Zdroj: archiv webu

Jak si praním nezničit oblečení

20. 2. 2016

Koupili jste si krásné nové tričko, ale po pár vyprání ztratilo svůj tvar i původní barvu? Nebo z nové bílé halenky máte po chvilce spíš šedý hadr? Prádlo přitom třídíte na barevné a bílé, ale oblečení přichází o svůj původní jasný vzhled i tvar? Možná děláte chybu někde jinde. Poradíme vám proto efektivní tipy a triky, po kterých bude vaše prádlo vypadat delší dobu jako nové, protože koupit si krásné oblečení je jen prvním krokem. Důležité je s ním pak umět dobře zacházet.

Bílé prádlo

Dost často se stává, že i když prádlo selektujete na bílé a barevné, tak je bílé oblečení často zašedlé. Příčinou může být, že ho perete v přípravcích určených na barevné oblečení. Po těchto prášcích světlé prádlo rychle šedne.

Aviváž

Aviváž není vůbec vhodná na spodní prádlo a plavky, ztratí tím rychleji svojí barvu a elasticitu a funkčnost. Naopak je dobrá na svetry a vlněné prádlo, protože pomáhá odstranit nepříjemné antistatické náboje. Malý tip: pokud vás svetr nepříjemně kouše, zkuste ho dát na pár hodin do mrazáku. Uvidíte, že bude mnohem příjemnější na nošení.

Kolik prášku?

Pokud máte velmi znečištěný oděv, tak tím, že přidáte do pračky více prášku, se nevypere lépe. Naopak zůstane v textiliích a dráždí vaší pokožku. Více prášku se dává pouze v situaci, kdy máte doma příliš tvrdou vodu.

Gel nebo prášek?

Výhodou pracího gelu je, že se dobře rozpouští i při nižších teplotách vody a nezanechává na vypraném oblečení žádné stopy. Prací gely jsou také více koncentrovaní, takže jich při praní spotřebujete méně než klasického prášku. Kupte si gelové polštářky, ve kterých máte přesně odměřenou ideální míru pracího prostředku.

Jak na boty?

Do pračky dávejte pouze tenisky či plátěné boty. Rozhodně se nedoporučuje prát boty, které mají například slaměnou podrážku. Ta, při praní může změnit tvar. Z tenisek vyndejte tkaničky, zamotaly by se do sebe. Tkaničky dejte do pračky s běžným prádlem. Boty perte samotné. Je dobré je také dát do sáčku na praní. Perte na nízký stupeň, neždímejte a nedávejte ani do sušičky. Boty by mohly ztratit svoji původní velikost. Na velké skvrny jsou dobrá žlučová mýdla.

Sušička ano nebo ne

Sušičky jsou v dnešní hektické době sice skvělé, protože šetří čas, ale dřív než do ní dáte své prádlo, se ujistěte, že je vhodné na sušení. Nevhodné prádlo v sušičce může změnit svoji konfekční velikost i o dvě čísla, takže pokud nehodláte drasticky zhubnout, tak si raději před každým sušením pečlivě přečtěte etiketu. Pokud nepoužíváte sušičku, tak prádlo z pračky po vyprání hned vyndejte a pověste, zabráníte tak vzniku plísní a nehezkému pomačkání. Vlněný oděv by se neměl věšet, aby se nevytáhl, takže ho rozložte na ručník a nechte uschnout na vodorovné ploše. Barevné prádlo raději nesušte na přímém slunci, mohlo by vyblednout.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018