RAV4: foto Toyota

V zimě na autě přezout gumy nestačí

7. 12. 2023

Příprava auta na zimu by určitě neměla končit tím, že splníme ze zákona povinnost mít auto přezuté na zimní pneumatiky. Vyměnit si zaslouží i stěrače. Těsnění ideálně nastříkat silikonem. Odborníci z Toyota také radí nechat si své auto zkontrolovat.

Od 1. listopadu až do konce března byste měli jezdit na gumách, které mají minimální hloubku dezénu čtyři milimetry. Pokud jste tedy ještě nestačili auto přezout, je nejvyšší čas.

Toyota Central Europe
Dezén pneu: foto Toyota

Na sněhu totiž auto na letních gumách potřebuje k brzdění až dvojnásobnou brzdnou dráhu. A naopak, když je venku více než 15 stupňů, brzdí zimní pneumatiky pomaleji. Proto je třeba vlastnit dvě sady kvalitních pneumatik nebo celých kol a jakmile se změní počasí, co nejdříve je přezout.

Jak se připravit na zimu

  • Vyměnit si však zaslouží i stěrače. Ideální je pořizovat nový pár dvakrát ročně, ideálně před zimou, a protože během ní gumičky stěračů mrazem a mokrem hodně trpí, na jaře je dobré vyměnit je znovu.
  • Aby vás mráz nezaskočil při otevírání dveří nebo kufru, je dobré nastříkat všechna těsnění silikonem ve spreji a rozetřít hadříkem. Vyhnete se tak nepříjemnému přimrznutí.
  • Ještě dnes se také ujistěte, že s sebou vozíte vše, co by se v zimě mohlo hodit, tedy kvalitní škrabku na zamrzlá okna, smetáček na sníh, zimní řetězy, pokud vyrážíte na náročnější cestu, a kvalitní startovací kabely, kdyby baterie zradila. Dobrým tipem je také rozmrazovač zámků nebo lopatka.

Nechte své auto zkontrolovat

Toyota Central Europe
foto Toyota

Abyste i během zimy vždy bezpečně dorazili tam, kam potřebujete, nechte si kompletně zkontrolovat kondici vašeho vozu. Toyota nabízí podrobnou sezónní kontrolu.

Taková prohlídka přitom zahrnuje diagnostiku stavu akumulátoru, konzervaci jeho pólových vývodů, nastavení světlometů, měření bodu tuhnutí chladicí kapaliny, kontrolu oleje, brzdové kapaliny i funkcí ostřikovačů a další zdánlivé detaily, které mohou v zimních měsících hrát zásadní roli.

V servisech Toyota si navíc můžete nechat uskladnit druhou sadu kol. Ideální je také rovnou s přezutím nechat auto před zimou zkontrolovat a prohlédnout, abyste měli jistotu, že i v mrazech dojedete bezpečně do cíle. Sezónní prohlídku přitom Toyota až do 22. prosince nabízí za 400 Kč.

Sdílet článek:

Více na webu Toyota

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018