Zdroj: archiv webu

Zařizujeme dětský pokoj

26. 3. 2016

Zařídit a vybavit dětský pokoj tak, aby byl praktický i útulný, a zároveň se v něm líbilo i dětem, není jen tak. Během zařizování pamatujte na několik zásad. V první řadě, zejména u větších dětí, nechte alespoň malou část při výběru na nich. Konec konců je to jejich pokoj a oni v něm budu trávit většinu času. V případě malých miminek se pak nenechte unést jejich roztomilostí. Barvy a použitý nábytek nevybírejte v záplavě emocí pro daný okamžik, nezapomínejte, že dítě bude v pokojíčku vyrůstat velmi dlouho.

detsky_pokoj
Foto: archiv webu
 1. Volte přírodní materiály
  Děti jsou oproti dospělým více náchylné na nemoci a různé alergické reakce a také rády všechno zkoumají i olizují, zejména ty v útlém věku do cca 5 let. Pokud se tedy chystáte zařizovat dětský pokoj, ať pro novorozence či dítě předškolního i školního věku, určitě je vhodné vybírat nábytek a vybavení s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek, nejlépe z přírodních materiálů.
 2. Rozdělte pokoj do bezpečných funkčních zón
  Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení do několika zón. Pokoj by měl mít ideálně tři hlavní části – na hraní, na spaní a na učení. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj děti nezranily.
 3. Nepodceňujte dětskou postel a matraci
  Kvalita dětského spánku je zásadní v jeho vývoji. Nepodceňujte proto výběr dětské postele a matrace.
 4. Do školního věku slouží pokoj hlavně na hraní
  Než začne dítě chodit do školy, je dobré v jeho pokoji omezit množství nábytku, aby mělo více prostoru na hraní. Do předškolního věku dítě nepotřebuje velký stůl ani ortopedickou židli, ty můžete pořídit až se začátkem školní docházky. Stejně tak skříňku na učení a další nábytek. Malým dětem proto nechte co nejvíce nezastavěného prostoru. Ideální je volit vestavné skříně na oblečení a na hračky úložné boxy na kolečkách, které dítě snadno obslouží samo.
 5. Vyhoďte koberce
  V dětském pokoji by měla být kvalitní podlaha, snadno udržovatelná a čistá. V kobercích se drží velké množství prachu a roztočů a navíc často malým dětem, které lezou nejraději po čtyřech, odírají oblečení. Proto je lépe do dětského pokoje zvolit například plovoucí či vinylovou podlahu.
 6. Nezapomeňte na kvalitní osvětlení
  Na kvalitních žárovkách v dětském pokoji nešetřete. Platí to jak u malých dětí, tak i u školáků. Zamezíte tak, aby si děti během hraní či učení kazily oči. Světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje.
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018