Foto: Sabina Kvášová

Kdy pojišťovny krátí plnění

19. 11. 2020

Od listopadu platí povinnost zimních pneumatik. Pokud stále jezdíte na letních, vezte, že vás to může přijít draho. V případě dopravní nehody může pojišťovna krátit náhradu škody. Je vhodné pohlídat si i dostatečnou hloubku dezénu. Rovněz sjeté pneumatiky mohou být důvodem krácení pojistného plnění.

zimní pneu (800x614)
Foto: archiv webu

„Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné od začátku listopadu do konce března, pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazou. Za každého počasí a bez ohledu na roční období je zimní obutí vždy povinné na silnicích označených dopravní značkou zimní výbava.

Porušení této povinnosti se může v případě dopravní nehody pořádně prodražit. Pojišťovna, u níž má řidič sjednáno povinné ručení, totiž může v rámci takzvaného regresu požadovat náhradu částky, kterou vyplatila poškozenému,“ varuje Ladislav Gruber, analytik portálu Srovnejto.cz.

Pojišťovna ovšem musí prokázat, že došlo k porušení povinnosti mít na vozidle zimní obutí a existovala přímá souvislost mezi porušením povinnosti a dopravní nehodou.

V praxi může tato situace vypadat následovně: Vyjedete v zimě na zledovatělou silnici na letních pneumatikách, na křižovatce nedobrzdíte a nabouráte vozidlo stojící před vámi. V tomto případě bude mít pojišťovna na regres nárok. Ladislav Gruber pro úplnost dodává: „Při jízdě na letních pneumatikách tam, kde je ze zákona povinnost používat zimní obutí, hrozí i krácení pojistného plnění z havarijního pojištění. O kolik je pojistné plnění nižší, nelze říct, protože pojišťovny posuzují tyto případy individuálně.“

Foto: archiv webu

Pokud by ale byla silnice suchá a neoznačená dopravní značkou zimní výbava, pojišťovna nárok na regres nemá.

Před zimní sezonou je rovněž potřeba zhodnotit celkový technický stav pneumatik. Problémem jsou především praskliny způsobené stářím či mechanickým poškozením a nadměrné opotřebení. Hloubka hlavních dezénových drážek nesmí být u zimní pneumatiky menší než čtyři milimetry.

Pokud pneumatiky nemají požadovanou hloubku dezénu, není vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. V případě dopravní nehody může pojišťovna opět krátit pojistné plnění,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

winter-791086_1280
Foto: archiv webu

Řidiči si musejí dávat pozor i na použití správných rozměrů pneumatik. Pojišťovny totiž mohou krátit pojistné plnění i v případě využívání technicky či typově nevyhovujících pneumatik. K vyšší bezpečnosti v zimním provozu přispívají také funkční stěrače, správně seřízené a čisté světlomety či nemrznoucí směs v ostřikovačích.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018