Zdroj: fotobanka automobilky Subaru

Subaru Forester v Auto mého srdce

19. 3. 2021

SUBARU FORESTER je jedním z finalistů ankety AUTO MÉHO SRDCE 2021. Patnáct zkušených novinářek a osobností, které mají k autům blízko, ho právě testují. Má Forester vše, co řidičky potřebují? Porotkyně naší ankety už o tom mají jasno.

Zdroj: fotobanka automobilky Subaru

Bezpečný a chytrý jako opice

Díky bezpečnostním asistentům se porotkyně cítily v Subaru Forester komfortně, spokojeně a sebevědomě. Nechyběl parkovací asistent se samočistící kamerou, sledování rozjezdu vozidla vpředu, varování před opuštěním jízdního pruhu anebo asistent hlídající mrtvý úhel. Řada z asistentů jde v Subaru Forester ovládat na multifunčním volantu.

Foto: Sabina Kvášová

Asistenční systém EyeSight je ve Foresterovi vybroušen do opravdové dokonalosti a řidiče neustále hlídá.

Jak říká jedna z porotkyň Viola Procházková: „Některé vychytávky se jinde moc nevidí. Autíčko na displeji například při brzdění svítí brzdovými světly. Pitomost, řeknete si možná, ale při používání „autopilota“ je příjemné vědět, co auto zrovna dělá. Systém taky pípne, když do pruhu před vámi někdo přibočí. Hned víte, že auto ví, a to je příjemné.“

To další porotkyni Sabinu Kvášovou zaujala úroveň ochrany dětských pasažérů: “Snaha o maximální bezpečnost dětí je ve Foresterovi dovedena do takové dokonalosti, že není třeba vypínat airbag, když instalujete autosedačku na přední sedadlo.“

V předním sedadle je umístěný čip, který pozná, že je na sedadle autosedačka a Forester automaticky vypne airbag. Forester tak svými chytrými asistenty přelstil i zkušenou automoto novinářku Terezu Tobiášovou.

Porotkyně Viola na účet 5. generace testovaného Forestera také dodává: “Vtipné je rozpoznávání řidiče podle obličeje. Auto takhle pozná pět různých uživatelů. Ke každému umí automaticky přiřadit nastavený profil a podle toho seřídit sedačku, nastavit klimatizaci a zrcátka.

Porotkyně Sabina k tomu doplňuje: „Kamera navíc hlídá, zda nespíte nebo nekoukáte do mobilu a dokáže upozornit na to akusticky i graficky.“ Forester je z pohledu bezpečnosti setsakramentsky chytré auto!

Zdroj: fotobanka automobilky Subaru

Drnky brnky kutululů přes kopec

Pod kapotou testovaného Subaru Forester se nachází nový hybridní motor e-Boxer. Ten kombinuje dvoulitrový benzinový motor s výkonem 110 kW (odpovídající síle 150 koní s točivým momentem 194 N.m) a elektromotor s výkonem dalších 16,7 koní/12,3 kW (66 N.m.). Systém doplňuje lithium-iontový akumulátor pod kufrem s kapacitou 4,8 Ah, který s napětím 118V pomáhá elektromotoru.

Startování je krásně tichoučké a plynulé rozjezdy na elektřinu plynulé. Jakmile šlápněte více na pedál, dá o sobě slyšet benzinový motor. Ten při přeřazování bezstupňové převodovky Lineartronic CVT dosahuje vysokých otáček a je hlučnější. Subaru Forester je rodinným SUV na pohodu. Z 0 na 100 km/h to Forester umí za 11,8 vteřin. Je to rozvážný parťák na cesty, ideální pro nás ženy pro každodenní ježdění…

IMG_5534
Foto: Sabina Kvášová

Subarácká čtyřkolka je pořád špička, a to i přesto že dnešní vozy s automatem už nemají středový diferenciál. Hluboký sníh, uježděný sníh, bláto, písek, mokrá tráva… projedete všude. Forester má na to dva offroadové režimy X Mode. Díky němu zabírají kola podle aktuálního povrchu efektivně a přispívají ke komfortním jízdním vlastnostem.

Porotkyně Viola pohon 4×4 hodnotí slovy : “Tohle symetrické AWD vás krásně vytáhne z každé zatáčky. Se Subaru se naučíte milovat kruhové objezdy, prudké zákruty, zkrátka všechny změny směru, při nichž se budete cítit bezpečně jako nikdy dřív. Subaru má kouzelnou vlastnost, že se jízdní vlastnosti na rozbitém povrchu nejen nezhoršují, ale snad i zlepšují. Auto je nesmírně komfortní, aniž by v podvozku využívalo kdovíjak sofistikované a potenciálně poruchové tlumení.“

Sebevědomý dojem za volantem

Zdroj: fotobanka automobilky Subaru

Z venku Forester působí trochu „krabicoidním“ dojmem. „Hybridní Forester působí jako obr,“ neskrývá své pocity drobná porotkyně Tereza.

Na jeho robustnost se ale dá velmi rychle zvyknout. Foresterovi se nedá upřít svébytný styl a to, že vypadá reprezentativně. Po nasednutí za volant se z „krabice“ stane přátelský a prostorný „obývák“.

„Asi z žádného jiného SUV není tak skvěle vidět ven. Přehled o okolním dění je bezkonkurenční. Nad pravým předním kolem, které je tak trochu Achillovou patou každého auta, je šikovně umístěna kamerka,“ cení si pozici za volantem Viola.

Důležitým detailem je prostornost

„Forester je pracant. Naloží a odveze vše, na co si jen vzpomenete“, hodnotí prostornost Tereza. Mnoho místa kolem platí nejen pro pasažéry ale také v zavazadlovém prostoru. Kufr nabízí velkorysý objem 509 litrů, po sklopeních zadních sedadel 1179 litrů.

IMG_5528
Foto: Sabina Kvášová

Palubní deska je vyšperkovaná množstvím přehledně umístěných tlačítek a také dvěma obrazovkami. Nad 8“palcovou dotykovou obrazovkou s navigací se nachází přídavný displej s informacemi o aktuálním stavu přenosu energie během jízdy, spotřebě nebo trakci. Jak poznamenává Tereza: „Infotainment sice připomíná svou grafikou rok 2010, reaguje ale hbitě a logicky.“

Zdroj: fotobanka automobilky Subaru

Jaké má Forester pihy na kráse? „K minusům nového Forestera patří malá nádrž. Čtyřicet šest litrů je na tak velké a silné auto prostě málo,“ doplňuje Tereza. Také spotřeba je u testované čtyřkolky průměrná. Po týdenním testování se hodnota spotřeby benzinu ustálila na 9 litrech (výrobce udává 6,7l/100 km).

Forester je jedno z nejuniverzálnějších rodinných SUV v současné nabídce. Vzhledem k jeho vybavenosti v poměru k ceně je velmi zajímavým modelem. Subaru XV (2.0i-L/110 kW 150 koní výbava Active ES) startuje na ceně 900 000 Kč. Už na konci dubna bude jasné, zda se právě model Forester nestane absolutním vítězem ankety AUTO MÉHO SRDCE

Hlasujte v anketě DÁMSKÁ AUTOVOLENKA

Vyberte nejlepší auto podle svého gusta. Zúčastněte se hlasování veřejnosti. Stačí kliknout na model, který vás nejvíce oslovil, a odeslat svůj hlas. Hlasovat můžete až do konce srpna.

Sdílet článek:

Více na webu Subaru

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018