foto: Ty to zvládneš.cz

Bez pásu hrozí poranění hlavy

28. 10. 2022

Dopravní nehody způsobují ztráty životů a dlouhodobé či trvalé dopady na zdraví jejich účastníků. Poranění hlavy při nehodě patří právě k těm následkům, která bývají pro zdraví člověka fatální. A přitom o míře zranění rozhodují mnohdy detaily, které před jízdou někdy opomíjíme.

Jako příklad slouží důsledné používání bezpečnostních pásů a nastavení správné polohy řidiče za volantem, a to ještě před jízdou. Absence těchto zásad se často podepisuje na míře poranění hlavy při nárazu vozidla. Ne náhodou je nejčastější příčina poranění mozku právě při dopravních nehodách, a to v 60–80 % případů.

04-Velký
foto: Ty to zvládneš.cz

Dopravní nehoda bohužel často způsobuje pro jinak zdravé lidské tělo mezní situace, které ho mohou krátkodobě, dlouhodobě či trvale poškodit. Poranění hlavy je z tohoto pohledu největším rizikem.

Vlivem nárazu totiž dochází k velkému přetížení a v případě nepřipoutání se bezpečnostními pásy může být prvním důsledkem náraz hlavy do některé části interiéru způsobující prasknutí lebky s následným poškozením cév. Vzniká tak riziko prudkého krvácení doprovázené otokem mozku.

Energie a zmíněné přetížení se však při nárazu přenáší také na krční páteř a ve velkém ohrožení jsou pak nejen samotné obratle s ploténkami, ale především těla neuronů v míše spojující lidský mozek se zbytkem těla.

06-Velký
foto: Ty to zvládneš.cz

O osudu takto poraněného člověka poté rozhoduje rychlost a kvalita poskytnuté přednemocniční péče, tedy ještě na místě nehody. Poranění mozku je příčinou 30 % všech náhlých úmrtí a nejčastější příčinou úmrtí ve skupině lidí do 45 let.

„V rámci prevence před těmito těžkými a často nevratnými následky dopravní nehody proto doporučujeme před jízdou správné seřízení sedadla včetně odpovídajícího nastavení hlavové opěrky.

Žádný řidič neměl opomenout ani seřízení zpětných zrcátek a případné zafixování nákladu v zavazadlovém prostoru.

Tím úplně nejdůležitější pravidlem bezpečné jízdy je však správné a důsledné používání bezpečnostních pásů u všech pasažérů ve voze. Málokdo si totiž uvědomí, že nárazem v rychlosti 50 km/hod. působí na tělo dospělého člověka hmotnost přes 2 tuny,“ zdůrazňuje účinnou prevenci Ing. Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh, připravující dlouhodobě kampaň Ty to zvládneš.

05-Velký
foto: Ty to zvládneš.cz

Právě správné používání bezpečnostních pásů zachrání každoročně v zemích EU až 12 tisíc lidských životů. Pokud by poutali také všichni spolucestující na zadních sedadlech, ušetřily by bezpečnostní pásy dalších 2 500 zbytečně promarněných lidských životů na evropských silnicích.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018