Zdroj: archiv webu

Na co nezapomenout při cestě do zahraničí

20. 7. 2017

Vyrážíte na dovolenou vlastním autem? Pak byste rozhodně neměli podcenit přípravu, aby vás v případě komplikací nečekala nemilá překvapení v podobě vysokých pokut, nečekaných uzavírek nebo nedostačujících služeb vašeho povinného pojištění.

Zkontrolujte stav svého vozidla i platnost dokladů

Ověřte stav motorového oleje, ale také  provozní kapaliny – jejich ceny v zahraničí mohou být mnohonásobně vyšší. Zaměřit byste se měli také na stav pneumatik. Technický stav vozidel kontrolují policisté velmi pečlivě například v Rakousku a Německu, pokuty mohou přesáhnout i částku 100 000 Kč. Kontrolou by měly projít i veškeré vaše doklady k autu a jejich platnost. Projděte si též platnost osobních dokladů, jako je občanský průkaz nebo pas.

Plánujte, předpokládejte a pravidelně odpočívejte

Plánování cesty nenechávejte až na den odjezdu, základem úspěchu je dobrá navigace. Současné aplikace umožňují sledovat aktuální nebo plánované uzavírky a mohou vám tak pomoci vyhnout se kolonám a složitým objížďkám. Pojistěte si funkčnost navigace tím, že si data přenesete do svého telefonu, navigace vám bude fungovat i mimo dosah internetu. Potřebu odpočinku určitě nepodceňujte, obzvlášť řídíte-li přes noc.

Kvalitní pojištění vám může cestování velmi usnadnit

Při cestě do zahraničí byste měli brát ohled na dvě zásadní věci: kvalitní asistenční služby a vhodné připojištění. Asistenční služba by měla být součástí povinného ručení, před odjezdem se ale raději informujte, na co máte v zahraničí nárok, služby se totiž často liší podle pojišťoven, nastavení smlouvy a v neposlední řadě i podle území.

Seznamte se s pravidly země, do níž cestujete

Nejvyšší pokuty za rychlost vám hrozí v Rakousku, kde jsou časté rovněž kontroly pásů a telefonování. Díky mezistátnímu systému výměn informací o přestupcích vám mohou pokuty přijít i zpětně spolu s dopisem a fotografií vašeho prohřešku. Nejčastěji chodí z Francie, Belgie, Německa i Itálie.
Telefonování za volantem pokutují přísně v Nizozemsku a Dánsku. Reflexních vest mějte raději více, například v Itálii musíte mít vestu pro každého ve vozidle, navíc by měly být umístěny na dosah ruky a ne v kufru.

Připomeňte si, jak postupovat v případě nehody

Nepanikařte a místo nehody zabezpečte, ideálně varovnými světly a výstražným trojúhelníkem. Zkontrolujte zraněné a zavolejte pomoc, zároveň však dbejte na vlastní bezpečí. Zůstane-li vaše auto nepojízdné, kontaktuje svou asistenční službu. Buďte opatrní při podepisování protokolů o nehodě. Pokud jim nerozumíte, nepodepisujte je, případně můžete připsat svůj postoj ve svém jazyce. Také ne ke všem nehodám v zahraničí vyjíždí policie, proto si zapište co nejvíce detailů z nehody.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018