foto: Žena v autě.cz

Letní bezpečné cestování autem: našich 8 rad

16. 6. 2022

Letní anketa zameřená na bezpečnou jízdu je už ukončená. Naše rady na cestu jsou však platné stále. Cestujte autem bezpečně. Zkontrolujte pojistky, brzdy, žárovky, vodu v ostřikovačích, chladicí kapalinu, funkčnost klimatizace i tlak v pneumatikách. Nezapomeňte také na základy bezpečného umístění věcí v autě. Zde 8 našich zlatých rad prázdninového cestování.

pásy
foto: Žena v autě.cz

Rada č. 1

Zakažte si řídit v „žabkách“. S „žabkami“ na nohou ztrácí řidič citlivost při ovládání pedálů. Tato obuv může také uvíznout mezi pedály, a zabránit tak řidiči v reakci na nenadálou situaci.

Rada č. 2

Buďte se všemi členy posádky za jízdy neustále připoutaní. Spolujezdkyni zakažte sezení s nohama na přístrojové desce. Čelní airbag v případě nehody nebude moci správně zachytit tělo spolujezdce vpředu. Navíc může způsobit i smrtelná poranění!

image
Kufr: foto Žena v autě.cz

Rada č. 3

Nejtěžší zavazadla nakládejte na dno kufru. Všechny předměty v kufru by měly být zabezpečené, ideálně roletkou nebo ochrannou sítí mezi zadními sedačkami a kufrem.

Dbejte na to, aby všechny předměty (láhve, mobily, foťák) byly během jízdy bezpečně zajištěné, ideálně v odkládacích schránkách pro ně určených. Nezapomeňte ani na své rodinné miláčky. I ti by měli být v autě bezpečně zabezpečeni.

Rada č. 4

Neřiďte, pokud jste unavená. Pokud začínáte pociťovat únavu, udělejte si přestávku, zacvičte si, nadýchejte se vzduchu nebo se občerstvěte. Dodržujte pitný režim a mějte k dispozici neustále nealkoholické nápoje. 🙂

Balkánská odysea s Opelem Insignia
Foto: Sabina Kvášová

Rada č. 5

Nikdy nepřekračujte nejvyšší dovolenou rychlost. Za zhoršených podmínek (viditelnost, déšť, mlha) snižte rychlost tak, abyste byla schopna vždy včas a bezpečně zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou máte rozhled.

Rada č. 6

Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly! Obecně lze za bezpečnou vzdálenost považovat rozestup odpovídající minimálně 2 vteřinám mezi přídí vašeho vozu a zádí vozu jedoucího před vámi.

HARTMANN_autolékárnička (2)
Zdroj: archiv webu

Rada č. 7

Snažte se co nejvíce předvídat chování ostatních účastníků silničního provozu. Při jízdě na víceproudých komunikacích a dálnicích buďte připravena na to, že řidiči mohou měnit jízdní pruhy bez dostatečného upozornění blinkry.

Při předjíždění nebo přejíždění z pruhu do pruhu dávejte pozor na vozidla v tzv. mrtvém úhlu.

Rada č. 8

Reflexní vesty by měly být hned po ruce. Stejně tak autolékárnička, trojúhelník nebo hasicí přístroj.

Šťastné kilometry a krásné léto přeje redakce magazínu Žena v autě.cz

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018