Zdroj: fotobanka automobilky Jaguar

Italské dobrodružství s Jaguarem F-PACE

4. 5. 2024

Všechny cesty vedou do Říma. Já se teď na jaře rozhodla jet ještě trochu víc na jih. Na ostrovech v Neapolském zálivu to totiž žije, voní a také dýmá přímo z nitra země. Pro ostrov Ischia je vedle termálních pramenů příznačný styl a elegance. To se mi líbí. Jsou to podobné vlastnosti, jako má už na první pohled Jaguar F-PACE. Objevte se mnou krásy zeleného ostrova z kokpitu tohoto plug-in hybridního SUV a inspirujte se.

Ano, uznávám. Čtrnáct hodin jízdy není zrovna málo. Z Prahy do Neapole je to ale stále po dálnici. Já do navigace zadala body zájmu: Praha–Mnichov–Innsbruck–Brenner–Bolzano–Boloňa–Řím–Neapol–Ischia a cestu si rozvrhla do dvou dnů.

IMG_9636
Expedice Praha-Ischia začíná…

Když řídíte komfortní SUV Jaguar F-PACE s osmistupňovou převodovkou, ani to člověku nepřijde. Tento model je na dlouhé cesty jako dělaný.

Elegantní, komfortní, reprezentativní a zároveň vybavený přínosnými systémy, jako jsou adaptivní tempomat, asistent hlídání slepého úhlu nebo asistent hlídající vyjetí z pruhu, které takovou jízdu dokáží maximálně zpříjemnit. Upřímně si nedokážu představit absolvovat 3 tisíce kilometrů pohodlnějším autem.

Po 1500 dálničních kilometrech tedy dojíždím po dvou dnech cesty z Prahy do kouzelně oprýskané Neapole. Neexistuje na světě teatrálnější město. Dopravní zácpy tu ústí v improvizované koncerty klaksonů. Místní vyvěšují mezi domy na šňůry své prádlo. Každý den se tu odehrává nějaké drama. Přece jen se jedná o centrálu nechvalně proslulé italské mafie.

Jaguar F-PACE: čekání na trajekt
Expedice s Jaguar F-PACE: čekání na trajekt

Mým cílem je mnohem klidnější a elegantnější Ischia. Po gurmánské noci v temperamentní Neapoli se proto vydávám do přístavního městečka Pozzuolli a naloďuji se s Jaguarem na trajekt. Během hodinové plavby Neapolským zálivem se kochám magickým pobřežím a vulkanickou ostrovní krajinou.

IMG_1147
Pohled na Neapolský záliv s Vesuvem v pozadí

Opět mi to tu celé připomíná divadelní představení. Neapolský záliv vypadá jak přírodní amfiteátr s hrozivou sopkou dominující horizontu. Kdo tady ví, co se stane zítra? Snad pravě díky Vesuvu se tu žije hned a naplno.

Devatenáctikilometrová plavba lodí navodí příjemnou harmonii a po příjezdu na ostrov začne opravdové divadlo ohromující všechny smysly.

Ischia, to je elektrizující vůně moře, bylinek, citrónů, dobrého jídla a termálních pramenů i historie. O Ischii se mluví jako o „Isola verde“. Ischia na jaře totiž láká na majestátní přírodu plnou zeleně.

IMG_0940-kopie
V kombinovaném režimu se spotřeba pohybuje kolem 2,7 l/km

Komu by se mohlo zdát, že s 4,7 metru dlouhým a 2 metry širokým autem se Jaguar F-PACE na Ischii nehodí, a už vůbec ne do měst, nemá pravdu. S emisemi dosahujícími 52 g/km je Jaguar F-PACE takové „zelené“ auto. Výkonný 404koňový (297 kW) plug-in hybrid kombinuje benzinový motor Ingenium s elektromotorem.

Díky tomu se Jaguar chlubí nejen nízkými emisemi a reálným dojezdem 30 kilometrů na elektřinu, ale také nižší spotřebou. Navíc si nedokáži představit vyjet na 10denní expedici s autem s menším kufrem. Pro naši dvoučlennou posádku byl zavazadlový prostor o objemu 485 litrů přesně akorát.

Expedice s Jaguar F-PACE: Aragonský hrad
Expedice s Jaguar F-PACE: Aragonský hrad

Zpátky ale k objevování Ischie. Trajekt přijíždí do přístavu Ischia Porto s krásně pastelovými domy. Pás domů se vine až do navazujícího městečka Ischia Ponte. Právě zde najdeme nejfotografovanější symbol Ischie, Castello Aragonese.

