foto: archIv ŽENA V AUTĚ.CZ

Jak ušetřit na dopravě v době rostoucích cen

31. 3. 2023

Dnešní doba není jednoduchá. Kam se člověk otočí, tak se zvyšují ceny a do kapsy musíme sahat čím dál hlouběji. Při troše snahy se dá ale ušetřit i tam, kde byste to možná nečekali. Poradíme vám, jak získat nějakou tu korunu navíc, kterou možná potřebujete využít jinde.

Zejména ceny pohonných hmot jsou za posledních šest měsíců extrémně vysoko a tak se jízda autem přestává vyplácet. Způsobů jak se přepravit do cílové stanice je ale mnoho. Co nasednout na kolo nebo dát šanci veřejné dopravě?

Díky jízdě na kole ušetříte a ještě si zacvičíte

Jízda na kole je čím dál více oblíbená. Jak by také ne. Díky pravidelnému dennímu dopravování se do zaměstnání právě na bicyklu ušetříte na naftě či benzínu až tisíce měsíčně. Kromě toho uděláte i něco pro své zdraví, jak to fyzické, tak mentální. Poohlédněte se po kole z bazaru, ať ušetříte ještě víc.

mhd
Zdroj: archiv webu

Dejte šanci MHD

Přeprava veřejnou dopravou možná není tak komfortní, jako jízda vlastním vozem, ale nese s sebou mnoho výhod. Když jí dáte šanci, vyhnete se například problémům s parkováním, kolonám ve městě, ušetříte a možná si zvládnete přečíst i oblíbenou knížku.

Tip: Bydlíte-li za městem, do kterého dojíždíte, přibližte se autem na okraj, vůz tam zaparkujte (ideálně tam, kde nemusíte platit) a do centra se dopravte MHD. Ušetříte tak nejen peníze, ale i spoustu času.

Ušetřete na veřejné dopravě:

  • Jízdenka na den se nevyplatí: Pokud jezdíte MHD denně, nekupujte si každý den novou jízdenku. Pořiďtě si lítačku, která vám ušetří i stovky měsíčně.
  • Cestujte s dítětem: Nejedete-li zrovna do práce, vezměte s sebou na cestu malé dítě. Jako doprovázející osoba máte nárok na přepravu v Praze zdarma a to až do jeho tří let. Potřebujete k tomu jen speciální průkaz s fotkou dítěte.

Jak ušetřit na jízdě autem?

Když už musíte nevyhnutelně autem, i tady se dá ušetřit. Kde?

Den Fabia15 (800x537)
Škoda Fabia rok 2015: foto ŽENA V AUTĚ.CZ
  • Koupě ojetého auta: Nové vozy jsou dnes neúměrně drahé a ještě si na ně pár měsíců počkáte. Přitom koupě ojetého vozu je tak snadná, když víte jak na to. Vyrazit můžete buď do kamenného autobazaru, který nabízí prodej ojetých aut, projít si pár modelů dle zvolených preferencí a odejít s klíčky v ruce, nebo si můžete udělat předem průzkum na internetu a dozvědět se tak informace o cenách, specifikách jednotlivých modelů a prověřit si prodejce, který automobil nabízí.
  • Levnější pojištění: Své povinné ručení si můžete srovnat na mnoha serverech a snadno tak zjistit, zda zbytečně nepřeplácíte. Šetřit ale nějak výrazně na autopojištění nedoporučujeme. Kvalitní a správně nastavené pojištění je zárukou, že bude při nehodě fungovat tak, jak má.
  • Ušetřete na palivu: I na pohonných hmotách se dá přes stoupající ceny ušetřit a to především tak, že budete svůj vůz udržovat v dobrém stavu, pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách, vypínat klimatizaci, správně řadit nebo vypínat tempomat.
  • Nejezděte sami: Jízda autem v jedné osobě je drahá a neekologická. Domluvte se s kamarádem nebo s někým z rodiny, zda nemá stejnou cestu. Můžete vám tak přispět na cestu.
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018