Zdroj: https://www.pexels.com/photo/man-inside-vehicle-13861/

Zapůjčení auta v zahraničí: rady

4. 11. 2022

Letíte na dovolenou a chcete si v cílové destinaci zapůjčit vůz, abyste mohli prozkoumat široké okolí? Nejste zdaleka sami, půjčoven bývá v turisticky exponovaných lokalitách dostatek. Jak to tak ale bývá, i u půjčení automobilu v zahraničí se skrývají určité nástrahy. Na následujících řádcích vám ukážeme, na co si dát pozor.

Auto si rezervujte v půjčovně předem

Zejména během vrcholné sezony se může velice snadno stát, že široko daleko nebude k zapůjčení jediný vůz. Z toho důvodu se vždy vyplatí si zapůjčení auta zamluvit předem.

Balkánská odysea s Opelem Insignia
Foto: Sabina Kvášová

V době internetu to naštěstí není nic náročného, funguje to podobně jako koupě letenky nebo rezervace hotelu. Prostě si na internetu najdete buď srovnávač, nebo přímo webové stránky konkrétní půjčovny a auto si rezervujete.

Pozor na to, jakou půjčovnu vybíráte

Vždy byste si měli zjistit, jak jsou s danou půjčovnou spokojeni ostatní turisté. Bohužel se lze poměrně často setkat s nekalými praktikami pojišťoven, kvůli kterým za vůz platí turisté zbytečně mnoho.

Předem se například informujte, jak vysokou kauci půjčovna za automobil vyžaduje a zda lze tuto kauci složit hotově či klasickou debetní kartou. Může se totiž stát, že některé půjčovny budou vyžadovat složení kauce výhradně kreditní kartou. To obvykle není problém například v USA, kde jsou kreditky hojně rozšířené. V Evropě je ale situace jiná.

Stává se pak, že turista, který kreditní kartu s dostatečným limitem nevlastní, kauci složit nemůže a namísto kauce si musí sjednat poměrně drahé pojištění odpovědnosti, které je ale nevratné. Proč půjčovny preferují kreditu? Kreditní karty jsou pro půjčovnu důvěryhodnější oproti debetním kartám. Mimo jiné jde o úvěrový produkt, při jehož poskytnutí musela banka ověřit bonitu klienta.

Splňuje vůz všechny náležitosti?

sob_nordkapp
Zdroj: Žena v autě.cz

Podívat byste se měli i na to, jak je daný vůz pojištěn. Je součástí platby za zapůjčení vozu povinné ručení a havarijní pojištění? Jak se řeší případná havárie?

Při nevýhodných podmínkách byste se jako zákazníci mohli dočkat v případě nehody velice nepříjemného vyúčtování škody. Vždy by to mělo být tak, že proti podobným rizikům je pojištěna pojišťovna a vás případné trable na cestách (samozřejmě při dodržení pravidel silničního provozu) nemusí děsit.

Kdo bude vůz řídit?

Striktně omezen bývá seznam osob, které jsou oprávněny zapůjčený vůz řídit. Zpravidla jde jen o jednu osobu a další jsou za příplatek. Kromě toho si zjistěte, zda v dané destinaci nebudete potřebovat tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Bez něj vám auto nepůjčí, protože v dané zemi český řidičák neplatí.

Auto vždy vracíte dotankované

Při vrácení auta zpravidla nemusíte řešit jeho údržbu – tedy úklid interiéru a omytí karoserie. Měli byste ale dotankovat nádrž na původní úroveň. Kvůli jednoduchosti zpravidla dostáváte auto s plnou nádrží a s ní byste jej také měli vrátit.

Někdy se může stát, že kvůli tomuto pravidlu jsou čerpací stanice poblíž půjčovny dražší. Chytrým krokem tedy může být dotankování vozu v levnější čerpačce a posledních několik málo litrů za vyšší cenu doplnit až těsně před vrácením.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018