Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Designérka Lexusu UX se inspirovala u Formule 1

25. 11. 2018

Nový crossover Lexus UX, který dorazí na evropský trh začátkem příštího roku, přináší několik světových novinek v oblasti aerodynamiky. 

První recenze nového modelu chválí hbitost a agilní jízdní vlastnosti modelu UX. Mohou za to aerodynamické vychytávky, které má tento vůz jako úplně první na světě. Panely karoserie jsou vyrobeny z hliníku a kompozitních materiálů kvůli úspoře hmotnosti a snížení těžiště. Model se pyšní hned třemi světovými aerodynamickými inovacemi.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Aerodynamická zadní světla

Do zadních světel jsou zabudovány lamely, které snižují změny tlaku vzduchu, a tak přispívají k lepší stabilitě zádě při zatáčení a za jízdy v příčném větru. Světelná linka je tvořená 120 LED diodami, která se směrem ke středu jemně zužuje a v nejtenčím bodě její tloušťka činí pouhé tři milimetry.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Speciální lemování

Lemování kolem podběhů kol u crossoverů zpravidla chrání karoserii před štěrkem odlétávajícím od pneumatik. U nového UX byl do horní části lemování začleněn stupínek, jehož úkolem je potlačovat vertikální houpání karoserie při průjezdu zatáčkami, čímž se zvyšuje stabilita.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Vylepšená kola

Aerodynamická 17palcová kola mají po obou stranách paprsků speciální klapky. Lexus  toto řešení použil vůbec poprvé. Tvarování vychází z takzvané Gurneyho klapky, která se používá na zadním křídle závodních monopostů Formule 1 a slouží k regulaci proudění vzduchu a zvýšení přítlaku.

Zdroj: fotobanka automobilky Lexus

Celkové snížení aerodynamického odporu modelu UX se následně odráží ve snížení spotřeby paliva, víření vzduchu a aerodynamického hluku. Nový UX se začně prodávát počátkem roku 2019.

 

Sdílet článek:

Více na webu Lexus

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018