Foto: Sabina Kvášová

Nákup ojetiny: situace na trhu

4. 2. 2021

Jaké je nejprodávanější auto z bazaru? Jakou má barvu? Kolik má auto z bazaru zpravidla najeto a kolik stojí? Na to vše odpovídá aktuální zpráva společnosti Cebia za rok 2020 poznamenaného pandemií.

octavia_cng-5
Foto: archiv webu

Který model je z ojetin nejprodávanější

V loňském roce tržní podíl deseti nejprodávanějších modelů ojetých vozů narostl jen o 0,5 procentního bodu na 38,34 %. Nejvíce se loni prodávaly opět vozy Škoda Octavia.

Nejprodávanější barva auta: odstíny šedi

V loňském roce se nejčastěji prodávaly ojeté vozy šedé barvy (21 %). Desetinu nabídky ojetých vozů tvořila auta stříbrné barvy.

Kolik se v Česku prodá ojetin za rok

V důsledku uzavření provozoven, ale také nejisté ekonomické situaci řady domácností, došlo na trhu k meziročnímu propadu počtu nabízených ojetých osobních aut o 7 %. V loňském roce se tak v Česku prodávalo zhruba 707 000 ojetých osobních vozů, meziročně o 53 000 vozů méně. Polovinu z nich tvořila auta dovezená ze zahraničí v loňském roce nebo v předešlých letech. Nejčastěji se jednalo o auta z Německa (45 %).

IMG_5468
Foto: Sabina Kvášová

Jaký je průměrný „věk“ ojetého auta

Problémem však nebyly jen počty aut, ale zejména jejich kvalita a stále se zvyšující stáří. V loňském roce překonalo průměrné stáří českého vozového parku v kategorii osobních vozidel pomyslnou hranici 15 let. Průměrné stáří prodávaných aut bylo 9,5 let. Vozy, které se k nám dovážely, však vykazovaly průměrné stáří 10,7 roku, v roce 2019 to přitom bylo „jen“ 10,3 roku. Podíl aut starších 15 let stoupl loni z 19 na 22 %.

Kolik stojí auto z bazaru v průměru

Průměrná cena vozidel zažila v loňském roce řadu turbulencí. Na jaře v době koronavirových opatřeních, kdy lidé nevěděli, co mají čekat, došlo i vzhledem k uzavření provozoven k dramatickému poklesu poptávky i prodejů. V prvním pololetí tak činila průměrná cena za ojeté auto 212 000 Kč. Ve čtvrtém kvartálu se cena ještě mírně navýšila, a průměrná cena prodávaných ojetých vozidel za celý loňský rok činila 229 400 Kč. Meziročně došlo k jejímu nárůstu o 2,5 %.

Kolik je průměrná hodnota najetých kilometrů

Průměrná hodnota na tachometrech u prodávaných ojetých osobních vozů vrostla loni meziročně ze 157 000 km o 3 % na 162 000 km, což lze přisoudit například zvyšujícímu se stáří dovážených osobních ojetých aut. Dle Cebia dochází k manipulaci s počitadlem ujetých kilometrů u více než třetiny prodávaných ojetin.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018