Zdroj: archiv webu

Vyzrajte nad zimní únavou

24. 1. 2017

Za zimní únavu mohou nejen kratší dny a nedostatek světla, ale také nedostatek vitamínů, málo pohybu, nedostatečný spánek a stres. Recept, jak odolat únavě a překonat ji, najdete v našich tipech:

Více pohybu

Nedostatek fyzické aktivity zvyšuje stres. Navíc pohyb nastartuje váš organismus, takže se budete cítit lépe nejen psychicky, ale i fyzicky. Pravidelnou aktivitou předejdete také chřipkám a migrénám. Pokud nemáte čas navštěvovat tělocvičny nebo fitness centra, bohatě postačí, pokud do svého dne zahrnete procházky, například vystupte cestou do práce o zastávku dříve.

Více ovoce a zeleniny

Přirozeně v zimních měsících omezujeme příjem ovoce a zeleniny. Automaticky máme potřebu se vydatněji stravovat a konzumovat především tepelně upravené potraviny. Ve stresu pak také sáhnete po koblihách, dortíčcích či bonbonech, čímž své tělo dorazíte, protože si zvýšíte hladinu jednoduchých cukrů, která vzápětí opět rychle klesá, a vy se pak cítíte ještě hůř. Tyto kalorie navíc se pak ukládají do tukových zásob. Zařaďte proto i v zimě do jídelníčku raději více čerstvého ovoce a zeleniny.

sleeping-1159279_1280
Foto: archiv webu

Dostatek spánku

Protože po většinu zimních dní převažuje tma nad denním světlem, tělo je automaticky více unavené. Může se dokonce stát, že ani po probuzení, kvůli nedostatku světla, tělo zcela neukončí produkci melatoninu, což způsobuje, že jste během dne více v útlumu. Proto se v zimně nevyhýbejte slunečním paprskům a světlu, a naopak se jim vystavujte, kdykoliv je to možné. Nabijí vás potřebnou energií. Alespoň jeden den v pracovním týdnu vypněte večer všechny mobily a počítače, zapomeňte na chvíli na práci a dopřejte si alespoň 8 hodin plnohodnotného spánku.

Pitný režim

Postavte si na stůl v práci džbánek s vodou a donuťte se ho během dne vypít. Dostatečný přísun tekutin pomáhá tělu lépe fungovat. Pokud máte raději teplé nápoje, pak vsaďte na bylinkové čaje. Bylinky jsou obecně v zimně prospěšné v jakékoliv formě. Pomáhají tělu se uvolnit, bránit se v chřipkovém období nebo ulevit od některých lehčích bolestí (např. migrény).

Myslete pozitivně

Krátké dny, zima a zachmuřené počasí náladě také nepřidají. Podvědomě máte kvůli krátkým dnům pocit, že nestíháte. Zkuste si vše naplánovat a pokud nestíháte a stres vás dostihne, smiřte se s ním, ale nepodléhejte mu. Nastavte si priority a těch se držte, co počká do zítra, odložte. Zbytečně se stresu neoddávejte. Omezte také cigarety, kávu a energetické drinky.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018