foto: ty to zvládneš.cz

Nejčastější poranění motorkářů

7. 2. 2023

Motorkářská sezóna začne až za dva měsíce. Neustále je třeba připomínat v této souvislosti téma bezpečí. Loni vyhaslo na českých silnicích 58 lidských životů. Alarmující statistiku doplňuje 332 osob, které si jízdou na motorce přivodily těžká zranění v podobě poranění pánve a dolních končetin. Přinášíme vám osobní zkušenost jednoho motorkáře.

Neblahou zkušenost z těžké dopravní nehody na motocyklu má za sebou Jan Matoušek, který na kritický okamžik dodnes vzpomíná.        

„Do té osudné zatáčky jsem vletěl mnohem rychleji, nežli jsem měl. Když jsem se probral, trčely ze mě hadičky a já si uvědomil, že se něco stalo. Kladete si pak často otázku: Proč já? Nic to ale nezmění na skutečnosti, že se vám změnil život během jedné sekundy,“ dodává Jan, který si z těžké nehody odnesl pneumotorax plic, 12 zlomených žeber, rozdrcené tři obratle, poraněnou míchu v kombinaci s ochrnutím dolních končetin. I přes tento hendikep však zůstal dodnes věrný aktivnímu sportu.   

06-Velky
foto: ty to zvládneš.cz

K nejrizikovější věkové skupině motorkářů patří muži 45–54 let.

Ke třem největším příčinám nehod motorkářů patří:

  • nedání přednosti v jízdě,
  • nepřiměřená rychlost a
  • nesprávný způsob jízdy.

Více než třetina nehod se loni odehrála v přímém úseku s předpokládanou vyšší rychlostí. Následky na zdraví člověka byly často velmi vážné. Mimo zranění hlavy, hrudníku a páteře jsou logicky ve velkém ohrožení také orgány v okolí pánve a dolní končetiny.

Zlomeniny pánve jsou závažným zraněním, neboť krvácení z žilních pletení či vzácněji z pánevních tepen je život ohrožující. Možná krevní ztráta do prostoru pánve je až 5 litrů, takže hrozí vykrvácení.

Pánev vytváří ochranu mnoha orgánům a velkým cévám, takže její zlomeniny s sebou často přinášejí také poranění nervů, cév, močového měchýře, pohlavních orgánů, tlustého střeva nebo konečníku. 

04-Velky
foto: ty to zvládneš.cz
  • Další komplikace může přinést zlomenina stehenní kosti, která je nebezpečná především kvůli krvácení. Při otevřené zlomenině stehenní kosti doprovázené poraněním cévního svazku hrozí rovněž rychlé vykrvácení.
  • Stejně jako u fraktury pánve je i tady jedinou cestou k přežití co nejrychlejší pomoc již v místě dopravní nehody a co nejrychlejší a nejvíce šetrný transport do traumacentra.
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018