Zdroj: archiv webu

Odbornice radí, jak správně sedět

30. 10. 2020

Prozradíme vám, jaké návyky si osvojit, aby vás záda již nebolela. Všichni to známe. Chodíme do práce, sportujeme, staráme se o domácnost, a pak se najednou ozve bolest v zádech. U někoho jde jen o malé píchnutí, u jiného o závažnější problém. Správné je se snažit takovým problémům předcházet pomocí cvičení. Jak správně sedět?

Foto: archiv webu

Jedním z možných důvodů těchto problémů může být špatný sed v práci a ergonomie prostředí kolem vás. Nesedíte moc vysoko, nebo naopak nízko? A nesedíte náhodou až moc zrelaxovaně? Pokud ano, tak se nelekejte, pořád s tím můžeme něco udělat. Nejjednodušším způsobem je upravit si správně křeslo a myslet na správný sed.

Srovnejte výšku sedadla tak, aby vaše chodidla byla na zemi a kyčelní kloub byl mírně výš než koleno. Ideální je, pokud necháte nohy mírně od sebe, aby došlo k zapojení klenby chodidla. Lokty by měly být v pravém úhlu a v úrovni stolu. Nastavte si tedy opěrku pod rukama tak, abyste měli dostatečnou oporu. Díky tomu uvolníte svaly šíje a pomůžete ke správnému postavení lopatek. Nakonec si určete sklon křesla. Hýždě i lopatky by měly být v kontaktu se zádovou opěrkou. Díky tomu rovnoměrně rozložíme svalové napětí a zatížení páteře.

Foto: archiv webu

Jakmile vše nastavíte, dorovnejte si monitor tak, abyste jej měli v úrovní očí. Hlavová opěrka by pak měla být v oblasti horní krční páteře (těsně pod lebkou). Pokud máte možnost i zádové opěrky (takový ten bochánek v oblasti beder na kancelářských křeslech), dejte ji do správné polohy. Měla by mírně tlačit do oblasti beder, kde podporuje přirozenou křivku páteře.

I těchto pár cviků vám pomůže, abyste se cítili lépe a vaše záda se uvolnila. Ve volném čase se pak zaměřte na: posílení mezilopatkových svalů, protáhnutí prsních svalů, protažení flexorů kyčle, uvolnění šíje a protažení krku, zapojení břicha a pilovitých svalů a posilování hýžďových svalů.

Autor: Katka Vymazalová, instruktorka Form Factory

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018