Foto Žena v autě.cz

PEUGEOT 308: Finalista AUTO MÉHO SRDCE

5. 4. 2022

O ambicích nové generace modelu Peugeot 308 není pochyb. V březnu letošního roku vyhrál v mezinárodní anketě Světové ženského auta roku WWCOTY. Nyní usiluje tento povedený hatchback o to stát se nejlepším autem roku z pohledu žen v české anketě AUTO MÉHO SRDCE. Čtrnáct porotkyň, novinářek a osobností tento model aktuálně testuje.

Nikdy nevypadal lépe

„Nové ,třistaosmičceʻ to sluší. Má sportovnější look a vylepšené rozměry,“ hodnotí nový Peugeot 308 porotkyně a zpěvačka Annamaria d´Almeida.

IMG_9392
Foto: Peugeot 308 a porotkyně Annamaria d´Almeida

Přídi dominuje nový znak značky Peugeot na masce chladiče. Právě tam se ukrývá radar sloužící asistenčním systémům řízení. Ostatně bezpečnostními asistenty je nový Peugeot 308 doslova a do písmene prošpikován. Systémy, které byly ještě donedávna doménou aut z vyšších kategorií, najdeme nyní i v novém Peugeotu.

„O výrazný vzhled se starají také přední LED světlomety. Na ně navazují světla pro denní svícení ve tvaru tesáků směřujících k přednímu nárazníku. Peugeot 308 má pořádně dravý look,“ říká o exteriéru další porotkyně a šéfredaktorka našeho magazínu Sabina Kvášová. Zadní světlomety využívají technologii Full LED. Mají podobu lvích drápů a vytvářejí tak moderní, pro značku typický světelný podpis.

IMG_2887
Foto: Žena v autě.cz a Peugeot 308

Vylepšený interiér

„Peugeot 308 mě svým pojetím prostoru skutečně překvapil,“ dodává na téma prostornosti testovaného hatchbacku další porotkyně, Tereza Novák Moreová.

Díky prodloužení rozvoru o 5,5 cm totiž došlo k protažení siluety ve prospěch prostoru na zadních sedadlech. Objem kufru je 412 litrů, po sklopení opěradel zadních sedadel lze dosáhnout až 1323 litrů objemu.

Design interiéru zdůrazňuje rozmanitost a bohatost materiálů. LED ambientní osvětlení (8 barev na výběr) ukryté za středovým displejem osvětluje hlavní dekorativní prvky až po dveřní výplně. Sedadla jsou extra pohodlná a ergonomická.

IMG_2894
Foto: Žena v autě

Palubní desce vévodí velká dotyková obrazovka infotainmentu. Navigace od TomTom funguje skvěle, nabízí tříletou online aktualizaci map zdarma včetně dat o hustotě dopravy v reálném čase. Od úrovně výbavy Allure se v novém Peugeotu 308 objevují plně konfigurovatelné virtuální přepínače i-toggles, které nahrazují klasický panel klimatizace.

„Peugeot 308 si mě získal svým moderním infotainmentem. Ještě v žádném modelu se mi nestalo, abych se tak rychle a jednoduše dokázala bezdrátově propojit se svým chytrým telefonem. To se mi na něm strašně líbí,“ říká o schopnosti bezdrátového zrcadlení porotkyně a blogerka Veronika Petrů.

Digitální přístrojový 10“ panel v úrovni očí je k dispozici od úrovně Active Pack, u GT je dokonce trojrozměrný. Panel má několik režimů zobrazení (on-line navigace TomTom, rádio/média, asistenční systémy řízení), které lze upravovat přímo pomocí ovladače na volantu.

IMG_2911
Foto: Peugeot 308 a porotkyně Sabina Kvášová

Bezpečnost nade vše

Peugeot 308 disponuje nejnovějšími asistenčními systémy, které pečují o maximálně bezpečnou jízdu. Nechybí možnost poloautonomního řízení Drive Assist 2.0., tvořeného adaptivním tempomatem s funkcí Stop and Go a systémem udržování vozu v jízdním pruhu. Systém umí automaticky nouzově brzdit (rozpozná chodce a cyklisty, a to ve dne i v noci, v rychlosti 7–140 km/h) a upozornit při neúmyslném opuštění jízdního pruhu.

„K bezpečnému pocitu během řízení přispívá sledování mrtvého úhlu, nová zadní kamera s vysokým rozlišením a praktickou čisticí tryskou a také šikovný parkovací asistent 360°, dokonce se čtyřmi kamerami,“ dodává na téma bezpečnosti Peugeotu 308 porotkyně a šéfredaktorka webu Nebourám.cz Šárka Klímová.

IMG_0197
Foto: Peugeot 308 a porotkyně Šárka Klímová

Jízda s velkým komfortem

Porotkyně testují benzínový tříválec 1.2 PureTech o výkonu 130 koní s manuální šestistupňovou převodovkou ve verzi Allure Pack. V rámci této úrovně výbavy je zde navíc adaptivní tempomat, hlídání příčného provozu vzadu anebo rozšířené rozpoznávání dopravních značek.

Nový Peugeot 308 se může pochlubit opravdu povedeným podvozkem. Velmi dobře sedí v zatáčkách. Řízení je velmi lehké. V kombinaci s malým volantem řidička brzy získá silný pocit sebevědomí za volantem.

IMG_0314
Peugeot 308 a porotkyně Bára Vaculíková

Řízení Peugeotu 308 je velká zábava. Ve městě je to díky jeho obratnosti, v městských uličkách je Peugeot 308 hbitý a parkuje s lehkostí sobě vlastní. Na okreskách potěší svou čiperností a na dálnici naopak ukolébá komfortním podvozkem a dobrým odhlučněním. Jednotlivé převodové stupně jsou v krátkých drahách, řazení je plynulé.

Přesto předpokládáme, že většina žen už sáhne po ještě komfortnější automatické převodovce. Ke kladným vlastnostem vozu patří bezesporu i jeho nízká spotřeba, která se pohybovala kolem 6 litrů na 100 kilometrů.

IMG_8260
Foto: Peugeot 308 a porotkyně Tereza Tobiášová

Verdikt

V TOP sedmičce nejlepších aut roku je Peugeot 308 naprostým právem! Svou redefinicí exteriéru, ale i uvnitř jde o velmi výrazný model. Jízda s ním je pohodlná a komfortní. Skvěle se s ním manévruje a hladce se řídí!

Testovaný benzinový tříválec 1.2 PureTech se 130 koňmi můžeme s klidem doporučit. Skvělý poměr cena/výkon. Nejlevnější Peugeot 308 startuje s benzinovým motorem 1.2 PureTech 110 v první výbavě Active Pack na ceně 490 000 Kč.

Absolutního vítěze ankety AUTO MÉHO SRDCE vyhlásíme na veletrhu FOR BEAUTY 8. dubna 2022! Nezapomeňte hlasovat také v anketě DÁMSKÁ AUTOVOLENKA. Vyberte nejlepší auto podle svého gusta a zúčastněte se hlasování veřejnosti. Stačí kliknout na model, který vás nejvíce oslovil, a odeslat svůj hlas.

Hlasovat můžete do 9. dubna.

Sdílet článek:

Více na webu Peugeot

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018