Zdroj: Žena v autě.cz

Test: Seat Arona z pohledu nás žen

19. 4. 2022

Poohlížíte se právě po crossoveru Škoda Kamiq, Renaultu Captur, Peugeotu 2008 nebo Volkswagenu T-Cross? Redakce magazínu Žena v autě.cz otestovala v ostrých horských podmínkách omlazený Seat Arona. Jaká je jedna z nejdostupnějších motorizací, kterou pořídíte za půl milionu korun? Za co se vyplatí připlatit a co si naopak můžete s klidem odpustit? Prozradíme v následujícím testu.

IMG_9289
Foto Seat Arona: Žena v autě.cz

Díváme se

Modely od Seatu mají poslední roky šarm a sportovního ducha. Vzhled modernizované Arony není výjimkou. Arona sází na dynamické křivky, široké možnosti individualizace a kontrastní lakování. 

IMG_9285
Foto Seat Arona: Žena v autě.cz

Na první pohled zajímavá Arona budí pozornost svou sympatickou přídí s povedenými příplatkovými Full LED světlomety Plus a kruhovými mlhovkami.

Seat Arona má také vylepšenou záď s novými světlomety a efektním nápisem Arona na víku 5. dveří. Celkový dobrý dojem z exteriéru vylepšují ještě příplatková 18“ kola z lehkých slitin Performance.

Nasedáme

K silným stránkám modernizované Arony patří velmi dobrý výhled (A-sloupky jsou poměrně úzké), promyšlená ergonomie ovládání a překvapivá prostornost. Multifunkční volant skvěle padne do ruky. Společně s příjemně přeposilovaným volantem a krátkým rejdem je Arona pro řidičky bezvadné auto do města.

IMG_9717
Foto Seat Arona: Žena v autě.cz

K uživatelské přehlednosti přispívá příplatkový digitální přístrojový štít, který poskytuje nejdůležitější informace o jízdě a řidička tak svou pozornost neodvrací jinam, než kde je to žádoucí.

IMG_9718
Seat Arona: foto Žena v autě.cz

Uprostřed palubní desky dominuje dotyková obrazovka infotainmentu s vydařenou grafikou o úhlopříčce 8,25 palce. Ovládání je jednoduché a logicky uspořádané, navíc nechybějí klasická tlačítka u těch nejdůležitějších funkcí.

Spárování s chytrým telefonem funguje na jedničku a dokonce bezdrátově. Ani není třeba si připlácet za navigaci, která je k dispozici až v případě větší, 9,2“ obrazovky.

Už jsem se zmínila o prostornosti, která je na menší crossover, jakým Arona je, skutečně překvapivá. Také v druhé řadě sedadel mají dospělí cestující dostatek prostoru.

Na poměry menšího crossoveru Arona potěší také velikostí svého zavazadlového prostoru. Jeho praktické rozvržení a objem 400 litrů má skutečně flexibilní použití. Prostě ideální vůz pro aktivní páry nebo jako druhé auto do rodiny.

IMG_9284
Foto Seat Arona: Žena v autě.cz

Jedeme

Do zasněžených hor vyrazila naše redakce konkrétně s přeplňovaným zážehovým tříválcem o nejslabším výkonu 81 kW. I s pohonem předních kol vyjela Arona na zimních pneumatikách zasněžený kopec s velkým přehledem.

Za nás tato motorizace nabízí optimální kombinaci cena/výkon. I v této úrovni výkonu je 110koňová Arona čiperná, když je třeba. Pravda, nejedná se o žádného tichého jedince, zvuk motoru je slyšet. To ale není u tříválců nic mimořádného.

IMG_9290
Seat Arona: foto Žena v autě.cz

Ve městě, na dálnici i na křivolakých okreskách bude běžná řidička s Aronou spokojena. Musí ale počítat s tím, že je svým naladěním podvozek tužší.

Manuální 6stupňová převodovka si zaslouží pochvalu. Ačkoliv předpokládám, že řada žen půjde do komfortnějšího automatu. Manuální převodovka v Aroně funguje velmi dobře a krátké dráhy jednotlivých stupňů fungují hladce.

V současné situaci drahých pohonných hmot se k dobru omlazené Arony sluší přičíst také její úspornost. Jde s ní totiž jezdit kolem 6 litrů.

IMG_9285
Foto Seat Arona: Žena v autě.cz

Hodnotíme

O omlazeném Seatu Arona se vyplatí přemýšlet. Vypadá velmi dobře a uvnitř kabiny vládne styl a přehlednost. Arona je ideálním autem pro každodenní řízení, i když je třeba počítat s tužším naladěním podvozku. Arona se svým majitelkám dokáže navíc odměnit slušnou spotřebou.

IMG_9296
Seat Arona: foto Žena v autě.cz

Příplatkovou větší obrazovku s navigací si s klidem můžete odpustit. Bezdrátové spárování s mobilem funguje jedna báseň. Pokud si přece jen chcete něco dopřát, pak doporučujeme automatickou převodovku. Manuál sice funguje přesně, koho ale už řazení nebaví, je automatická převodovka určitě lepší volba.

Crossover Arona 1.0 TSI 70kW/95k startuje za cenu 469 900 Kč. V testované, druhé úrovni výbavy XPERIENCE s benzínovým motorem 1.0 TSI o výkonu 110 koní Arona stojí 519 900 Kč, se všemi příplatky 620 400 Kč.

Sdílet článek:

Více na webu Seat

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018