Zdroj: TSK

Poranění dětí při nehodách

19. 3. 2024

Děti mají v dopravním provozu horší schopnost vyhodnotit rizika a reagovat na ně. Vzhledem k menšímu vzrůstu bývají následky dopravních nehod závažnější. Do velkého ohrožení zdraví se při nárazu při dopravní nehodě dostávají oblasti břicha, hrudníku a hlavy.

Z pohledu statistik Portálu nehod bylo jen loni v Česku vyšetřováno přes 1 500 nehod s účastí dětí do 14 let. Více než polovina z nich byla v roli spolujezdce a 1/4 v roli chodce.

V případě těžkých zranění dětí, které svým neopatrným jednáním zavinili dopravní nehodu, se ze 59 % jednalo o chodce ve 30 % šlo o cyklisty.      

3

Například při stlačení dutiny břišní větším nárazem může dojít k vnitřnímu poranění – především sleziny nebo jater. Těmto typům zranění je potřeba u nehody věnovat velkou a neustálou pozornost. Na první pohled totiž nemusí vypadat závažně, avšak rizikem je vnitřní krvácení či infekční komplikace.

Děti jsou při probíhajícím vývoji a růstu orgánů také velmi citlivé na nedostatek kyslíku, například vlivem nárazu na hrudník s možností protržení pohrudnice a následným vznikem pneumotoraxu.

I zde platí pravidlo neustálého sledování zraněného z titulu možných skrytých zranění, a to i přes skutečnost, že dětský hrudník je poměrně pružný a nemusí tak dojít k poranění žeber nebo hrudního koše.       

2

Nejvíce kritické je však fatální poranění hlavy, na které při nehodě umírá nejvíce dětí ve stáří více než jednoho roku. U novorozenců se stářím do 12 měsíců je to třetí nejčastější příčina úmrtí.

Oproti zbytku těla má dítě těžší a větší hlavu než dospělý, což vede při nárazech a pádech k jejímu častějšímu poranění. Při nárazu hlavy na pevnou překážku tak hrozí vysoká pravděpodobnost poranění lebky, často provázené krvácením do prostorů mezi obaly mozku nebo přímé poranění mozkové tkáně

4

To je také hlavním důvodem k povinnému vybavení helmou u cyklistů do věku 18 let.     

„Mluvíme-li o prevenci, musí být vybavení helmou u dětských cyklistů nebo jejich připoutání bezpečnostními pásy v sedačce uvnitř vozidla pro rodiče naprostou prioritou,“ připomíná první pomoc při zranění dítěte Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018