Zdroj: archiv Jany Merunkové

Rozhovor s Janou Merunkovou

19. 7. 2019

Stále je na cestě. Jízda autem je pro ní forma relaxu. Auto je její pojízdná kancelář, učebna angličtiny, ale i audio univerzita podnikání. Přinášíme vám rozhovor s inspirativní koučkou Janou Merunkovou, která je zakladatelkou yourchance, stojícího za úspěšných projektem finanční gramotnosti do škol a funkčním systémem integrace sedmi stovek mladých lidí z dětských domovů.

auto2
Zdroj: archiv Jany Merunkové

Která žena pro vás v životě byla velkou inspirací a z jakého důvodu?

Můj život zásadně ovlivnily tři ženy. První je moje maminka. Její otevřený a aktivní přístup k životu mi byl přirozenou inspirací k tomu žít angažovaný život v mnoha směrech. Když mi bylo něco přes dvacet, stala se mým podnikatelským vzorem Olga Girstlová, které v té době získala ocenění Podnikatelka světa. Dnes jsme přítelkyně a velice si toho vztahu vážím. A do třetice Marta Slánská, která mě naučila nebát se peněz a posunula horizonty mého života v podnikání i charitě do tehdy nepředstavitelných dálek. Rozhovory, které spolu vedeme, jsou pro mě vždy velkou inspirací.

Prozradíte nám, jak jste na tom s řízením auta? .-) Řídíte ráda nebo je pro vás auto nutným dopravním prostředkem?

Řídím ráda. Auto je pro mě prostor na přemýšlení, dlouhé nerušené telefonáty, pojízdná kancelář, ale i učebna angličtiny, audio univerzita podnikání a jedno z mála míst, kde si zpívám.

Jakým autům dáváte přednost? Jaké auto řídíte?

Aktuálně řídím červený Hyundai i30 Fastback, kterému říkám Fešáku. Kdybych mohla mít autopark svých snů, nechyběla by v něm červená Tesla S, černý Jaguar E-Pace a modrý Mercedes C cabrio. Mám ráda hezká pohodlná auta.

#varyauto
Zdroj: archiv Jany Merunkové

Co ve vašem autě nesmí chybět? Bez čeho se v autě neobejdete?

Myslím, že to nejdůležitější, co nesmí v autě chybět, je tempomat. Nejen proto, že jezdím dálky, ale hlavně proto, že jezdím svižně, a je to pro mě ochrana proti nadměrnému překračování rychlosti. Přeci jen řidičský průkaz potřebuji 😊. Dál potřebuji mít v kufru rozřazovací boxy na knížky a boty. Vždycky mám s sebou pár plechovek XS nápojů a proteinové tyčinky, abych nemusela žít jen na jídle z fastfoodu.

Co bylo klíčovým impulsem pro vznik vašeho projektu integrace mladých dospělých z DD yourchance?

Z počátku jsem s Gábi vnímala zejména potřebu vzdělávat děti z dětských domovů v oblasti finanční gramotnosti. Když jsem celý systém poznala blíž, zjistila jsem s Gábi, že je třeba pomáhat mnohem víc. Tehdy, před deseti lety tu nebyl žádný ucelený program integrace. A tak jsem se obklopila potřebnými odborníky, vyhrnula si rukávy a začala s Gábi program integrace společně vytvářet. Dnes máme funkční systém, který pomáhá více než 700 mladým lidí. Dělá mi radost každý mladý člověk, který se postaví na vlastní nohy a jde úspěšně dál svým životem. Mě osobně ale největší radost dělá pohled na skvěle fungující tým, který těmto lidem pomáhá.

auto1
Zdroj: archiv Jany Merunkové

Co je podle vás tajemství zdravého sebevědomí?

Vystudovala jsem původně knižní kritiku, takže mě baví hrát si se slovy. Sebe-vědomí můžeme přeložit jako být si vědom své vlastní hodnoty. A to je velice důležité. Naši hodnotu neurčuje to, jaké řídíme auto, jaký máme dům, kolik špičkových resortů jsme po světě viděli. To jsou benefity našeho vztahu k penězům. Dokonce naši hodnotu neurčuje ani velikost oblečení, jestli se vejdeme do šatů 36, nebo 52.

Naši hodnotu určuje náš charakter, vztahy, které budujeme, a přínos, který máme pro své okolí.

Lidé často zaměňují sebevědomí a aroganci. Mě vždycky baví přemýšlet, čeho se ten arogantní člověk bojí, že ho to nutí chovat se takovým způsobem. Člověk, který zná svou hodnotu, své silné stránky i slabiny, nemá potřebu se nad nikoho povyšovat.

Lombok 1
Zdroj: archiv Jany Merunkové

Prozraďte nám, jak uspět v práci nebo při řízení rodiny?

