Zdroj: archiv webu

Vybíráme ta správná alu kola

21. 6. 2016

Litá kola vypadají dobře skoro na každém autě. Pokud je vybíráte se vkusem a ve velikosti, která koresponduje s rozměry vozu, zvýšíte nejen vizuální, ale i ekonomickou hodnotu vašeho auta. Jak vybrat ta správná vám poradíme v následujícím článku.

(Ne)vybírejte podle rozměrů kola

I když by se to mohlo zdát logické, výběrem nových disků podle rozměrů kola riskujete, že nová kola nebudou homologovaná pro vaše vozidlo. Některé z disků jsou určené jen pro daný typ vozů. Dokonce, i když rozměr souhlasí dle vašeho velkého technického průkazu, neznamená to, že na něm alu kola můžete použít. Vždy se tedy podívejte do popisu nebo využijte konfigurátor v e-shopu.

Vybírejte podle značky a modelu vozu

Mnohem jednodušší způsob, při kterém se nemůžete splést. Jednotlivé disky mají homologace pro konkrétní modelové řady a tak hned uvidíte, jestli jsou kola pro vaše auto vhodná. Některé e-shopy nabízejí i 3D vizualizaci, takže po zadání značky vašeho vozu můžete zhodnotit, jak budou lité disky vypadat s vaším vozidlem.

Nepřehánějte to s velikostí

Velikost kol a na nich obutých pneumatik značně souvisí s aktuálním trendem. Dříve byla moderní spíše menší kola, nyní je zase období velkých disků. Při výběru hraje roli i to, jestli chcete vozidlo provozovat spíše ve městě, nebo i na nezpevněných cestách. Větší pneumatiky mají širší styčnou plochu s vozovkou, lépe si poradí s nerovnostmi, ale auto s nimi má vyšší spotřebu. Příliš nízký profil pneumatik zase může být náchylnější na defekt. Nejprodávanějšími rozměry disků jsou 16 a 17 palců pro letní pneu 225 45 R17 až 205 55 R16.

Kola zajistěte proti odcizení

Pěkná kola jsou lákadlem pro zloděje. Především pokud parkujete na ulici, můžete se probudit do dne, kdy bude vaše auto stát na cihlách. Nezapomeňte proto přikoupit i speciální bezpečnostní šrouby, které zajistí ochranu při pokusu o krádež.

Nakupujte on-line, vyplatí se to

Levná alu kola seženete na internetu. Dnešní e-shopy nabízejí dopravu zdarma a mnohdy můžete kola koupit ve výhodném balíčku i s pneumatikami. To, jak budou kola na vašem autě vypadat, si vyzkoušíte na 3D vizualizaci, a přesný typ vyberete skrze konfigurátor.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018