Foto: Sabina Kvášová

Pes v autě: rady na cestu

29. 10. 2020

Jezdíte na výlety a dovolené i se svými čtyřnohými parťáky? Pak určitě řešíte, kam pejska nebo kočku umístit, aby byl během jízdy v bezpečí. Možností máme hned několik, jaká je ale ta nejlepší právě pro vás? Při cestách musíme myslet nejen na naše bezpečí, ale i na bezpečí a pohodu přepravovaného mazlíčka. Ptáme se na rady na cestu Zuzany Novotné, specialistky ze Spokojeny Pes.cz.

pes v aute
Foto: Sabina Kvášová

Přepravka pro psa do auta

Nejčastější, a dle mého názoru nejbezpečnější variantou, je přepravka pro psa. Můžete zvolit hliníkovou přepravku na míru do vašeho auta, která poskytuje větší bezpečí díky své odolnosti. Pokud chcete zvolit levnější variantu, můžete zakoupit běžnou kovovou klec či látkovou nebo plastovou přepravku.

Na přepravku si pejsci snadno zvykají. Mohou ji mít doma, jako svou boudu, své útočiště. Na cesty ji dáte do auta a jelikož ji znají, budou v autě naprosto v klidu.

Velké přepravky dáte jedině do kufru. U malých psů v malých boudičkách máte na výběr, kufr nebo zadní sedačky. Existují plastové přepravky, které můžete připoutat bezpečnostním pásem, aby v případě prudkého brzdění či nárazu necestovaly po autě. Přepravku na zadních sedačkách doporučuji umístit za sedadlo spolujezdce.

Pokud je pes při cestování autem neposedný, je přepravka vhodnou volbou i proto, že řidič nemusí hlídat, co zrovna pejsek dělá. V přepravce je v bezpečí, nemůže si ublížit, nezamotá se do vodítka a nemůže ničit interiér auta. Řidič tak může veškerou pozornost věnovat řízení.

Foto: archiv webu

Bezpečnostní pás pro psy

Další oblíbenou variantou je postroj do auta a připoutání bezpečnostním pásem. Pejsek tak je na zadních sedačkách a kufr máte volný pro přepravu věcí. Tento způsob přepravy můžete využít, pokud chcete mít psa více pod kontrolou. Nebo když nemá pes nějakého důvodu rád menší uzavřené prostory.

Při výběru postroje do auta dbejte na kvalitní zpracování. Plastové spony nemívají dostatečnou pevnost a v případě prudkého nárazu mohou prasknout. Lepší je zvolit postroj, který plastové spony nemá. V ideálním případě vyberte takový postroj, který má označení absolvovaných crash testů.

Pro udržení čistoty vašeho auta doporučuji pořidit autopotah na zadní sedačky. Psa při cestování nijak neomezuje a ochrání sedačky vašeho auta od špíny i případného poškrábání.

pes v aute
Foto: archiv webu

Cestování se psem do zahraničí

Pokud se svým čtyřnohým parťákem vyrážíte i za hranice České republiky, dobře si zjistěte podmínky pro přepravu psů v zemích, které navštívíte. Nezapomeňte ani na pet pas, čipování a platné očkování proti vzteklině. Některé země mohou požadovat i odčervení či klinické vyšetření psa. Tyto informace vám poskytne státní veterinární správa.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018