Zdroj: fotobanka automobilky Volkswagen

Test obytňáku VW California Ocean

20. 12. 2021

„Bydlík“ nebo třeba „Autobyt“? Lidé dávají obytňákům různá jména. Hodnota tří milionů, kolik testovaný Volkswagen California Ocean stojí, v mé hlavě asociuje cenu za pořízení garsonky za Prahou. Už proto je takové označení tedy na místě. Stojí California za to? Odpovíme právě teď na základě týdenního redakčního testování.

Foto: Sabina Kvášová

Díváme se

IMG_8564-1
Foto: Sabina Kvášová

Dodávka od Volkswagen je ikonou. Ať už to byl legendární Bulli nebo jeho reinkarnace v podobě 6. generace multifunkčního Transporteru. Model California ve vrcholné výbavě Ocean si bere z dodávek od Volkswagenu nejlepší.

Příď zkrášlují LED světlomety. California v stříbrno-červené barvě (+75 815 Kč) má nezaměnitelný styl a budí zájem kolemjdoucích. Ve mě pak hned vzbudila zvědavost.

Budu schopná, když si zrovna usmyslím, v pohodě složit střešní stan, který je součástí výbavy Ocean? Půjde mi s tímto 4,9 metru dlouhým „drobečekem“ ve městě zaparkovat? Už v úvodu prozradím, že v obou dvou případech šlo vše jak po másle. 🙂

IMG_8419-1
Foto: Sabina Kvášová

Šestá generace Volkswagenu má nad vnitřním, zpětným zrcátkem hi-tech „kouzelný“ displej, který je pro každého campera důležitý jako například pro řidiče letadla autopilot. Právě zde se nachází ovládání střešního stanu, ledničky nebo nezávislého topení.

Co se týče parkování, není třeba se ničeho obávat. S Californií se dá směle zaparkovat i ve městě. Průměr otáčení má California 11,9 metru. Jen vjezd do obchodních center má California limitovaný. S výškou 2,03 metru se nevejde do všech garáží. 🙁

Foto: Sabina Kvášová

Nasedáme

California Ocean má pro každou milovnici cestování a milovníka svobodného bivakování neskonalé kouzlo. Už jen zasednutí za volant znamená, že na vás promluví kvalitně zpracovaný interiér a spousta prostoru. A výhled z vozu – ten je mimořádný.

IMG_8608
Foto: Sabina Kvášová

Volkswagen vždy sbíral body srozumitelným ovládáním, kterému já říkám „bezpečný multitask“. California Ocean není výjimkou. Digitální kokpit řidiče (+12 284 Kč) s nejnutnějšími informacemi o jízdě společně s multifunkčním volantem zajišťují bezproblémové ovládání vozu řidičkou, aniž by ji při zadávání pokynů cokoli rozptylovalo.

Palubní desce vévodí velká dotyková obrazovka s navigací „Discover Pro“ (+48 721 Kč), která potěší snadným ovládáním a čitelnou grafikou. Službou k nezaplacení je We Connect, i díky které je situace v dopravě neustále monitorována a aktualizována. Infotainment jde snadno spárovat s chytrým telefonem.

IMG_8597
Foto: Sabina Kvášová

Největší království California Ocean nabízí po otevření bočních dveřích. Právě tady je vše, co camper potřebuje pro štěstí: posuvný stolek, kuchyňka s plynovou 2plotýnkou, umyvadélkem a ledničkou napojenou na záložní akumulátor. K dispozici je i mobilní sprcha s objemem vody 30 litrů, která jde použít zvenku auta.

Tradiční zavazadlový prostor v Californii je ohraničen nalevo dřevěnou skříňkou s praktickým úložným prostorem a mobilní sprchou. Vně zadních dveří jsou složeny dvě židličky a stoleček.

IMG_8603
Foto: Sabina Kvášová

Pro aktivní „divočinu milující“ páry nebo až 4člennou rodinu (milující cestování tzv. nadivoko) dokáže být California Ocean komfortním parťákem.

Vedle střešního stanu tu je rozkládací postel. Ta vznikne posunutím zadní lavice dopředu, zatáhnutím poutka a sklopením opěradla. Pak už stačí jen dát matraci (+7 495 Kč) a letiště je připraveno ke spánku. 🙂

Ve střeše se dá vcelku komfortně vyspat a snese pasažéry vážící dohromady maximálně 150 kg. U všech oken jde zatáhnout roletky, aby nebylo do auta vidět a dalo se spát tak dlouho, jak si bude posádka přát. 🙂

IMG_8605
Foto: Sabina Kvášová

Jedeme

Žena v autě. cz otestovala Californii s naftovým motorem 2.0 TDI o výkonu 204 koní, pohonem všech kol 4MOTION a 7stupňovou automatickou převodovku DSG.

IMG_8609
Foto: Sabina Kvášová

Tato motorizace je na dlouhé trasy naprosto ideální. Jízda je v Californii Ocean plynulá a bezpečná. Ostatně se o to stará příplatkový Front Assist a adaptivní tempomat ACC (+22 322 Kč). Když je třeba na to šlápnout, umí California svižně akcelerovat.

K jízdním vlastnostem Californie vlastně nemám připomínek. Samozřejmě, jízda s dodávkou má svá specifika. Přece jen vozit se „obytňákem“ neznamená ostré průjezdy zatáčkou a trhání asfaltu při rozjezdech.

California má své kvality jinde. Prověřený čtyřválec exceluje svým kultivovaným chodem. Na dálnici polyká California dálniční kilometry jedna báseň.

K pohodě za volantem přispívá také systém rozpoznávání dopravních značek (+7 285 Kč) a při řízení na dálnici asistent sledující mrtvý úhel a jízdu v pruhu (+36 299 Kč) nebo asistent pro kompenzaci bočního větru.

IMG_8566-1
Foto: Sabina Kvášová

Californii s dvoulitrovým, naftovým motorem nechybí agilita na dálnici ani jízdní komfort. Ve verzi s pohonem všech kol 4MOTION k tomu California přidává ještě chuť vydávat se do nepoznaných míst.

Reálná spotřeba se po týdenním testování ustálila na 8 litrech, což je na plně naložené a posádkou obsazené auto velmi slušný výsledek. V testované Californii byla zvětšená, 80litrová, palivová nádrž (+1 906 Kč). Hodnota CO2 je 226 g/km.

Hodnotíme

IMG_8582-1
Foto: Sabina Kvášová

Jízda obytňákem je pro mě hlavně o svobodě cestování. Přenocování v California Ocean je pro mě coby milovnici přírody téměř luxusní záležitost. California Ocean má kouzlo. Vejde se do ní vše a krásně se řídí. Na palubě jsou přítomny špičkové technologie pro komfortní a zároveň bezpečnou jízdu.

S Californií zaparkujete tam, kde se vám líbí a okamžitě bydlíte. Pak jen stáhnete zmáčknutím tlačítka střešní stan a jede se dál… Díky kvalitnímu nezávislému topení jde v Californii přebývat celoročně. Skoro jako v obýváku… 🙂

Volkswagen California Beach startuje s cenou na hranici 1 800 000 Kč. Cena testovaného modelu se se všemi příplatky vyšplhala až na závratných 3 050 354 Kč. I tak stojí za to o ni alespoň jen přemýšlet. Je to ikona svobodného (mobilního) kempování!

Sdílet článek:

Více na webu Volkswagen

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018