se tomuto elektromobilu nedá upřít a jeho jízdní vlastnosti jsou opravdu příkladné. Zároveň má ENYAQ tichoučký chod a při sešlápnutí pedálu umí řidičku „zabořit“ do sedadla. Jízda v něm opravdu baví. Výrobce udává dojezd 520 km v režimu WLTP, v reálných podmínkách dosahoval dojezd kolem 330 kilometrů. S takovou hodnotou už se dá vyrazit i momo město, aniž by vás tížila obava, že nebude mít kde auto nabít.

Stejnou baterii využívá také verze ENYAQ iV 80x o výkonu 195 kW a verze ENYAQ RS iV o výkonu 220 kW. Obě verze mají dva elektromotory a nabízí pohon všech kol. Maximální točivý moment dosahuje 425 Nm, respektive 460 Nm a dojezd činí více než 500 km, respektive 460 km. Obě tyto motorizace mohou táhnout přívěs o hmotnosti až 1 400 kg.

Foto: Sabina Kvášová

2. Moderní look s asistentkou Laurou na palubě

Prvky karoserie navazují na designovou řeč ostatních modelů ŠKODA, v mnohém je ale trumfují. Přídi dominují vertikální lamely výrazné přední masky. Vzhled podtrhuje horizontální linka, která společně s LED moduly potkávacích a dálkových světel Matrix-LED hlavních světlometů a linkami denních světel vytváří uvítací efekt. Záď s praktickou, nízkou nakládací hranou je charakterizována ostrými křivkami světlometů a velkým nápisem ŠKODA. Celkový look SUV podtrhují ENYAQ iV podtrhují velká kola o průměru až 21″.

ENYAQ_iV_Moon_White_05
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Od druhé poloviny roku se bude ENYAQ nabízen také s krystalickou čelní maskou Crystal Face s 131 LED diodami, které osvětlují vertikální lamely přední masky.

Uvnitř v kabině dominují kvalitní materiály, kožené čalounění a velká centrální obrazovka s 13″ úhlopříčkou. Ta je ve vozech ŠKODA vůbec největší. Dá se také ovládat velmi snadno hlasem, a to díky virtuální asistentce Lauře.

Nový virtuální kokpit má velikost 5,3″. ENYAQ iV je rovněž první vůz značky ŠKODA, který nabízí za příplatek head-up displej s rozšířenou realitou. Ten zobrazuje řidiči podrobnější informace, aniž by musel odvracet pozornost od řízení.

Na konfigurátoru je možné volit interiéry inspirované světem moderního bydlení, které nabízí vkusně sladěné barvy a materiály, a to včetně přírodních, trvale udržitelných a recyklovaných.

Foto: Sabina Kvášová

3. Příkladná prostornost

Po usednutí za volant, do druhé řady sedadel nebo při pohledu do kufru je zřejmé, že se díky nové platformě MEB podařilo docilit prostornosti interiéru. ENYAQ netrpí žádnými neduhami prvních elektromobilů. Je vyspělým bezemisním vozem, který je radost řídit.

Kufr s praktickou mezipodlahou má v základním uspořádání objem 585 litrů. Nechybí promyšlené odkládací prostory: Jumbo Box o objemu 6,2 litrů pod středovou loketní opěrkou a další úložný prostor o objemu 11,4 litrů pod středovou konzolí ve tvaru mostu.

Pomocí aplikace MyŠKODA lze na dálku snadno ovládat nabíjení baterie nebo zapnutí klimatizace před plánovanou cestou. Nové prvky Simply Clever usnadňují každodenní používání tohoto elektrického vozu. Patří k nim například čistič nabíjecích kabelů, taška pro jejich uskladnění či ochranný kryt nabíjecí zásuvky.

Foto: Sabina Kvášová
Sdílet článek:

Více na webu Škoda Auto

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018