Zdroj: archiv webu

Mobil v ruce při řízení – vražedná zbraň

21. 6. 2016

Milé řidičky, zkuste si sáhnout trochu do svědomí. Přiznejte, jak často používáte mobilní telefon za jízdy? .-(

Ačkoliv je zákonem jakékoliv používání mobilního zařízení při řízení zakázané, vypadá praxe i přesto jinak a vidět řidiče s mobilem v ruce je velmi časté. Navíc při telefonování bez hands-free si sice uvědomujeme, že porušujeme pravidla, ale při psaní SMS a brouzdání po sociálních sítích už moc ne. S mobily si dnes „hrajeme“ téměř neustále. Komunikace s chytrým telefonem v autě je přitom jedna z nejčastějších příčin tragických nehod.

Nejdříve se podívejme na pár čísel. Při pouhém pohledu na displej ztratíme pozornost na jednu sekundu. Za tento krátký čas ujedete při rychlosti 50 km/h čtrnáct metrů, což je pro představu délka jednoho autobusu a nebo tří přechodů pro chodce!

Při psaní zprávy ztrácíme pozornost dokonce až na pět sekund, což už je délka fotbalového hřiště. Jen si to představte!

Při zvýšení rychlosti na 90 km/h je to vzdálenost srovnatelná s předjížděním sedmi kamionů a jednoho osobního auta.

Stále si říkáte, že to není dostatečně odstrašující? Podívejme se tedy na fakta. Podle výzkumu dopravního institutu se pravděpodobnost nehody řidiče při vytáčení čísla na mobilním telefonu zvýší proti jeho nerozptýlenému kolegovi, 2,8x. A dokonce 6,7x při hledání telefonu někde vzadu nebo v kabelce. Bohužel od roku 2014 počet nehod z těchto důvodů razantně stoupá, a s tím i následky.

Ještě jedno odstrašující číslo na závěr. Věděli jste, že telefonování za jízdy je stejně nebezpečné jako 0,8 promile alkoholu v krvi? Neberte telefonování a další rozptylování se v autě na lehkou váhu a mějte na paměti zákon, který zakazuje jakékoliv používání mobilních telefonů při řízení. „Trestem“ může být totiž nejen pokuta do 2000 Kč a ztráta 2 bodů, ale v tom nejhorším případě i ztráta života, tak dávejte pozor a ruce na volant!

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018