Letní cestování zn. levně
12. 6. 2023
Taky už se nemůžete dočkat sluníčka a léta, jakožto ideálního období na cestování? Léto ovšem bývá časově nabité a hodně plánů dokáže celkem rychle provětrat naši peněženku. Co takhle podniknout s přáteli nebo rodinou nezapomenutelný roadtrip? Dovolená autem je skvělý zážitek, bez nutnosti vysokých útrat. Vše je ale třeba dobře naplánovat!
1. Dopředu si stanovte cestu
Pokud chcete co nejvíce ušetřit, měli byste si výlet či dovolenou naplánovat předem. Díky tomu budete mít dokonalý přehled o tom, kolik jednotlivá položka vaší cesty bude stát. Podívat se můžete například na benzinové pumpy, jejichž ceny se mohou v jednotlivých oblastech výrazně lišit, tak proč nenajít tu nejlevnější?
Vsaďte třeba na aplikace, které je umí vyhledat za vás, stačí pouze zadat cíl. Jsou to například aplikace iPumpuj nebo Pumpdroid.
2. Levné ubytování může překvapit
Pokud se nechystáte přespat v autě, ale hledáte střechu nad hlavou na jeden nebo pár dní, jedná se právě o tu položku, na které se dá ušetřit nejvíce! Levné ubytování je mnohdy velmi podceňované, přitom mnohdy zbytečně.
Při důkladném hledání se dá najít cenově přátelský hostel, kemp nebo apartmán, který stále dokáže nabídnout skvělé služby, a navíc potěší svojí o dost dostupnější cenou v porovnání s hotelem. Navíc, pokud cestujete ve větší skupině, pronájem si můžete rozdělit.
3. Vhodné auto je základ
Dalším klíčem pro pohodlnou a ekonomickou jízdu je jednoznačně správný výběr automobilu. Zvažte hned několik faktorů – počet cestujících, množství zavazadel, délku cesty a spotřebu vozidla. Pokud vyrazíte s rodinou a potřebujete více prostoru, vybírejte z rodinných aut s dostatečným místem, ale zároveň s ekonomickou spotřebou, kterou pocítíte především při delších cestách.
Nedoporučujeme proto cestovat se starým automobilem. Nejvýhodnější věk vozu z pohledu investice je podle průzkumu společnosti CarVertical pět let. Podle výsledků mají pětiletá auta nejlepší zůstatkovou hodnotu.
V každém případě, aby byla jízda co nejekonomičtější, je důležité vůz pravidelně udržovat a servisovat. V tomto ohledu může být výhodnou možností auto na operativní leasing. Umožní vám mít k dispozici nové, moderní a ekonomické auto za měsíční poplatek, který může být nižší než náklady a provoz na údržbu starého automobilu.
Navíc se o případné starosti s autem nemusíte starat, což je podle Moniky Zídkové z leasingové společnosti Arval, jeden z velkých benefitů, který zákazníci při cestování vítají.
„Při cestování máte plnou hlavu starostí, co vše musíte vyřídit ještě před odjezdem, v tu chvíli člověk ocení, když všechny záležitosti spojené s autem řešit nemusíte. Tím, že je součástí faktury servis, pojištění, asistence, STK i dálniční známka, se můžete soustředit plně na plánování dovolené. Navíc v případě, že se vám auto porouchá, dostanete náhradní vozidlo.“
4. Svačinka na cestu
Místo toho, abyste spoléhali na předražené restaurace a rychlé občerstvení, připravte si svačinku na cesty s sebou! Na rozdíl od stravování v restauracích si můžete přichystat zdravou variantu, která bude mnohem levnější.
Vsaďte na trvanlivé potraviny, které se při cestování nezkazí, jako jsou například ořechy, rýžové chlebíčky, zelenina nebo müsli se sušeným ovocem. Navíc nebudete muset vyhledávat podniky v okolí, ale najíte se tam, kde zrovna potřebujete. Stačí jenom sáhnout do baťůžku.
5. Turistické atrakce s mírou
Je jasné, že když se vydáte na cesty za dobrodružstvím, chcete poznávat a objevovat co nejvíce nových míst. Zvažte, jestli známé a „profláknuté“ turistické atrakce stojí skutečně za to. Většinou totiž bývají velmi drahé a často přeplněné. Přitom se dá najít spoustu méně známých, neplacených lokalit, které jsou mnohdy i zajímavější.
S tím vám může pomoci například aplikace TripScout – nabízí tipy přímo od místních obyvatel, díky tomu jsou v ní uvedena místa, která jsou pro turisty méně známá, ale stojí za to je navštívit. Stejně pak fungují aplikace Like A Local nebo Detour.
6. Šetřete na drobnostech
No a na závěr se zaměřte na drobnosti, které se na první pohled nemusí jevit jako zásadní položka v rozpočtu, ale v součtu udělají dost. Vyberte si dopředu dostatek hotovosti, ať máte jasný přehled o penězích a vyhnete se zbytečným poplatkům za výběry z bankomatů.
Vybavte se cestovní lékárničkou i se základními volně dostupnými léky. V zahraničí si za zdravotní prostředky totiž můžete dost připlatit. A v neposlední řadě se zamyslete nad suvenýry. Každý chce obdarovat rodinu, přítele nebo kamarády, nicméně i takový pohled udělá radost a téměř nic nestojí.
Přejeme krásnou cestu plnou radostí a zážitků!