foto: Shutterstock

Ojetý elektromobil: na co dávat bacha

29. 9. 2022

Pro mnoho řidičů je koupě ojetého elektromobilu skokem do neznáma. Zatímco popularita elektromobilů v posledním desetiletí roste raketovým tempem, kupující často netuší, na co se při jeho výběru zaměřit. Proto si pro vás odborníci z carVertical připravili tento jednoduchý návod.

test_skoda_enyaq_coupe_rs_iv-1
ŠKODA ENYAQ COUPE RS iV : foto Žena v autě

Vyplatí se nákup ojetého elektromobilu?

Ve srovnání s vozidly se spalovacími motory jsou ojeté elektromobily často v lepším stavu, protože obsahují méně pohyblivých částí. Dokážete si představit něco horšího, než když si koupíte ojeté auto a musíte investovat další peníze do jeho opravy?

Ojeté elektromobily mají ale jednu velkou nevýhodu v podobě horšího výkonu baterie, a tedy nižšího dojezdu. Díky technologickému pokroku dosahuje každá další generace elektromobilů vyšší výkonnosti (tedy lepšího dojezdu) než ta předchozí. Při nákupu ojetého elektromobilu musíte tedy počítat s tím, že budete trávit více času nabíjením.

nabijeni_BMW_i4-2
Zdroj: Žena v autě.cz

Jaká je životnost baterie elektromobilu?

Nezáleží na tom, jestli se budeme bavit o klasické baterii nebo o lithium-iontových článcích v elektromobilu… postupem času bude jejich výkonnost klesat a neexistuje nic, jak byste tomu mohli zabránit. Na životnost baterie mají vliv mimo jiné teplotní výkyvy, opakované nabíjení a narůstající počet najetých kilometrů.

Většina automobilek uvádí životnost baterie 8 let nebo 160 000 km. Po překročení těchto limitů se zvyšuje pravděpodobnost snížení výkonu baterie ve srovnání s novým autem. 

BMW_i4_edrive40-10
Foto kufru BMW i4 eDrive40: Žena v autě.cz

Životnost baterie se odvíjí také od klimatu. Lithium-iontové baterie, které najdete v elektromobilech, nejsou vhodné do prostředí s vysokými teplotami. Zatímco baterie ojetého auta z Nizozemska nebo Německa může být v dobrém stavu, pro stejný elektromobil z jihu Španělska už to platit nemusí. 

Automobiloví odborníci proto doporučují před odsouhlasením nákupu ojetého elektromobilu zkontrolovat jeho baterii. Výměna baterie je drahá, proto je lepší se ujistit, že je v dobrém stavu.

Důležitost kontroly historie vozidla

Některé společnosti, mezi nimi také carVertical, proto nabízí jednoduchý způsob, jak si před koupí ojetého vozidla ověřit jeho historii. Stačí zadat VIN vozidla a můžete se podívat, kolika nehod bylo účastníkem, jestli počet najetých kilometrů odpovídá skutečnosti, zda nebylo odcizeno a jak vypadá jeho registrační historie. Pokud navíc znáte úplnou historii vozidla, máte při vyjednávání o jeho ceně navrch.

BMW_i4_M50-11
BMW i4 M50: foto Žena v autě.cz

Co dalšího byste měli zvážit při nákupu ojetého elektromobilu

Brzdy

Pokud elektromobil nezrychluje, využívá ke zpomalování tzv. rekuperační brzdění, čímž zvyšuje životnost brzdového systému. Opotřebované brzdy jsou tedy varovným signálem toho, že bylo vozidlo často používáno, a měli byste je nechat důkladně zkontrolovat.

Aktualizace softwaru

Majitelé elektromobilů však častokrát aktualizace softwaru odkládají, proto by vás nemělo překvapit, že ojetý elektromobil běží na staré verzi. Může to znamenat, že se předchozí majitel o své auto nestaral tak, jak měl a v budoucnu byste mohli zaznamenat problémy.

Údržba

Odborníci na elektromobily proto doporučují nakupovat u oficiálních prodejců, kteří používají originální díly a mohou vám poskytnout řádnou záruku. Před nákupem ojetého elektromobilu byste si měli ověřit, že prodejce nechal vozidlo zkontrolovat ve spolehlivém servisu.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018