Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Test ekomedvídka: Mercedes EQB

26. 9. 2022

Čistě elektrický Mercedes EQB má pořádné zvířecí mimikry pro přežití v džungli. Při pohledu zvenku působí hranatá karoserie tohoto elektromobilu trochu těžkopádně. podobně jako podsaditý medvěd v divočině.

Stačí však nastartovat a toto výrazné SUV se rozjede bleskurychle a ladně. Jako když peláší divoké koně prérií. V testované verzi EQB 300 s pohonem všech kol je těch koní pod kapotou dokonce ukryto dohromady dvě stě dvacet osm.

test_mercedes_eqb-5
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Díváme se

Že vám ta hranatá karoserie připomíná jiný model od Mercedes? Bingo! Elektromobil EQA stojí na stejném základu karoserie jako SUV střední velikosti – model GLB. Jejich křivky jsou téměř identické. Tedy až na předek a zadek. 🙂

test_mercedes_eqb-2
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Specifikem 4,7 metru dlouhého modelu EQB je totiž příď s maskou, nad kterou udává prim svítící LED pásek propojující oba světlomety. Právě tato světelná linie je pro Mercedes EQB určující a zdůrazňuje plně elektrifikovaný model.

Unikátní, a podle mého ještě o kus přitažlivější, je záď. Na světlomety zde navazuje horizontální, červená LED linka. V noci vypadá tento detail opravdu velmi působivě.

test_mercedes_eqb-10
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Nasedáme

Identická s modelem GLB není jen silueta, ale také interiér elektromobilu EQB. Prémiový elektromobil dělá dojem svými kvalitními, měkčenými materiály, koženým čalouněním, precizním dílenským zpracováním a provedením detailů vůbec.

test_mercedes_eqb-11
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Podmanivý šarm dotváří ambientní osvětlení s mnoha odstíny a panoramatické střešní okno.

Interiéru vévodí velký displej s infotainmentem MBUX se špičkovou grafikou a skutečně intuitivním ovládáním. Displej uprostřed zobrazuje multimédia včetně navigace. Vlevo před řidičem pak je přehledná obrazovka s nejdůležitějšími informacemi o jízdě a další nastavení vozu.

test_mercedes_eqb-9
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Systém infotainmentu jde ovládat různě: dotykově na obrazovce, touchpadem, hlasem nebo ploškami na volantu. Já dávala přednost hlasovým pokynům anebo multifunkčnímu volantu.

Vše je v EQB uzpůsobeno tak, aby všechny pokyny byly zadávány s ohledem na maximální bezpečnost během jízdy. Tomu dávám rozhodně palec nahoru!

Velkou výhodou tohoto testovaného elektromobilu je pohodlí a prostornost, a to nejen vepředu, ale i na zadních sedadlech. Děti se budou v EQB cítit komfortně.

Mercedes EQB je velmi praktické, rodinné auto. Dokonce se nabízí za příplatek v 7 místném provedení. Zavazadlový prostor činí 495 litrů objemu. Pokud jde o variantu se sedmi místy, je kufr menší o 30 litrů.

test_mercedes_eqb-8
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Jedeme

Redakce Žena v autě.cz konkrétně otestovala prostřední verzi EQB 300 se dvěma elektromotory, a tedy pohonem všech kol 4Matic, výkonem 168 kW (odpovídající síle 228 koní) a točivým momentem 390 Nm.

test_mercedes_eqb-13
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Už v úvodu jsem se zmínila, že mě u EQB překvapila agilita. Více než 2 tuny vážící elektromobil se umí dát do pohybu a svižně akcelerovat neskutečně snadno.

Zrychlení z 0 na 100 km/h dosahuje za deklarovaných 8 vteřin. Maximální rychlost je omezena na 160 km/h.

I v zatáčkách elektrické SUV s nízkým těžištěm díky bateriím dobře drží a nenaklání se. K dalším kvalitám testovaného EQB patří tichý chod (i ve vyšších dálničních rychlostech). Tohle dvoutunové SUV dokonale žehlí nerovnosti vozovky a ukolébá pasažéry tichostí danou i špičkovým odhlučněním a svým komfortem.

Testované EQB 300 4Matic s pohonem všech kol zvládne s přehledem i náročnější terén v podobě horské cesty nebo nezpevněné silnice. Zabírají primárně zadní kola a pokud to situace vyžaduje, automaticky se přidá pohon předních kol.

test_mercedes_eqb-15
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Model EQB si dokáži představit jako bezkompromisní auto do rodiny. Lithium-iontový akumulátor s bateriemi v podlaze s celkovou využitelnou kapacitou 66,5 kWh se totiž už poměrně rychle dobíjí.  

Za 30 minut se EQB u 100kW nabíječky dokáže dobít z 10 % na 80 % za 30 minut.

Praktické je, že navigace při zadání požadované adresy, automaticky ukáže, kolik procent baterie zbude v cíli, případně rovnou naplánuje nabíjecí zastávky na trase.

Reálný dojezd během týdenního testování naší redakcí se pohyboval 350 km na jedno nabití a spotřeba hlásila hodnotu lehce nad 19 kWh / 100 km. Mercedes EQB oficiálně deklaruje kombinovanou spotřebu 18,2 kWh / 100 km.

test_mercedes_eqb-3
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Hodnotíme

Ač více jak dvoutunový medvídek, jezdí tento elektromobil jako pořádně čilý jedinec ze zvířecí říše. Agilita a zároveň komfort patří k charakteristickým vlastnostem tohoto bezemisního vozu.

test_mercedes_eqb-4
Test Mercedes EQB: foto Žena v autě

Jízda elektromobilem má díky instantnímu zrychlení, tichému chodu a nulovým emisím své nepopiratelné kouzlo.

Nečoudí. Neřve v otáčkách. Mistrně a přitom hladce a snadno akceleruje. Mercedes EQB k tomu přidává luxusní interiér a hypermoderní technologie.

Rychlost dobíjení už nabízí myslitelnou alternativu, aniž by majitelka musela extra slevovat cokoliv ze svých zajetých řidičských zvyklostí. Samozřejmostí je parkování v modrých zónách zdarma a obratnost v městských uličkách. Zaparkujete s ním téměř všude. 🙂

V segmentu prémiových značek se cena elektromobilů začíná velmi rychle rovnat ceně modelů s podobným výkonem. Mercedes EQB (140 kW, 190 koní) startuje na 1 393 920 Kč. Cena testované verze EQB 300 4Matic stojí 1 483 460 Kč.

Sdílet článek:

Více na webu Mercedes-Benz

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018