Zdroj: fotobanka automobilky Seat

Devět tipů pro řízení v těhotenství

30. 8. 2017

Může bezpečnostní pás způsobit těhotné řidičce zranění? Existují nějaké lékařské argumenty proti řízení automobilu? Pokud není ošetřující lékař jiného názoru, je řízení automobilu i v těhotenství naprosto bezpečné za předpokladu dodržování následujících doporučení:

1. Vždy se připoutejte bezpečnostním pásem: Ve většině evropských zemí mají těhotné ženy povinnost připoutat se bezpečnostním pásem „Spodní část bezpečnostního pásu, vedoucí přes klín, musí být umístěna co nejníže, aby zadržela pánev ženy a netlačila na plod. Diagonální část bezpečnostního pásu, vedoucí přes rameno, musí procházet přes břicho, mezi ňadry a spočívat na klíční kosti, vysvětluje Javier Luzón, vedoucí vývoje bezpečnosti vozidel SEAT.

2. Snižte riziko vážného poranění plodu na polovinu: Podle nejnovějších studií lze polovině všech možných vážných poranění plodu v případě nehody zabránit správným připnutím bezpečnostního pásu, Bez tohoto bezpečnostního zádržného systému by došlo k přímému nárazu do volantu, který „by mohl způsobit vážná poranění, jako jsou předčasné odloučení placenty nebo ruptura děložní“, jak upozorňuje Dr. Emmanuel de Sostoa, vedoucí gynekologického oddělení v novém zdravotním a rehabilitačním středisku CARS společnosti SEAT, které se nachází v Martorellu a je jediným svého druhu ve Španělsku.

3. Mějte břicho ve vzdálenosti 25 cm od volantu: Posunutím sedadla dál od volantu zabráníte poraněním vpřípadě nehody, při níž by se mohla spodní část volantu dostat do přímého kontaktu s břichem řidičky.

4. Vždy aktivujte airbag: Odborníci doporučují aktivovat oba čelní airbagy pro cestující vpředu, pokud těhotná žena řídí nebo sedí na sedadle spolujezdce vpředu.

RC4267COVER s
Zdroj: fotobanka automobilky Seat

5. Řiďte komfortně a bezpečně v každé fázi těhotenství: Je obrovský rozdíl mezi řízením v prvním trimestru těhotenství a řízením v období od čtvrtého do devátého měsíce. Proto je důležité s plynoucím časem odpovídajícím způsobem měnit nastavení polohy sedadla, uvést opěradlo do maximálně svislé polohy a zaujmout správnou polohu za volantem.

6. Připněte si doplňkový pánevní pás: Některé ženy, zejména v pozdní fázi těhotenství, se mohou rozhodnout pro používání pánevního pásu pod svým bříškem. Přestože to není povinné, lze tímto způsobem zvýšit komfort těhotné ženy při cestování automobilem.

7. Volný, komfortní oděv, nízké boty a klidná jízda: Stejně jako za normálních okolností se i těhotným ženám doporučuje nosit při řízení nízké, komfortní boty. Doporučuje se také zvětšit bezpečnostní odstup od vpředu jedoucích vozidel, aby se předešlo náhlým manévrům a nečekaným překvapením.

8. Dělejte často přestávky k odpočinku: Všeobecně se doporučuje nepodnikat příliš dlouhé a náročné cesty. Neustálý hlad a potřeba častých zastávek kvůli návštěvě toalety jsou běžnou součástí života většiny těhotných žen, proto se doporučuje často zastavovat, projít se a aktivovat krevní oběh.

9. Kdy mám přestat řídit? V případě těhotenství bez zdravotních problémů neexistuje žádný explicitní zá Dr. Sostoa říká, že těhotné ženy musí používat „zdravý rozum“ a přestat řídit, jakmile se už necítí za volantem komfortně. Z tohoto důvodu přestává většina žen řídit během posledního měsíce svého těhotenství.

Sdílet článek:

Více na webu Seat

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018