foto: Žena v autě.cz

Rady při cestě autem na dovolenou

5. 7. 2024

Chystáte se vyrazit vlastním autem na dovolenou? Nepodceňte důslednou přípravu a kontrolu svého dvoustopého parťáka.

Povinná výbava

Základem jsou lékárnička, reflexní vesta pro všechny členy posádky, výstražný trojúhelník a sada na opravu pneumatiky, případně pak rezervní pneumatika.

„Ne všude jsou ale pravidla totožná, proto si nezapomeňte zkontrolovat podmínky nejen vaší cílové destinace, ale i států, přes které vaše cesta povede. Mějte na paměti také na to, že v zahraničí může být řešení problémů o něco složitější.

IMG_1700-Velky
test Opel Mokka: foto Žena v autě

Vyplatí se tedy zvážit pořízení další výbavy, která sice nepatří mezi povinnou, ale může se hodit. Například hasicí přístroj, tažné lano nebo startovací kabely,“ doporučuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Pneumatiky

Pokud jste ještě nestihli vyměnit zimní pneumatiky, určitě si udělejte před dovolenou čas na jejich výměnu. Při té příležitosti zároveň zkontrolujte stav všech pneumatik včetně té rezervní.

U vozidel do 3,5 tuny je u letních pneumatik i celoročních pneumatik předepsaná minimální hloubka dezénových drážek 1,6 mm.

Příliš „sjetými“ pneumatikami riskujete nejen horší jízdní vlastnosti, například jízdu či brždění v deštivém počasí, ale také pokutu při policejní kontrole.

IMG_1663-Velky
test Opel Mokka: foto Žena v autě

Pokud by při jízdě na takových pneumatikách došlo k nehodě, pojišťovna má právo odmítnout pojistné plnění. Stejně tak se vyplatí zkontrolovat, zda máte všechny pneumatiky správně nahuštěny.

Klimatizace

Dlouhé cesty v horkých letních dnech bývají poněkud úmorné. Klimatizace v autě tak může být skutečnou záchranou. Ovšem jen tehdy, když funguje, jak má.

To je proto další věc, kterou se před cestou vyplatí zkontrolovat. Je dobré klimatizaci vyčistit a doplnit chladicí médium. Zajistíte tak nejen její plnou funkčnost, ale vyhnete se i nepříjemnému zápachu.

Světla a stěrače

Snimek-obrazovky-2023-06-16-v-10.14.53
test Opel Mokka: foto Žena v autě

Ani dobrý stav světel a stěračů není radno podceňovat. Vyplatí se to jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska potenciální pokuty. Světlomety před cestou umyjte a vyzkoušejte jejich plnou funkčnost. Nezapomeňte ani na blinkry nebo brzdová a couvací světla, funkční musí být i osvětlení SPZ.

Kdy jste naposledy měnili stěrače? Pokud je to již delší čas, budou mít pravděpodobně zpuchřelé gumičky. To pak znamená mnohem horší funkční vlastnosti, takové stěrače zkrátka příliš dobře nestírají. V tomto případě je před cestou ideální výměna, aby vás na dovolené ani silnější déšť nepřekvapil.

Chladicí kapalina a směs do ostřikovačů

Úplně nejjistější je, když si auto necháte prohlédnout v servisu. Zde kromě provozních kapalin rovnou zkontrolují i potrubí, čepy, tlumiče nebo třeba brzdové destičky. Pokud už ale servis nezvládnete navštívit, zkontrolujte alespoň hladiny brzdové a chladicí kapaliny.

Chybět by neměla ani voda do ostřikovačů, která se vám hlavně při rychlejší jízdě po dálnici nebo při průjezdech prašnými úseky bude hodit.

Pojištění, asistenční služby

nehoda
Zdroj: zenavaute.cz

Povinné ručení musí mít uzavřené každý majitel auta. Pokud se chystáte do zahraničí, určitě se vám vyplatí vědět, že se můžete v nouzi spolehnout na pomoc díky asistenčním službám, které jsou většinou součástí povinného ručení.

Jde ale o základní limity, vyplatí se objednat takovou asistenci, která lépe pokryje možné životní situace. Pokud v kalkulačce srovnáte ceny povinného ručení, pak získáte nabídku pojištění pro vaše auto od různých pojišťoven. Nabídka se liší nejenom cenou a limity povinného ručení, ale také rozsahem asistenčních služeb a připojištění.

„Asistenční služby využijete, pokud vám ve vozidle dojde benzín, vybije se baterie, zjistíte závadu, nebo pokud přeceníte své řidičské schopnosti a z místa nedokážete vyjet. Před odjezdem na dovolenou si tedy zjistěte, na jaké asistenční služby máte nárok a v jakém limitu.

Odtah vozidla je někdy limitován počtem kilometrů nebo maximální částkou za odtah. Do mobilu si uložte číslo na asistenční služby vaší pojišťovny. Zde vám vždy sdělí, na jaké služby a v jakém rozsahu máte nárok,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018