Lexus NX: foto Žena v autě.cz

Test: bezpečného SUV Lexus NX 350h

20. 6. 2022

Esúvéčka si oblíbilo mnoho žen, protože nabízejí lepší pocit bezpečí. Žena v autě.cz otestovala druhou, o 2 centimetry delší, generaci luxusního SUV, hybridního modelu Lexus NX 350h a objevovala jeho skryté schopnosti. Proč je Lexus NX ideální auto pro rodiny s dětmi? Odpovíme v následujícím testu.

Lexus-NX-foto-Zenavaute-4
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Díváme se

Z pohledu designu je pro mě Lexus NX zosobněním luxusní autokabelky. Toto auto totiž podtrhuje osobnost každé řidičky. Elegantní příď s osmiúhelníkovou maskou chladiče je příkladem progresivního stylu a neokázalého vkusu.

Lexus-NX-foto-Zenavaute-5
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Z boku působí kompaktně. Délka 4,66 metru a šířka 1,86 metru jsou pro pohybování se ve městě ideální. Ostatně o sympatiích řidičů a řidiček k tomuto modelu není třeba velkých debat. V Česku se jedná o druhý nejprodávanější model od Lexus.

I v nenápadné tmavé barvě karoserie umí Lexus NX udělat dojem. Záď se nese ve sportovním duchu. Světlomety jsou efektně propojeny jednotnou linií a doplněny označením LEXUS. Vnější design ale není to jediné, čím je NX unikátní. 🙂 To zásadní totiž ukrývá uvnitř…

Lexus-NX-foto-Zenavaute-15
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Nasedáme

Po usednutí za volant Lexus NX interiér voní a dýchá prémiovými materiály a pohodlím. Vyšší posez přispívá k vnímanému komfortu a také pocitu bezpečí. Pokud někdo měl s japonským designem historicky potíž, pak v případě druhé generace modelu NX je tento problém vyřešen. Interiér totiž prošel parádní proměnou.

Lexus-NX-foto-Zenavaute-19
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Velká 14palcová, ústřední obrazovka potěší svou srozumitelností a jednoduchým ovládáním. Jednotlivé funkce jde snadno ovládat.

Aby také ne… Lexus se chlubí tím, že nová generace infotainmentu NX je téměř 4násobně rychlejší. Parádní poslech zaručuje prémiový systém Mark Levinson® Premium Surround se 17 reproduktory.

Na interiéru testovaného modelu NX se mi líbí, jak designéři pracovali s detaily. Pod obrazovkou a ovládáním klimatizace se line elegantní, v kůži provedená křivka až k područce.

Velmi dobře si Lexus vyhrál také s úložnými prostory, kterých je v autě dostatek. To všichni členové rodiny ocení. Zavazadlový prostor o objemu 545 litrů je prakticky řešen a pod podlahou se nacházejí ještě dvě praktické skrýše. Toto však ještě stále není to, čím si mě Lexus NX získal… 🙂

Lexus-NX-foto-Zenavaute-7
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Jedeme

Lexus-NX-foto-Zenavaute-20
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Lexus NX je extra bezpečné SUV. V hodnocení NCAP NX získalo 5 hvězd.

A to díky dosažení skore 83 % za ochranu dospělých cestujících, 87 % za ochranu dětí, 83 % za ochranu zranitelných účastníků silničního provozu a 91 % za účinnost bezpečnostních asistenčních systémů! A jak to vypadá v praxi?

Jako první na světě Lexus NX disponuje asistentem pro bezpečné vystupování, neboli vylepšeným bezpečnostním systémem Lexus Safety System+3. Dveře mají specifické otevírání, a to stisknutím páčky ve dveří, nikoliv tlačením. Navíc takové elegantní velmi jemné ovládání je jako dělané pro subtilní řidičky…

Auto nedovolí otevřít dveře, pokud zpozoruje v okolí vozu prostřednictvím radaru a kamer projíždějící vozidla nebo dokonce cyklistu. Tato funkce je velmi vítaná pro rodiny s dětmi.

Lexus-NX-foto-Zenavaute-18
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Lexus NX 350h umí rozpoznávat rizika nehody – ať už ve vysokých rychlostech nebo ve městě či při odbočování na křižovatkách. Dokáže odhalit vysoké riziko nehody s protijedoucími auty nebo přecházejícími chodci či cyklisty.

Akcentem na bezpečnost jsem se nechala trochu unést… Důležité samozřejmě je také zmínit kubaturu a jízdní vlastnosti.

Testovaný Lexus NX 350h je vybaven hybridním pohonem čtvrté generace. Ten kombinuje elektromotor s 2,5litrovým, benzinovým motorem a dosahuje výkonu 244 koní/179 kW. Z nuly na 100 km/h to NX 350h umí za 7,7 vteřiny.

Lexus-NX-foto-Zenavaute-17
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Ve městě Lexus NX 350h řidičku hýčká velmi tichým chodem, způsobeným jízdou na elektřinu například při rozjezdech. Auto se velmi hezky řídí, dobře se s nám manévruje v městských zatáčkách a dobře se s ním parkuje.

Z pohledu komfortu se sluší pochválit nový podvozek s nižším těžištěm a lepšími vlastnostmi a stabilitou v zatáčkách. Tlumiče pracují příkladně a jízda i po vymletém asfaltu není žádný tankodrom.

Přiznám se, že jsem si nezvykla na hlučnou spolupráci motoru a převodovky při šlápnutí na plynový pedál. Ani prémiový Lexus NX 350h bohužel není výjimkou. Motor tehdy akceleruje za výrazného zvukového doprovodu.

Lexus NX na mě na druhou stranu udělal dojem svou hospodárností. S hodnotou kombinované spotřeby kolem 7 litrů benzinu řadím model NX 350h s pohonem všech kol k lepšímu průměru.

Lexus-NX-foto-Zenavaute-6
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Hodnotíme

Lexus-NX-foto-Zenavaute-9
Lexus NX 350h: foto Žena v autě.cz

Koupí Lexus NX 350h si nepořizujete jen „trendy“ SUV, kupujete se především bezpečnost. Lexus NX „myslí“ za řidiče. Bezpečnostní technologie a systémy na podporu řízení jsou neustále aktivní a připraveni odhalit jakoukoliv rizikovou situaci v provozu. To je součástí kouzla modelu NX.

Svým designem model Lexus NX dokáže zaujmout. Interiér je v dokonalém souladu s potřebami řidiče a všech členů rodiny.

Kombinace komfortních jízdních vlastností, uživatelské vlídnosti a ergonomie infotaimentu a pocitu bezpečí dělá z modelu UX velmi atraktivní model. Jen je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou, která však odpovídá prémiovému segmentu a při akceleraci s citelným zvukovým doprovodem.

SUV Lexus NX (350h s pohonem předních kol) startuje na ceně 1 340 000 Kč. Cena testovaného vozu Lexus NX 350h 4×4 E-FOUR ve vyšší úrovni výbavy se vyšplhala o 290 tisíc výš.

Sdílet článek:

Více na webu Lexus

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018