Zdroj: archiv webu

Nohy na palubce jsou vražedné

31. 8. 2016

Mobil v ruce, nohy natažené pod čelní okno, děti si vzadu hrají s tablety, láhve s pitím všude okolo…. Idylka poklidné cesty za sluncem? Na jednu stranu to tak vypadá, a ženy mají pohodu a klid rády. Z pohledu bezpečnosti to je ovšem vražedné prostředí…

Říkáte si proč? Vždyť trocha pohodlnosti nás přece nezabije? Omyl. Stačí nehoda i v nízké rychlosti a krásné ženské nohy v lepším případě ozdobí pouhá sádra, v tom horším naše váha vzroste o železa, kterými nám je vyspraví, a v tom nejhorším už si nikdy lodičky neobujeme… A stačí i pouhé prudké brzdění, kdy se z mobilů a tabletů stanou kladiva, která nám spolehlivě rozbijí hlavu…

Aby nás auto ochránilo

Moderní auta jsou navržena tak, aby nás co nejvíce ochránila. Aby tomu tak bylo, je potřeba vědět, jak toho využít a jak se chovat. Naše ochrana se skládá z řady drobností, které nám v součtu mohou zachránit život. Důležité a zásadní je správně sedět, mít správně nastavený a utažený bezpečnostní pás. Auto nás nejvíce ochrání v případě, že sedíme vzpřímeně a pás máme veden přes rameno, dotažený tak, aby nás v případě nárazu co nejdříve zachytil. Nejmodernější auta dokáží vyhodnotit díky senzorům a radarům, že je náraz nevyhnutelný, a v takovém případě sama nastaví sedadla do nejideálnější polohy, pás dotáhnou, a dokonce i bleskově zavřou okna, aby se naše končetiny nedostaly, například při přetočení automobilu, mimo vozidlo.

Proto je důležité dodržovat zásady správného sezení, abychom snížili riziko nebo míru zranění. A tady děláme celou řadu chyb.

Nohy na palubní desce jsou smrtící

V nekonečných kolonách, ale nejen v nich, v létě vidíme, jak si spolucestující natáhne nohy na palubní desku pod čelní okno. Je to však doslova vražedné chování. Při případném výbuchu airbagu totiž nohy, které máme položené v místě, odkud vybuchuje, vyletí po jeho aktivaci stejnou rychlostí směrem k naší hlavě. Rychlost vybuchujícího airbagu pak je zhruba 300 km/h. Záchranáři popisují tato devastující zranění jako naprosto zbytečná. „Nohy a kolena po výbuchu airbagu letí proti obličeji a hlavě, při razanci, jakou nohy letí, se pak jedná o komplikované zlomeniny nohou, těžká poranění lebky, zlomeniny obličejových kostí, nevratná poranění kolenních kloubů, a nezřídka dojde doslova k vytržení celých nohou z kyčelních kloubů. Tato zranění jsou devastující a neslučitelná se životem,“ varuje záchranář Bořek Bulíček z Trans Hospital. Přitom je potřeba mít na paměti, že i při pomalém popojíždění v koloně, může auto za námi nedobrzdit, a za určitých okolností se i při nehodě v nízké rychlosti okolo 30 km/h airbag aktivovat. Domnívat se, že před nehodou stihneme nohy dát dolů je nesmysl, nehoda je otázkou desetin sekundy a nemáme šanci na situaci dostatečně rychle zareagovat. Věta: „Miláčku, vždyť stojíme v koloně…“ by tak mohla být tou vaší poslední.

Tablet, telefon nebo voda jako projektil

Při dlouhých cestách na dovolenou máme v autě okolo sebe řadu věcí, které nám zpříjemňují cestu. Nejčastěji je to mobilní telefon, který u sebe máme běžně, ale děti často zabavíme nějakou hrou nebo filmem na tabletu, nezbytné je také mít u sebe v autě dostatek pití, a tak dále. Tyhle věci do auta patří, ne že ne. Vždy bychom ale měli myslet na to, kde a jak je máme umístěné, protože v případě prudkého brzdění nebo nehody se z nich stávají doslova projektily. Málokdo by si nechal na hlavu hodit z 5. patra například tablet. Přitom je to stejné jako když nás do hlavy trefí při rychlosti 64 km/h,“ upozorňuje Martin Farář. „Proto bychom měli v maximální možné míře využívat odkládací prostory, které konstruktéři auta navrhli, dávat věci do uzavřených schránek, tablety a mobily mít v odpovídajících držácích, a tak dále.“ Obyčejný mobilní telefon se při rychlosti 90 km/h stává „cihličkou“ o váze přes 5 kilogramů. (viz tabulka níže)

Zvýšení hmotnosti předmětu při havárii v rychlosti 50/90/130 km/h

PŘEDMĚT HMOTNOST PŘI RYCHLOSTI 50 km/h HMOTNOST PŘI RYCHLOSTI 90 km/h HMOTNOST PŘI RYCHLOSTI 130 km/h
mobil iPhone 6S – 0,143 kg 2 kg 3,6 kg 5,3 kg
Kniha 0,4 kg 5,7 kg 10,2 kg 14,7 kg
Tablet Samsung 10 – 0,467 kg 6,6 kg 11,9 kg 17,2 kg
Nápoj – 0,5 litru0,5 kg 7,1 kg 12,7 kg 18,4 kg
Fotoaparát Canon EOS 700D + objektiv 18 – 55 11 kg 19,9 kg 28,7 kg
Nápoj – 1,5 litru1,5 kg 21,2 kg 38,2 kg 55,2 kg
Nápoj – 2 litry2 kg 28,3 kg 51 kg 73,6 kg

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018