Foto: Sabina Kvášová

Elektromobily s vírou v zelenou budoucnost

7. 1. 2021

Elektromobily mají extrémní množství kladů, a to zejména uživatelskou jednoduchost a velmi příjemný jízdní projev. Elektromobily jsou technicky skvělé a v současné době se díky dotacím začínají přibližovat konvenčním automobilům. Jejich praktičnost je velmi blízká automobilům na fosilní paliva. Cena bohužel cena elektromobilu je téměř dvojnásobná.

elektrokola
Foto: Sabina Kvášová

Obrovským, zatím neřešitelným a i budoucím problémem této technologie jsou baterie. I když nás neustále svět zásobuje PR články o nových technologiích baterií, tak do praxe se prozatím nedostal žádný revoluční vynález. Stále upravujeme desítky let staré technologie. Příkladem je baterie do notebooku, která se svojí hustotou energie blíží baterii v elektromobilu nejnovější generace. Je otázkou, zda baterie je na kraji svých technologických možností jako například alu kola, a nebo zda je ještě co objevovat.

Bohužel je tato velmi kvalitní technologie zneužívána k šíření různých polopravd například o ekologii. Smyslem celého ekologického převratu není ani tak ekologičnost automobilů ale elektráren. Jak již víme, tak elektromobily negenerují žádné přímé emise. Emise generují elektrárny, které se musí změnit. Jednoduše musí dojít k nahrazení fosilních paliv v energetickém mixu.

IMG_5357
Foto: Sabina Kvášová

Fosilní paliva musí nahradit obnovitelné zdroje. A to je oříšek. Podíl fosilních paliv se za posledních 30 let nezměnil. Dnes (do roku 2021) má EU za cíl z 81 % podílů udělat 57% podíl, a to do roku 2040. Jinak řečeno, to co nešlo 30 let, se teď za 19 let změní. Ano skutečně ambiciózní plán, ale nezbývá nám než mu fandit, protože změna klimatu nám doslova ťuká na vrata.

Pokud ještě nemáte zkušenosti s elektromobilem a jeho řízením, tak vřele doporučuji si takový automobil vyzkoušet. Za autoservis Děčín můžeme tyto vozy jen doporučit. Uživatelská jednoduchost překvapí každou řidičku. A to ticho!

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018