Zdroj: archiv webu

dTest: Dětské autosedačky – je co zlepšovat

6. 11. 2019

Testy dětských autosedaček, které pravidelně publikuje spotřebitelská organizace dTest ve spolupráci s renomovaným německým autoklubem ADAC, přinesly výsledky 12 nových modelů. Testovaly se sedačky z různých velikostních skupin: pro miminka, batolata, předškoláky i školáky. Hodnotitelé bohužel i tentokrát narazili na rizikové sedačky.

AUTOSEDAČKA DO 1 ROKU DÍTĚTE – VAJÍČKO

Kategorie sedaček pro děti od narození do jednoho roku věku (často přezdívaných vajíčka) přinesla novinky, které zkušebna testovala samostatně i v kombinaci s isofixovou základnou.

„Model Swandoo Albert se řadí k širší špičce své kategorie, za ochranu dítěte si odnesl dokonce velmi dobrou známku, výborně ho ochrání především při čelním nárazu,“ konstatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Hodnotitelé mu ale vytkli poměrně vysokou hmotnost – 5,1 kilogramů je při delším přenášení znát. Bugaboo je u nás zřejmě o něco známější jako výrobce kočárků. Jeho sedačka Turtle si nicméně v testu vedla slušně a za Swandoo příliš nezaostávala, poskytuje ale dětem méně prostoru.

Naopak sedačka Hauck iPro Baby pohořela v testech nežádoucích látek.

„Její potah obsahuje naftalen v množství, které převyšuje povolený limit polycyklických aromatických uhlovodíků v hračkách pro děti,“ uvádí Hoffmannová.

Naftalen má řadu negativních účinků na lidské zdraví a největší riziko představuje pro kojící ženy a kojence. Kromě toho Hauck v kombinaci s isofixovou základnou iPro nepříjemně překvapil i při čelní nárazové zkoušce, kdy došlo k částečnému vytržení sedačky ze základny. Důvodem bylo částečné vytržení ze základny a následné vyčnívání hlavy figuríny mimo sedačku. V reálu by tak hrozil kontakt sedačky s předním sedadlem.

Model Albert tedy ve variantě se základnou i-Size (dobře, 11 000 Kč) i bez základny (dobře, 6000 Kč) potěšil jak vysokou ochranou dítěte, tak i snadnou obsluhou a ergonomickým zpracováním. V současnosti není na českém trhu v oficiální distribuci, v budoucnu by se však situace měla změnit. Ve stejné skupině sedaček potěšila také Bugaboo Turtle se základnou (dobře, 9890 Kč) i bez základny (dobře, 6290 Kč). Doporučit naopak nemůžeme Hauck iPro Baby bez základny (nedostatečně, 3800 Kč) ani se základnou (nedostatečně, 7120 Kč). Polstrování sedačky obsahuje škodlivé látky, varianta se základnou byla navíc jen dostatečná při čelním nárazovém testu. Zajímavými modely pro děti do čtyř let jsou Joie i-Spin 360 (dobře, 8990 Kč) a Besafe iZi Kid X3 i-Size (dobře, 14 500 Kč). Besafe se může pochlubit vůbec nejlepší ochranou dítěte ze všech testovaných modelů. Do Joie můžete uložit i novorozené miminko, Besafe pojme dítě vyšší 61 cm.

Foto: archiv webu
ROSTOUCÍ AUTOSEDAČKY

Rostoucí sedačky (někdy také nazývané kombinované nebo víceskupinové) jsou vhodné pro děti různého vzrůstu. Při testování musejí uspět ve všech způsobech instalace a chránit děti všech velikostí, pro které jsou určeny. Z toho důvodu bývá jejich hodnocení často horší než například u vajíček. Univerzální sedačka GB Everna Fix však i přes své široké užití získala celkové dobré hodnocení. Modely Nania Racer SP a Britax Römer Kidfix2 S dopadly hůře, obě poskytují pouze uspokojivou ochranu.

„Britax umožňuje odejmutí zádové opěrky, což mohou některé děti preferovat. Rozhodně to ale nedoporučujeme, sedačka v takovém případě neposkytuje prakticky žádnou ochranu při bočním nárazu. Testovací figurína narážela hlavou do dveří vozu,“ varuje Hana Hoffmannová.

Před koupí autosedačky je vhodné zajet do prodejny s vlastním vozem a také s dítětem, pokud už je na světě. Solidní prodejci by vám měli umožnit vyzkoušet autosedačku přímo ve vašem autě.

„Přestože ergonomii testujeme na skutečných dětech různého věku, faktem zůstává, že každé dítě je originál. Při výběru proto nezapomínejte na komfort dítěte. Máte-li pocit, že se mu v sedačce sedí nepohodlně nebo kvůli špatnému výhledu nebude mít možnost sledovat své okolí, raději zvolte jinou,“ doporučuje Hana Hoffmannová.

Dvě autosedačky, Joie i-Spin 360 a Hauck iPro Kids se základnou iPro, je možné použít pro děti od 40 do 105 centimetrů, tedy zhruba od narození do čtyř let. Výrazně lépe dopadl zástupce Joie. Před čelním nárazem ochránil dobře, v případě bočního nárazu se zaskvěl velmi dobrou ochranou. Ochrana Hauck iPro Kids byla zejména kvůli nepříliš povedenému crashtestu čelního nárazu pouze uspokojivá. Body ztratil i ve zkoušce obsluhy a ergonomie. Poutání dítěte bylo kvůli přílišnému množství různých výstelek poměrně složité. Z podobného důvodu jsme museli snížit hodnocení i za malý prostor pro dítě – polštářky sice lze odejmout, ovšem pokud se řídíte návodem k použití, dítě se bude v sedačce cítit stísněně.

Model Besafe iZi Kid X3 i-Size je určen dětem zhruba od jednoho do čtyř let. Jeho hlavní devizou je to nejdůležitější, kvůli čemu autosedačky nakupujeme – ochrana dítěte. Nárazové zkoušky Besafe vynesly superlativy. Dítě je špičkově chráněno při srážce čelem i bokem. Navíc vykazuje vysokou stabilitu na sedadle automobilu. Abychom ale jen nechválili, i u Besafe jsme našli nedostatky. Naštěstí nešlo o nic zásadního – za poutání dítěte jsme udělili uspokojivou známku, rovněž výhled ze sedačky by mohl být lepší.

Kompletní výsledky podzimního testu dětských autosedaček vyjdou v listopadovém vydání časopisu dTest.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018