Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Lexus LS zaparkuje sám stiskem tlačítka

5. 4. 2021

Sice je Apríl, ale říkáme pravdu: „Parkování není žádná raketová věda“. Tedy rozhodně to platí v Lexusu LS. Díky vývoji technologií je parkování a cestování s vozy Lexus bezpečné jako nikdy dřív. Nejmodernější technologie opět přiváží vlajkový sedan LS.

Jednoduché a hladké automatické parkování s přirozenou zpětnou vazbou zajišťuje nový automatický systém parkování Advanced Park. Konstruktéři vzali v potaz tisíce různých způsobů parkování a analyzovali přibližné vzdálenosti, úhly a rychlost najíždění vozidel na parkovací místa.

Výsledky byly zapracovány do logiky systému společně s poznatky ze zpětné vazby od reálných řidičů v rámci bezpočtu testovacích jízd. Výsledkem je rychlé a bezpečné parkování pouhým stiskem tlačítka.

Automat během manévru ovládá volant, škrticí klapku, brzdy i řazení převodovky a pracuje rychleji než konkurenční systémy. Poté, co řidič najede vedle zamýšleného parkovacího místa, funkce panoramatického zobrazení okolí vozu zprostředkuje 360° pohled na okolní situaci.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Novinka i v segmentu luxusních vozů

Poté systém vypočte správný manévr a je-li místa poskrovnu, zajíždí s vozem pomaleji. Řidič může sledovat postup parkování prostřednictvím živého obrazu a grafiky na centrálním displeji.

Systém parkování Advanced Park lze použít na značených i neznačených parkovacích místech a rovněž dokáže informace o pravidelně používaných místech ukládat do paměti. Tato funkce je v rámci značky Lexus novinkou a první je i v segmentu luxusních vozů.

Digitální zpětné zrcátko

Výhled řidiče a jeho přehled v dopravní situaci podporuje nové digitální zpětné zrcátko, které zprostředkuje ničím nerušený výhled na situaci vzadu a v reálném čase promítá obraz snímaný zadní kamerou vozidla. Zorné pole tak nenarušují například hlavové opěrky nebo cestující na zadních sedadlech.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Systém navíc optimalizuje obraz v případě zhoršení počasí nebo jízdy po setmění. Pomocí dotykových prvků si řidič může snadno upravit jas, rozměry obrazu a posunutí zorného pole ve vertikálním i horizontálním směru.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Systém podpůrného brzdění při parkování

Další ochranou funkci pro LS nabízí systém podpůrného brzdění při parkování. Ten dokáže odhalovat překážky kolem vozu, i jiná vozidla a chodce blížící se zezadu. V případě hrozící kolize systém reaguje změnou hnací síly nebo zabrzděním.

Perfektní rozhled i po setmění v novém LS zajišťuje adaptivní systém ovládání dálkových světel BladeScanTM (AHS), jejž Lexus poprvé uplatnil ve svém SUV RX. Technologie znatelně rozšiřuje osvětlenou plochu a prodlužuje dosah světelných paprsků, aby řidič snáze a ve větším předstihu zaznamenal chodce, dopravní značky a možná rizika, než tomu je v případě klasických LED světlometů.

Sdílet článek:

Více na webu Lexus

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018