Osobně nemám moc zkušeností s chozením do práce. Zaměstnaná jsem byla jen velice krátce po ukončení školy. Ale myslím, že principy úspěchu jsou platné univerzálně. Co se týká peněz, držím se rad Kiyosakiho, v oblasti vztahů si beru inspiraci od Maxwella:

Nepracujte pro peníze.

Pracovat bychom měli pro přínos, který naše práce přináší. To neznamená, že vám majitel firmy nebo zákazník nemá zaplatit. Pokud se ale soustředíte na výsledek své práce, mnohdy dostanete víc, než byste si předem řekli. A nemusí to být vždycky jen peníze. Někdy je to o příležitostech setkat se s některými lidmi, vycestovat, něco se naučit, investovat… Můj učitel Rick Setzer vždycky říkal: „Znejte své hráče.“ A dobrý šéf je prostě zná.

Nechte peníze, aby pracovaly pro vás.

Často se setkávám s tím, že mi lidé říkají, že Kiyosaki učí podnikání, propaguje nebýt zaměstnanec. Myslím, že to je jisté nepochopení. Primárně Kiyosaki učí tvorbu pasivního příjmu, tedy to, aby si každý člověk vytvářel takové investice, které mu do budoucna budou generovat příjem nezávislý na jeho vlastní aktivitě. A to může udělat i lékař, učitel, nebo jakýkoliv zaměstnanec. Důležité je průběžně investovat čas, úsilí a nějaké peníze do zvyšování své vlastní hodnoty na trhu práce a šetřit nejen na dovolenou, ale také odkládat na pořízení aktiv, která pak generují další peníze. Užitečné je žít ze 70 % svého příjmu, zbytek rozdělit na úspory, investice a zábavu.

V Maxwellově knize „5 úrovní leadershipu“ jsou popsané základy vedení lidí. A je jedno, jestli jsou to lidé v práci, nebo je to rodina.

Škoda, že nemůžeme dospělákům dát seznam povinné literatury „pro život“. Jako četli Jiráska a Němcovou, že by museli nastudovat i pravidla pro řízení času a peněz, vytváření vztahů a rozvoj leadershipu. A ještě bych to dala povinně v angličtině. Abychom jako národ uspěli v mezinárodním měřítku. Jak říká prof. Zelený, angličtina není cizí jazyk, to je prostředek obchodní komunikace. A všichni potřebujeme dobře prodat to nejvzácnější zboží, které máme ve svých rukou, a to je jsme my sami.

Prozradíte nám, jak být sám sobě dobrým koučem?

To nevím. Einstein říkal, že lidé nevyřeší problém na stejné úrovni, na které vznikl. Takže sám sobě člověk těžko poradí. Já vždycky hledala rady v knížkách. Když si vyberete skvělé autory, koupíte si jejich životní zkušenosti za dvě tři stovky a můžete se poučit. Také se mi osvědčilo mít své mentory a kouče, kteří mě vedou v oblastech, kde se chci posunout nebo něco vyřešit. K tomu oslovit některé lidi a učit se od nich je někdy zapotřebí víc odvahy než peněz. Zaplatit oběd, nebo krásnou kytici a kafe nikdy nestojí tolik, aby si to člověk nemohl dovolit. Ale přijít k člověku, kterého vnímáme jako úspěšného, a říct: „Věnoval byste mi hodinu svého času, rád bych se dozvěděl víc o tom, jak jste se dostal tam, kde jste,“ to chce kus odvahy. Důležité ale je, aby to byl člověk skutečně úspěšný, nejen nablýskaná celebritka dávající najevo, že je někdo.

Lombok 2
Zdroj: archiv Jany Merunkové

Kde berete energii? Máte vůbec někdy chuť prostě nic nedělat a relaxovat?

Mým zdroje energie je můj vztah s Bohem. Jsem věřící a čas strávený modlitbou, čtením Bible, je pro mě důležitý. Moje auto je prostor, kde s Bohem často diskutuji. Věřím, že i moje sny a touhy jsou v souladu s Jeho záměrem pro můj život. A když jdu po Jeho cestách, jdu správným směrem. Mám ráda Přísloví 31 Chválu ženy statečné. To je o ženě, úspěšné podnikatelce, která má zároveň hezkou rodinu. Co se týká odpočinku, mám ráda aktivní odpočinek. Ráda cestuji, jezdím na inline bruslích a na kole, také píšu pohádky, občas poezii a nově také cestopisné povídky a deníky. Koncem července vyjde jeden z nich knižně. Jmenuje se Mise Lombok. Je to o mé cestě, jejímž hlavním posláním bylo vyučovat finanční gramotnost na jednom z indonéských ostrovů.

Děkuji za rozhovor. 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018