Obranná pevnost zde stála už v antice. Impozantní hrad se tyčí v moři, který si zahrál ve filmovém trháku Kleopatra s Liz Taylorovou nebo v Talentovaném panu Ripley. Vede k němu elegantní most z 15. století. Po zdolání patřičného převýšení člověk objeví komplex teras, zahrad, paláců, kostelů, klášterů, ruiny katedrály z 14. století. Bella Ischia!

IMG_9625
Expedice Ischia s Jaguarem F-PACE

Roviny na Ischii moc není. Všude samé srázy, klikaté silnice a příkré stoupání a klesání. Testovaný Jaguar F-PACE jako čtyřkolka v náročnějších kopcích díky pohonu všech kol inteligentně reguluje rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní nápravu.

To zaručuje suverénní výkon v různých situacích. S Jaguarem jsem tak projela kluzké kopce po dešti, borovicové háje i pořádné srázy do malebných městeček při pobřeží ostrova. I v takových situacích F-PACE neztrácí agilitu. Podvozek je naprosto komfortní a nabízí parádní požitek z jízdy.

IMG_1105
Expedice Ischia s Jaguarem F-PACE: kostel Soccorso

Největším městem ostrova je Forio. V 50. letech to bylo oblíbené místo Tennessee Williamse a Trumana Capota. Jsou tu dobré restaurace, pláže, několik překrásných botanických zahrad, ale hlavně sněhobílá Chiesa di Santa Maria del Soccorso.

Pohled na ni skoro teleportuje na bretaňské pobřeží s malebnými kostelíky, tak jak je maloval Jan Zrzavý. Kostel původně patřil ke klášteru z 14. století a byl postupně dostavován, opravován, až vznikla jeho půvabná podoba.

Zahrál si také v dalším známém filmu, Nebožtíci přejí lásce s Jackem Lemonem. Právě ten před mnoha lety aktivizoval mou lásku k italštině.

Expedice s Jaguar F-PACE: Sant Angelo
Expedice s Jaguar F-PACE: Sant Angelo

Nejkrásnějším místem celého ostrova je zátoka Sant´Angelo. Nachází se na jihu Ischie. Do útulného přístavu nemají auta dovoleno vjet, a tak F-PACE musel zůstat těsně před vjezdem do města na odstavném parkovišti. Sant´Angelo je opravdový ráj, konec „ischijského světa“.

Expedice s Jaguar F-PACE: Sant Angelo
Expedice s Jaguar F-PACE: Sant Angelo

Teď na jaře dýchá někdejší rybářská vesnice s kostelíkem a domky přilepenými ke skále harmonickou atmosférou. Mys Punta Sant´Angelo spojuje stejnojmennou vesnici úzkou písečnou šíjí, ze které se v létě stává zaplněná pláž.

O tomto místě se také říká, že se sem jezdí „nebýt viděn“ a čerpat harmonii ducha. Nikoliv náhodou Sant´ Angelo navštěvuje už 40 let během Velikonoc Angela Merkelová. Cílem tohoto místa je zkrátka užívat si inkognito klidu, krásných výhledů a kvalitního jídla z místních zdrojů.

IMG_9607
Jaguar F-PACE u zátoky Sant Angelo

Z přístavu lze pěšky přes kopec dojít až na 3 kilometry vzdálenou pláž Maronti. Její písek zahřívají přírodní průduchy horké páry.

Obrovský zážitek tady nabízejí nejstarší termální lázně na Ischii, Terme Cavascuro. Proud horké termální vody zde přitéká z tufových útesů a ve zdejší jeskyni se vaří ze země termální voda jako v tureckých lázních. V dalších jeskyňkách nechybějí vyhloubené kamenné vany a do nich přitéká vždy na 20 minut už příjemně horká termální voda pro lázeň těla. Prostě dokonalý relax.

Opět se musím oslím můstkem vrátit k cestování s Jaguarem F-PACE. I ten má totiž svým způsobem k wellness hýčkání blízko. Sportovní sedadla jsou extra pohodlná. Světlý kožený interiér v barvě slonové kosti a panoramatická prosklená střecha navozují pocit luxusu. Vzduch v kabině je díky filtrům pravidelně čištěn.

IMG_1374
Jaguar F-PACE

Kvalitních použitých materiálů je potěšení se dotýkat. Vše dohromady vytváří harmonický dojem a působí prémiově.

