Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Na dovolenou v bezpečí

12. 7. 2016

Léto je v plném proudu a určitě se každá z vás těší na svou vysněnou dovolenou či výlet. K tomu vám ŠKODA přináší několik užitečných rad a tipů, pro bezpečné dojetí do cíle.

Nejprve tu máme užitečný tip pro všechny. Také si kolikrát říkáte, jak je možné snížit únavu? Tak za vším stojí nastavení optimální pozice za volantem. Sedadlo by mělo být nastaveno tak, aby i při plném sešlápnutí spojky, bylo možné stále lehce pokrčit koleno. Správná výška je taková, kdy mezi temenem hlavy a stropem zbývá místo asi o velikosti pěsti. Pro celkovou kontrolu pozice slouží jednoduché pravidlo. Při volném posedu s rameny u opěradla musíte být schopni položit zápěstí na horní část věnce volantu. Nesmíme opomenout ani nastavení opěrky hlavy, na kterou se často zapomíná. Ta má být co možná nejblíže za hlavou s horní hranou ve výši temene hlavy nebo lehce nad ním.

sedadlo
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Pokud budete cestovat s dětmi, nezapomeňte na zákon, že do 150 cm a 36 kg musí být převáženy v zádržném systému. Pokud máte sedačku, která se umisťuje protisměrně na přední sedadlo, vypněte airbag u spolujezdce, ale odborníci ale radí přepravovat děti spíše na zadním sedadle. Těhotné ženy se často bojí poutat, avšak neodůvodněně, naopak to chrání matku i dítě. Spodní popruh by měl vést co nejhlouběji pod břichem a šikmý by měl procházet středem hrudníku a pak kolem břicha. Pokud je žena v roli spolujezdkyně, doporučuje se, aby seděla vzadu stejně, jako je tomu u dětí.

sedacka
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

V neposlední řadě je třeba správně naložit vůz a zajistit náklad. Především nesmí být překročena maximální celková hmotnost vozu a rozložení nákladu by mělo být optimální, tak aby nedocházelo ke snížení jízdních vlastností. Čím těžší tašky a kufry máte, tím blíž by měly být umístěny k zadním sedadlům. Zároveň nezapomeňte náklad dále upevnit, aby se nemohl volně pohybovat. Vozy ŠKODA jsou vybaveny ocelovými oky a dalšími síťovými a úchytnými programy. V žádném případě nesmí být nic umístěno na zadní roletce, protože by se v případě nárazu mohly takové objekty změnit v opravdové nebezpečí. Vaše domácí mazlíčky také nepřepravujte volně v prostoru. Ty menší dejte do speciálních přepravovacích boxů a pro ty větší existují speciální zádržné systémy.

A poslední rada je pro ty, kteří cestují s karavanem či přívěsem. Nechte si před cestou raději zkontrolovat funkčnost elektrického zapojení a funkce brzd přívěsného vozidla. To platí zejména pro modely ŠKODA s tažným systém TSA.

Další doporučení a rady pro bezpečné cestování naleznete v krátkém videu. Tak šťastnou cestu!

 

 

 

 

 

Sdílet článek:

Více na webu Škoda Auto

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018