palubní kamera: foto nextbase

Jste také pro autokamery?

6. 2. 2024

Celkem 29 % českých řidiček a řidičů by podpořili zavedení povinných autokamer ve vozidlech. Ukázal to průzkum společnosti Nextbase, největšího evropského výrobce palubních kamer provedený ve spolupráci s výzkumnou agenturou YouGov. Tento krok by mohl přinést významnou změnu v řešení sporných dopravních nehod. Právě palubní kamery mohou rozhodnout, kdo nese odpovědnost za dopravní nehodu.

51664076946_ee05934faf_h-ve-velke-velikosti

Situace 50:50 bez svědků se špatně vyhodnocují

Dvě auta na úzké silnici, střet a uražené zpětné zrcátko plus další škody. Kdo za to může? Kdo nejel u kraje vozovky? V takových situacích, kdy jsou svědky pouze účastníci tohoto typu nehody, je velmi těžké určit viníka. Ten často svou chybu neuzná a v některých případech dokonce jede dál, nebo odmítne sepsat formulář záznamu o dopravní nehodě.

K dalším typickým případům nehod, u nichž se bez jednoznačného svědectví dá určit viník, patří také situace, kdy na parkovištích před obchodními domy couvají dvě auta z protilehlých řad, nebo řidiči nedodržují přednost zprava nebo dopravní značení (které platí i v těchto místech).

51664757254_a883f9c1fa_k-ve-velke-velikosti

Takzvané „pravidlo pravé ruky“ totiž platí i na parkovištích, v podzemních garážích, na lesních i polních cestách, pokud nejsou tyto komunikace osazeny příslušnými značkami. Ne vždy je možné pro policii nebo pojišťovnu tuto situaci vyhodnotit správně, zvláště když jde o takzvané „tvrzení proti tvrzení,“ čili situaci 50:50.

V takovém případě se odpovědnost za nehodu rozdělí mezi oba účastníky, kteří dostanou jen část škod na svých vozidlech a oba přijdou o bonusy za řízení bez nehod. V jistých případech může být problémové také dokazování srážky se zvěří, pokud ta po střetu uteče.

51664954060_1d19ef16bf_k-ve-velke-velikosti

Pro policii i pojišťovny jsou ideálním nestranným svědkem palubní kamery

„V praxi k vůbec nejčastějším případům, kde se při řešení pojistné události vina rozděluje mezi oba účastníky 50:50 patří situace, kdy se auta srazí zpětnými zrcátky, případně dojde k dalšímu poškození boku karoserie. Méně časté jsou případy, kdy do sebe vozidla narazí při vycouvávání proti sobě z parkovacích míst.

V takových situacích se vina prokazuje velmi obtížně a jde de facto o tvrzení proti tvrzení. Záznam z palubní kamery může v takovém momentě významně pomoci – naši likvidátoři s takovými důkazy pracují a jsou na jejich základě schopni posoudit celou situaci a viníka jednoznačně určit,“ vysvětluje Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny.

51664075406_9710d02ab6_h-ve-velke-velikosti
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018