Exkluzivnost interiéru vzbuzuje i infotainment s velkým 11,4palcovým dotykovým displejem Pivi Pro. Pochvalu si zaslouží také 12,3palcový displej u řidiče včetně zobrazení 3D navigace přes celou obrazovku a audiosystém značky Meridian. Všechno to jsou věci, které na tak dlouhé cestě, jako je trasa Praha–Ischia, prověříte a oceníte.

Zpět ke krásám zeleného ostrova. Devátý největší ostrov Itálie je skutečně místem relaxace v termálních lázních a procházek po plážích. Slabou půlhodinku cesty autem ze Sant´Angelo se nacházejí božské lázně Giardini Poseidon. Lázeňský komplex s terasovými termálními bazény na úpatí Středozemního moře jsou rájem duševní i tělesné očisty.

Expedice s Jaguar F-PACE: termální lázně u moře
Expedice s Jaguar F-PACE: termální lázně u moře
Tufová houba u Lacco Ameno
Tufová houba u Lacco Ameno

Dalším zajímavým městem při cestě zpátky do přístavu Ischia Porto je Lacco Ameno. V 60. letech jezdily do zdejších legendárních hotelových lázní vedle šlechtických rodin evropské filmové herečky.

Nyní město působí ospale, jedna místní celebrita však zůstala: 10 metrů vysoká tufová houba. Je z vulkanického kamene, který před 10 tisíci lety při podmořské erupci vyvrhla místní nejvyšší hora Monte Epomeo. Ostatně pro méně lenošivé se na Ischii nabízí výšlap na tuto nejvyšší horu (789 m n. m.) nebo běh kolem útesů s nádhernými výhledy na mořský horizont kolem.

Expedice s Jaguar F-PACE: Procida
Expedice s Jaguar F-PACE: Procida

Posledním tipem neapolitánské inspirace je ostrov Procida. Z přístavu Ischia Porto na něj jede třikrát za den trajekt. Vyrazila jsem na něj tentokráte po svých. Po pěti dnech řízení na ostrově a s vidinou dvoudenní cesty zpátky do Čech jsem tentokráte nechala F-PACE zaparkovaný ve městě.

Procida je nejmenší z ostrovů v Neapolském zálivu. Zdejší přístav, polorozpadlý hrad, výhled na Neapolský záliv s Vesuvem na horizontu a rybářská vesnička Corricella patří k nejfotogeničtějším místům celého roadtripu.

Růžové, bílé, modré, zlaté domky a malebná kopule kostela harmonicky souznějí s horizontem zdejšího blankytného moře a sopečnými horami kolem. Posuďte sami.

Expedice s Jaguar F-PACE: Procida
Expedice s Jaguar F-PACE: Procida

Nadčasová elegance je synonymem pro styl a luxus. V Itálii o tom něco vědí. Jaguar F-PACE je přesně takový. Dominantní maska s chromovým orámováním a zúženými světly celkovému vzhledu velmi sluší. Tři tisíce kilometrů najetých v modelu F-PACE prokázalo kvality tohoto prémiového SUV.

Uvnitř F-PACE hýčká kvalitními materiály a pohodlím. Po dálnici jede jistě, bezpečně a „jako po másle“. Na okreskách krájí 2,7 tuny těžký F-PACE zatáčky s grácií, bez náklonů a s velkou stabilitou.

IMG_9630
Jaguar F-PACE

Ve městě se s tímto hybridem dobře manévruje a parkuje. Kombinovaná spotřeba se během naší cesty s touto prověřenou čtyřkolkou pohybovala kolem 8 litrů, při ostřejší jízdě to bylo ještě o nějaký ten litr více.

Jaguar F-PACE je ideální auto na každodenní používání i zdolávání dlouhých tras. Vyrazit s ním můžete klidně až na Ischii. Garantuji, že se i z neapolitánské expedice vrátíte svěží a plní dobré nálady.

Jaguar F-PACE (D165 AWD AUT. MHEV) startuje na částce 1 542 906 Kč s DPH. Cena testovaného modelu F-PACE ve verzi R-DYNAMIC s plug-in hybridním pohonem Ingenium 2.0 (404 koní) stojí 1 750 000 Kč bez DPH.

Náklady na cestu Praha–Ischia: Benzín (1,8 €/l) = 180 €, dálniční známka Rakousko 10denní = 10 €, dálniční poplatky v Itálii včetně Brenneru = 67 €, trajekt Pozzuoli–Ischia (auto + 2 osoby) = 75 €.

Sdílet článek:

Více na webu Jaguar

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018