Zdroj: archiv webu

Jak vyčistit interiér auta

15. 6. 2021

Během teplých dní nastává ideální čas pro úklid vašeho vozu! Interiér můžete řádně provětrat, vyklepat autokoberečky i autopotahy a zbavit se všech nečistot uvnitř svého „plechového společníka“. Jak ale vyčistit vůz co nejrychleji a nejefektivněji? Díky našemu návodu to bude hračka!

Foto: archiv webu

Interiér auta se snadno zašpiní, zejména pokud se v něm často pohybují domácí zvířata a děti. Kromě estetické stránky může mít ovšem nepořádek v interiéru vozu vliv také na naši pohodu, protože vytváří podmínky pro množení prachu, alergenů a plísní. I když je někdy obtížné zjistit, kde začít, čištění vnitřku vozu je ve skutečnosti snadný proces. Stačí těchto šest jednoduchých kroků.

Krok 1: Připravte si důležité pomocníky!

Než se vydáte ven k autu, je důležité shromáždit správné nástroje pro úklid, abyste mohli vyčistit svého „miláčka se čtyřmi koly“ co nejefektivněji. Navíc se nemusíte zdržovat neustálým odbíháním do domu. Ujistěte se, že máte:

  1. Dostatečně výkonný vysavač, ideálně akumulátorový, protože nepraktická šňůra znesnadňuje přístup do různých koutů automobilu.
  2. Správné nástavce na vysavač, ideálně tyto: štěrbinová hubice, kartáč na odolné nečistoty nebo kombinovaný nástavec a skvělá je také mini hubice s motorovým rotačním kartáčem, který zvládá odstranit nečistoty na čalounění v autě.
  3. Pytle na odpadky nebo recyklaci.
  4. Pytle nebo kontejnery na odložení veškerých věcí v autě na jedno místo.
  5. Vlhký hadr a nádobu s vodou.
Foto: archiv webu

Krok 2: Nepořádek musí pryč!

Začněte tím, že při čištění otevřete všechny dveře vozu, abyste vyvětrali interiér. Pomocí pytle na odpadky nebo recyklační tašky odstraňte volně uložené předměty a nezapomeňte se podívat pod sedadla, do kapes a držáků nápojů. Do samostatného pytle nebo nádoby shromážděte všechny předměty, které nechcete vyhodit, jako jsou sluneční brýle nebo manuály, a během úklidu vše odložte stranou. Nakonec vyjměte podlahové rohože z prostoru pro nohy a umístěte je na čisté a suché místo.

Krok 3: Nejprve vyčistěte sedačky!

Úklid začněte u sedadel, což znamená, že při čištění můžete využít gravitaci a nechat všechny volné nečistoty a zbytky spadnout na podlahu vozu, abyste se s nimi mohli vypořádat později. Začněte v přední části vozu a posuňte obě sedadla na kolejnicích co nejvíce dozadu. Pomocí štěrbinového nástavce vysavače (pokud možno v ručním režimu) vysajte podél švů sedadel co nejblíže k jejich prošití.

Zvláštní pozornost věnujte švu v místě, kde se opěradlo setkává se spodní částí sedadla, protože se zde může shromažďovat překvapivé množství nečistot. Poté zacvakněte mini hubici s motorovým rotačním kartáčem (lze pořídit k vysavačům Dyson) a pomalu vysajte čalounění sedadel, čímž odstraníte veškeré volné nečistoty i neviditelný prach a alergeny, které se mohou v měkkém nábytku hromadit.

Pro zvýšení výkonu použijte na vysavači režim „Boost“. Jakmile jsou hlavní části sedadel hotové, použijte štěrbinový nástavec vysavače (pokud možno v ručním režimu) k vysávání po stranách sedadel, pod sedadly a podél kolejnic sedadel. Tento postup opakujte v celém vozu, dokud nevysajete všechna sedadla.

Krok 4: Vysajte boky auta i palubní desku!

Dále použijte kombinovaný nástavec s vysunutými měkkými nylonovými štětinami k odstranění prachu a nečistot z karoserie. Jemně vysajte také palubní desku a prostor mezi větracími otvory klimatizace. Pomocí vlhkého hadříku opatrně odstraňte případné stopy nebo skvrny na palubní desce a nechte ji důkladně vyschnout. Nezapomeňte na všechny boční kapsy ve dveřích vozu, které by mohly potřebovat vyčistit. Pomocí štěrbinového nástavce a režimu Boost se vysavačem dostaňte do všech úzkých rohů a odstraňte zapomenuté drobky a neviditelné nečistoty. Pokud se v nich nachází obzvláště zažraná špína, použijte po vysávání vlhký hadřík.

Foto: archiv webu

Krok 5: Vypořádejte se s odolnou špínou!

Nakonec se zaměřte na podlahu. Začněte tím, že se vypořádáte s jakoukoli odolnou špínou, jako je zaschlé bláto nebo skvrny od jídla. Nasaďte na vysavač kartáčový nástavec s tuhými nylonovými štětinami na odolné nečistoty. Pomůže vám vydrhnout zaschlou špínu z míst s vysokým provozem. Lze použít i kombinovaný nástavec s měkkými nylonovými štětinami vytaženými dozadu. Jakmile se postaráte o odolné nečistoty, vysajete zbytek podlahy pomocí mini hubice s motorovým rotačním kartáčem na odolné nečistoty.

Krok 6: Jdeme do finále!

Vysajte podlahové rohože, ideálně pomocí mini hubice s motorovým rotačním kartáčem. Poté je vložte zpět do prostoru pro nohy. Ujistěte se, že jste vyčistili obě strany rohoží, abyste zabránili tomu, že se do nově vysátých prostorů vrátí nečistoty přichycené na spodní straně rohože. Vraťte všechny věci zpět na jejich obvyklé místo a užívejte si čerstvě vyčištěného vozu.

Tip: Správný nástavec vám ušetří čas i práci!

Nezanedbávejte výběr správné čisticí hubice nebo příslušenství. Může to totiž mít velký vliv na výkon a snadnost použití. Tyto nástavce jsou kompatibilní s vysavačem Dyson V11 Aboslute Extra Pro, ke kterému psuje široká škála příslušenství!

 

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018