Zdroj: fotobanka automobilky Citroen

Alkohol a drogy za volantem

30. 12. 2021

S vánočními setkáváními a oslavami konce roku se neodmyslitelně pojí alkohol, který ale rozhodně nepatří za volant. Více než 40 % nehod pod vlivem alkoholu končí s vážnými následky. Nejvíce opilých řidičů hlásí jihozápadní Morava a západ Čech. Naopak nejvíce zdrogovaných řidičů je v Praze.

Pol_Roger_Brut_Reserve_v_darkovem_boxu_zdroj_Global_Wines (1)
Foto: archiv webu

„V České republice došlo v letech 2019 až 2021 ke 289 704 nehodám, které šetřila Policie ČR. Alkohol stál za 5,1 % z nich (14 894 nehod). Bohužel řidiči s alkoholem v krvi nezpůsobili jen hmotné škody, ale při těchto nehodách došlo k 5579 lehkým zraněním a 669 těžkým zraněním. A bohužel u 115 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu došlo také k úmrtí účastníka dopravní nehody,“ řekl Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů (ČKP), která se zároveň podílí na provozu Portálu nehod.

Alarmující je, že nehody, kde jsou řidiči pod vlivem alkoholu, končí často tragicky. Pokud se totiž podíváme na všechny nehody u nás, tak přibližně každá 5. nehoda (19,1 % ze všech nehod), kterou šetří Policie ČR, končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. Avšak u nehod, kde figuruje alkohol, je riziko zranění a úmrtí proti ostatním nehodám více než dvojnásobné. Ke zranění či dokonce úmrtí totiž dojde u 42,7 % nehod pod vlivem alkoholu.

Zamrzle celni sklo
Foto: archiv webu

Rizikový jihozápad Moravy a Plzeňsko

Enormně rizikové jsou z tohoto pohledu i okresy Jindřichův Hradec, Klatovy, Tachov a Znojmo, kde podíl nehod pod vlivem alkoholu překračuje 10 % všech šetřených nehod. Znepokojivé je, že vysokou rizikovost těchto okresů ukázaly i analýzy ČKP v uplynulých letech.

Vedle alkoholu jsou stále častěji na vině nehod řidiči pod vlivem drog. Za loňský rok způsobili 262 nehod a za prvních jedenáct měsíců letošního roku to bylo již 302 nehod.

180926-ŠKODA-AUTO-signs-agreement-on-development-of-urban-mobility-services-2-1440x878
Foto: archiv webu

Nejvíc nehod pod vlivem omamných látek se stává na křižovatkách velkých měst

K příčinám nehod, které zavinili řidiči u TOP 10 rizikových míst, patří například jízda na červenou, nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem, nevěnování se plně řízení vozidla, nedání přednosti při přejíždění z pruhu do pruhu, nedání přednosti proti příkazu Dej přednost.

Místa, kde nejčastěji dochází k nehodám pod vlivem alkoholu či drog, si řidiči mohou najít na Mapě rizikových míst Portálu nehod, která zobrazuje přehled rizikových míst podle počtu nehod za posledních 24 měsíců.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018